“Kepez’e dönmüyorum”

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, belediye binasında yerel seçimler ve aday adaylığı hakkında basın toplantısını gerçekleştirdi.

1229
“Kepez’e dönmüyorum”

Toplantının gündeminde 2019 yerel seçimleri başta tutan Mutan, önseçime dikkat çekti. Mutan, “İnşallah CHP Önseçim yapar ve herkes de CHP’nin yaptığını yapar” ifadelerinde bulundu. Aynı zamanda kendisinin Çanakkale Merkez İlçe Belediye Başkanlığı’na aday adayı olduğunu, Kepez’e dönmeyeceğini söyleyen Mutan, “Benden yalan bir şey duydunuz mu? Yokum dedim, yokum” dedi.
 
Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, geçtiğimiz hafta aday adaylık başvurusunu gerçekleştirmesinin ardından, basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna duyurdu. Mutan, yerel seçimler için yaptığı başvurunun detaylarını anlatarak, “2019 için parti içinden bir genelge geldi. 1-19 Ekim Başvurular var.  1-19 Eki tarihleri arasında yönetimde tutulma noktasında il ve ilçe yöneticilerin aday adayı olma talepleri varsa istifa ederek başvuru yapabilirler.  Biz de ayın dördünde merkeze evraklarımızı hazırlayarak merkez ilçe başkanlığına teslim ettik. Parti içi takvimde YSK takvimini henüz açıklamadı. Süreç şu anda başladı ve şu ana kadar da kulağımıza gelen bir başvuru yok. Laflar orası burası için geziyor ama şunu söyleyebilirim, ben Kepez’in ve Çanakkale’nin önünü açtığıma inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
“KEPEZ’İME YAZIK DİYECEĞİM ADAYLAR OLACAKTIR”
“Çanakkale Merkez İlçe Belediye Başkanlığı’na aday adayıyım. Kepez’e dönmüyorum. Netim bu konuda. Herkes diyor ki orası olmazsa burası olur, bunu pazarlık konusu yapıyor. Benden yalan bir şey duydunuz mu? Yokum dedim, yokum. Oradayım. Orası çok uzak değil buraya” diyen Mutan sözlerine şunları ekledi: “Yıllardır bu söylemlerimiz devam ediyor. Birçok konuda ortak hizmet ortaklığımız var. Ortaklaşmış akıllarımız var. İfade ettiğim her şey Kepez için de geçerli. Ben padişah mıyım, kral mıyım, veliaht gibi göstereceğim. Tabi ki benim istediğim adaylar da olacaktır ya da Kepez’ime yazık diyeceğim adaylar olabilir. Seçme ve seçilme hakkı anayasal bir haktır.  Doğrudan demokrasi, doğrudan temsil çok önemlidir.”
 
“SİYASETTE KAZANMAK DA KAYBETMEK DE VAR”
“Kepez’de şu anda 4-5 isim telaffuz ediliyor. Bu hafta içinde zannediyorsam onlar da netleşir” diyen Mutan, “Bu süreç esas ve esas üzerinden yola çıktık. Üye bazında, temayül, önseçimler yani parti denetiminde çünkü hâkim denetiminde olan YSK’da oluyor. Biz de partimizin adaletine güvenerek, önce adalet yürüyüşleri, adalet kurultayları ve adalet mitingleri yaptık. Partimizin adaletine güvenerek üye bazlı ön seçimi her il başkanlığında il başkanı, her merkez ilçe başkanlığında merkez ilçe başkanı, hem de Bursa’daki bölge toplantısında genel merkezinde kayıt alınan ekran karşısında isteklerini dile getirirler. Şu ana kadar da aksi bir duyum almadık.  Dedikodular var ve herkes bir şey söylüyor. Ama şunu bilmenizi isterim ki tüm siyasi kurumlar adına konuşuyorum, siyaset kurumu şu anda tıkanmış ve çözüm üretemiyor, ülke yönetemiyor, seçenek de yaratılamıyor. İnşallah CHP önseçim yapar ve herkes de CHP’nin yaptığını yapar.  Özellikle yerel seçimlerde ön seçim çok temel bir parametre olmakla birlikte, tek bir norm değildir.  Anketler yapılmalıdır, sivil toplum kuruluşlarının kantarına çıkılarak toplanıp aday öyle belirlenmelidir.  Ben burada yıllardır önseçim, çarşaf liste ve temsilde adalet diye, anti demokratik tüzüğün, demokratik hale dönüşebilmesi için bir adım atıyorum aslında burada. Siyasette kazanmak da kaybetmek de var olan bir şey ama siyaset kurumunun kazanması adına bulunduğum partimden dosyamı hazırlayıp verdim” açıklamasında bulundu.
 
“DİK DURACAKLAR VE İSTİFA EDECEKLER”
Başkan Mutan, “Önseçimin olmaması durumunda İl ve İlçe yönetiminin istifa etmesi gerekiyor.  Lafını yemeyecekler. Dik duracaklar ve istifa edecekler.  Eğer o sandık gelmezse istifa edecekler hiç lamı cimi yok. Üyeyi kayda değer almayan, üyesine dokunmayan, üyesi ile barışmak istemeyen bir siyasal parti çözüm üretemez.  O yüzden herkes lafının arkasında duracak. Buradan sesleniyorum, herkes lafının dibinde duracak, oraya buraya çekmeyecek, lastik gibi uzatmayacak, Sakız gibi çiğneyip balon yapıp patlatmayacak. Lafının dibinde duracak ve ön seçimi getirecek” dedi.
 
“ÖN SEÇİMİN YANINDA BİR DE ANKET OLMALI”
Mutan, “CHP’de herkes ön seçim diyor. Türkiye’nin her yerinde ön seçim olmalıdır. Çünkü yerel seçimlerde sadece partinizden oy almıyorsunuz. Diğer siyasal partiler ile hısımlık akrabalık varsa götürüyor oyunu veriyorlar.  O yüzden ön seçimin yanında bir de anket olmalı.  Akabinde STK’lara dokunmalıyız. Yani demokrasinin olmazsa olmazı ki ben onlara kılcal damar diyorum, o uç noktalara dokunmalıyız çünkü onlarda örgütlü toplumun kanaat önderleri. Onlara dokunmadan bir toplam karar alıp yola çıkamayız” şeklinde konuşarak sivil toplum kuruluşlarının önemini dile getirdi.
 
“BİRİNCİ SORUN OTOPARK, İKİNCİ SORUN ULAŞIM”
Mutan ulaşıma çözüm üretmek istediğini ifade ederek, “Deniz yolunu kullanalım diyoruz.  Ulaşım şu anda ikinci sırada bir sorun Çanakkale’de. Birinci sorun otopark, ikinci sorun ulaşım. İşsizlik de büyük bir sorun. Bir tanesini de söylemeyeceğim de halkla iççice bir belediye istiyoruz diyor. Bunları zamanla paylaşacağız. Şu anda yeri değil. Bizde adaylık zor, başkanlık kolay! Ön seçim kendi sandığın diyor ki gel seninle öpüşüp koklaşmak, barışmak istiyorum. Ön seçimden çıkan sonuçlar şeffaf bir şekilde açıklanacak. Yapılan ankete kimler girdiyse onlar açıklanacak. Onlar da bunları kamuoyuyla paylaşacak. Her şey açık, şeffaf ve adil olacak” dedi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.