Truva Atı Kısa Film Festivaline Muhteşem Gala Gecesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün işbirliği ve Çanakkale Valiliği himayelerinde düzenlenen 2.Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali’nin galası görkemli gecede gerçekleşti.

472
Truva Atı Kısa Film Festivaline Muhteşem Gala Gecesi

Çanakkale Uluslararası Truva Atı Kısa Film Yarışması’nın gala günü festival konuğu olan ünlü sinema oyuncusu Perihan Savaş’ın söyleşisi ile başladı. İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
 
Gerçekleşen söyleşi öncesi Perihan Savaş’ın hayatını anlatan kısa bir video gösterisi yapıldı. Ardından alkışlarla sahneye davet edilen Perihan Savaş, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. 2. Truva Atı
Kısa Film Festivali gerçekten önemli. Baktığım zaman çok fazla ilgi olduğunu çok özel filmlerin olduğunu gördüm. Gençlerin bu anlamda desteklenmesinin, üniversitenin gençlerin arkasında olmasının gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu anlamda çok mutluyum” dedi.
Kendi hayatını anlatarak sinemaya nasıl başladığının öyküsünü paylaşan Perihan Savaş, “Ayrıca düzeltmek isterim 1955 değil 1957 doğumluyum, iki yıl iki yıldır” diyerek salonu kahkahalara boğan Perihan Savaş, sinemada yaşadığı unutulmaz hatıralarını davetlilerle paylaştı.
 
“HEPSİNİ YEŞİLÇAM’A BORÇLULAR”
Yeşilçam döneminde ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarından bahseden Savaş, “Zaman zaman Türk sinemasının bazı sahneleriyle alay ederler ya ama biz çok zor şartlar altında çalıştık. Sinema ekipmanı alınamazdı, çok pahalıydı. Kameraman çuvalın üzerine otururdu, setteki işçilerde çuvalı çekerdi. Biz o şartlar altında, o sevgiyle, o özveriyle çalıştık sinemada ve bugün bizleri izliyorsunuz, bir sürü genç oyuncular, yönetmenler çıkıyor. Bence hepsini Yeşilçam’a borçlular. Yeşilçam gerçekten çok büyük emek verdi” şeklinde konuştu.
 
“FİLMLERİ İZLEDİM, BAYILDIM”
Savaş, eski dönemlerde sinemaya böyle destek olmadığını söyleyerek, “Bizim dönemimizde gençlere çok fazla fırsat verilmezdi. Yeşilçam’ın hatalarından birisi de buydu. Hep kalıplaşmış kişiler belli başlı köşeleri almışlardı. Gençler ne kadar çabalasalar da, güzel senaryolar yazsalar da kaile alınmazlardı. O dönemlerde üniversiteler kısa film yarışması yapsın, sanat adına gençlerin arkasında dursun, öyle bir şey yoktu. Ama şimdi bakıyorum, gerçekten çok güzel şeyler yapıyorlar ve gençlerimizin o kadar önemli şeyler yapmışlar ki! Filmleri izledim, bayıldım. Çok umutluyum” ifadelerinde bulundu.
 
“GÖNÜL ÇOK İSTERDİ O SORUNLAR ANLATILSIN”
Daha sonra söyleşiye katılanların sorularını yanıtlayan Perihan Savaş, gençlerin merak ettiği sinema ve tiyatro alanındaki deneyimlerini anlattı. Bir seyircinin “Bir kadın olarak oyunculukta ne gibi sıkıntılar çektiniz, günümüzde bu durum ile ilgili gelişmeler var mı” sorusu üzerine, “Maalesef yok. Genelde erkek hikayeleri çekiliyor. Bir dönem kadın hikayelerine dönüldü. Ama hep kadının cinselliği işlendi. Aslında Doğu’daki kadının İstanbul’daki kadının, büyükşehirlerdeki, köylerdeki kadının o kadar önemli sorunları vardı ki, gönül çok isterdi o sorunlar anlatılsın. Kadın hep bir cinsel obje olarak görüldü ve hep öyle götürüldü. Sonradan değişir mi diye sorarsan hiçbir şey değişmez. Çünkü bizim kadına bakış açımız değişmedikçe erkeklerin bakış açısı değişmedikçe bu değişmeyecektir. Biz kadın olarak ne kadar bunu değiştirmeye çalışsak da bunun yanlış olduğunu, özellikle kadına şiddetin bunların cezalarının, yaptırımlarının ağır olmadığı müddetçe bunlar devam edecektir” şeklinde fikrini beyan etti.
 
BİRİNCİ FİLM ‘HİKAYECİ’ OLDU
Perihan Savaş’ın söyleşisinin ardından 2. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Yarışması’nın gala gecesi düzenledi. Gala gecesine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Çanakkale İl Müftüsü Arif Gökce ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü ve Festival Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal katıldı.
3 Tenor'un dinletisiyle başlayan 2. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Gala Gecesi’nde derece girenleri Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir, Rektör Acer ve Perihan Savaş birlikte açıkladı. 2. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali'nin birincisi Hikayeci filmi ile Anıl Güldoğan olurken, ikincisi Naftalin Filmi ile Furkan Daşbilek, üçüncüsü ise İtalya'dan Der Wolf Filmi ile katılan Benjamin Thum oldu.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.