AK Partili Ömercioğlu’ndan Belediye Meclisinde Ağır Eleştiriler

Çanakkale Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Av.Tülay Ömercioğlu, geçtiğimiz yıl AK Parti milletvekillerinin gündeme getirdiği eski özel idare ve eski adliye binasının yıkılıp buraların yeşil alan olarak Çanakkale halkının kullanımına sunulması konusunda...

530
AK Partili Ömercioğlu’ndan Belediye Meclisinde Ağır Eleştiriler

Çanakkale Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Av.Tülay Ömercioğlu, geçtiğimiz yıl AK Parti milletvekillerinin gündeme getirdiği eski özel idare ve eski adliye binasının yıkılıp buraların yeşil alan olarak Çanakkale halkının kullanımına sunulması konusunda Çanakkale Belediyesi’nin halen daha bir adım atmamış olmasını eleştirdi.  “Çok mu zor eski adliyenin olduğu yeri, donanma çay bahçesi ve oradaki büfeleri de içine alan bir projeyi hazırlamak, bu proje koşturmak” diye soran Ömercioğlu, “Şehrimizin belediye başkanı acaba Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ı aramış mıdır, ziyaret etmiş midir, hadi şu işi yapalım demiş midir? Ben eminim ki deseydi şu anda bu iki yer de yeşil alan olmuş ve halkın nefes alacağı yeni yerleri bu şehir kazanmış olurdu” şeklinde eleştiride bulundu.
 
“BÜLENT TURAN’I ARAMIŞ MI?”
Ömercioğlu konuyla ilgili olarak, “Hatırlarsanız vekillerimiz eski il özel idare binasını yıkalım Halk Bahçesi’yle birleşsin yeşil alan olsun, eski adliye yeri yıkılsın yeşil alan olsun demişlerdi. Bu konuda bize düşen neyse yapalım diye de açık çek vermişlerdi. Bu iki konuda orada kaldı, belediye adliye binasının olduğu yer zaten yeşil alan diye açıklama yaptı. Hani yeşil alan? Demek ki bu işlerde dosyayı hazırlamak şehrin vekillerine gitmek hadi şu işi yapalım demek, koşturmak gerekiyor. Ben sormak isterim bu konuyu başta koşturması gereken şehrimizin belediye başkanı acaba Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ı aramış mıdır, ziyaret etmiş midir, hadi şu işi yapalım demiş midir?  Ben eminim ki deseydi şu anda bu iki alanda yeşil alan olmuş ve halkın nefes alacağı yeni yerleri bu şehir kazanmış olurdu. Çok mu zor eski adliyenin olduğu yeri, donanma çay bahçesi ve oradaki büfeleri de içine alan bir projeyi hazırlamak, bu proje koşturmak? Yazık belediyemiz maalesef ayağına gelen bu fırsatları resmen tepiyor, bahane bulmak efendim öyle oldu böyle oldu demek kolay bu konu bir seneyi aşkın süre önce gündeme geldiğinde belediye başkanı nasıl yaparız diyerek dört elle sarılsaydı belki şu anda buralar şehre kazandırılmıştı ama elde var sıfır. Çanakkale halkı bunu hak etmiyor” ifadelerini kullandı.
 
“ÇOK CİDDİ BİR YÖNETİM KRİZİNİN OLDUĞU ORTADADIR”
Geçtiğimiz ay şehir içi taşıma ücretlerine yapılan zamdan sonra gündeme gelen Çanakkale Belediyesi denetimindeki taşıma kooperatifinin her ay akaryakıt aldığı firmaya 100 bin lira vade farkı ödendiği meclis gündemine taşıyan AK Parti Meclis Üyesi Av. Tülay Ömercioğlu, “Geçtiğimiz ay bu mecliste şehir içi ulaşıma zam kararı aldık. Evet, bu zam gerekliydi, artan maliyetler bunu gerektirdi. Kooperatif üyelerinin karlılığı her geçen düştüğünün de altı çizildi. Fakat bu zam haberi sonrası bir haber okudum. Kooperatifin akaryakıt aldığı firmaya 2 milyon borcu olduğu ve bu borcu kapatamadığı için her ay ilgili firmaya 100 bin lira vade farkı ödediği söyleniyordu. Şimdi bu konu ciddi bir sorun, her 100 bin lira bu para kimin cebinden çıkıyor, bir yönüyle bu zamla birlikte vatandaşın cebinden çıkıyor aslında. Oradaki kooperatif üyelerine yazık değil mi? Bu borç 2 milyonu bularken Çanakkale Belediyesi bu konuda denetleme yapmadı mı? Malum bu kooperatif Çanakkale Belediyesi denetiminde burada çok ciddi bir yönetim krizinin olduğu ortadadır“ şeklinde konuştu.
 
“BAŞKA ŞİRKETLERDEN AKARYAKIT ALINMASI GARABETTİR”
Çanakkale Belediyesinin akaryakıt istasyonu olmasına rağmen başka şirketlerden akaryakıt alınmasını ‘garabet’  olarak yorumlayan Ömercioğlu, “Ayrıca Çanakkale Belediyesinin bir akaryakıt istasyonu olmasına rağmen halen daha başka şirketlerden akaryakıt alınması ise ayrı bir garabettir. Benim bir de teklifim var Çanakkale Belediyesine iş yapan firmalar belediyemizin akaryakıt firmasından yakıt alsın, mesele Çanakkale Belediye binasını yapan firma çok ciddi alım yapıyordur. Bilmiyorum nereden alıyor yakıtını ama hemen yanı başındaki belediyemizi akaryakıt firmasından alsın, etik olan budur. Efendim deniliyor ki, başka şirketler daha uygun fiyat verdi, böyle bir şey olabilir mi?  Burada da bir yönetim zafiyeti var demek ki. Belediyenin şirketinin yönetici iyi bir yönetici değil eğer öyle olsa başka şirketlerle rekabet eder en uygun o vermeye çalışır, burada doğru olan doğru mahir yöneticilerin işin başına getirilmesi ve bu garipliğe bir son verilmesidir. Sokak bu akaryakıt, otobüs meselelerini çok konuştu halen daha konuşuyor malum halen daha davaları devam ediyor, yeni dava konusu olacak şeyler oluşmasın istiyoruz” dedi.
 
“NEDEN YILLARDIR SALONLAR İNŞA EDİLMİYOR”
Çanakkale Belediyesinin yeni bir Çocuk Kültür Evi yapması projesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ömercioğlu, daha önce defalarca gündeme getirdikleri düğün salonlarının ise neden yapılmadığını sordu. Ömercioğlu, “Bugün bir salonda düğün yapmak en asgari 10 bin liradan başlıyor ama biz 500 liraya düğün yapılacak salonları inşa etmeliyiz sözüm ona halkçı bir belediye ve onun halkçı başkanı bu talebi neden öteliyor, neden yıllardır halen daha salonlar inşa edilmiyor” sorusunu yöneltti.
 
Ömercioğlu, konu ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü; “Geçtiğimiz günlerde gördük. Belediyemiz yeni bir Çocuk Kültür Evi yapmaya hazırlanıyor. Çok güzel bir yatırım çocuklarımıza yapılan her yatırım başımızın tacı sonuna kadar desteliyoruz. Ama bu mecliste defalarca dile getirdim. Bu şehrin dar gelirli vatandaşlarının düğünlerini yapacak salonlara ihtiyaç var. Bakın 30 bin nüfuslu Çan’da bu salonlardan 4 tane var hem de 5 yıldızlı otel kalitesinde. Çanakkale Belediyesi 30 bin nüfuslu Çan Belediyesinin yaptığını yapamıyor mu? Bugün bir salonda düğün yapmak en asgari 10 bin liradan başlıyor ama biz 500 liraya düğün yapılacak salonları inşa etmeliyiz sözüm ona halkçı bir belediye ve onun halkçı başkanı bu talebi neden öteliyor, neden yıllardır halen daha salonlar inşa edilmiyor?”
 
“CUMHURİYET MEYDANIN ALTI BİR OTOPARK NEDEN OLMASIN?”
Çanakkale’nin en büyük sorunlarından birisinin otopark sorunu olduğunu ve bu konuda radikal kararların alınarak eyleme geçilmesini gerektiğini söyleyen Ömercioğlu,”Beklediğimiz cennet otoparkı oraya yapılan iş merkezi ve dükkanlar ile adeta onlara otopark olarak yapılmak üzere ihale edildi. Halen daha yeni yapılan binalarda dahi otopark gerekliliği sağlayamıyoruz.  Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı otopark yönetmeliğini değiştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Otoparkları sokak üzerinde değil, binaların altında her daireye bir otopark düşecek şekilde yapacağız. Bu yönetmelik park ve meydanların altına da otopark yapabilme imkânı getiriyor. Yine önemli bir karar; ticari aks olan yerlerde konut alanı dahi olsa bu alanlarda hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın hak sahibi isterse katlı bir otopark yapabiliyor. Dolayısıyla bu alanlarda da yine otopark ihtiyacının çözümünü plan değişikliği yapılmaksızın çözebileceğiz’ açıklamalarda bulundu. Sonuç itibariyle biz de Çanakkale Belediyesi olarak bir yönüyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlıyız Sayın Bakanın bu açıklamaların Çanakkale için ne ifade ettiğinin ben bu mecliste yorumlanmasını istiyorum. Biz bu alınan kararla Çanakkale’de neler yapabiliriz? Mesela Cumhuriyet Meydanın altı bir otopark neden olmasın hatırlarsanız partimizin belediye başkan adaylarının projeleri arasındaydı bu proje? Çanakkale Belediyesinin acil olarak bu konuda adım atması gerekiyor” şeklinde konuştu.”

 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.