Çanakkale İYİ Parti’de şok eden istifa! (VİDEO)

İYİ Parti Çanakkale Kurucu İl Başkanı İrfan Dehmen, Akol Hotel’de yaptığı basın açıklamasında, istifa ettiğini açıkladı.

626
Çanakkale İYİ Parti’de şok eden istifa! (VİDEO)
VİDEO HABER

Açıklamasında kendisiyle beraber toplu istifa olduğunu söyleyen Dehmen, “Biz bu yola Genel Başkan Meral Akşener’in liderliğinde çıktık. Ancak gelinen son noktada artık partinin onun tarafından yönetilmediği düşüncesindeyiz” ifadelerinde bulundu.
 
Çanakkale İYİ Parti’den 175 kişinin istifa etmesini, kamuoyuna duyurmak için basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Çanakkale Kurucu İl Başkanı İrfan Dehmen, istifa eden üyeler ile birlikte açıklamada bulundu.
Sözlerine Batman’da gerçekleşen hain terör saldırısında şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı dileyerek başlayan İYİ Parti Çanakkale Kurucu İl Başkanı İrfan Dehmen, yaptığı açıklamada istifanın sebebini detaylandırdı. Dehmen, “Bundan yaklaşık bir yıl önce biz bir yola çıktık. Bir lidere güvendik ve ülkemize, Çanakkale’mize bir umut olacağı inancı ile görev üstlendik. İYİ parti Çanakkale kurucu il başkanlığı görevinin bana verilmesinin ardından hepsi birbirinden değerli, toplumun farklı siyasi kesimlerinden birçok iyi insan bir araya geldi. Bu yeni oluşumun, ülkede tıkanan siyasetin önünü açacağına, güçlü bir iktidar alternatifi olacağına inanan, vatanını milletini seven bu iyi insanlar İYİ Parti Çanakkale teşkilatını oluşturmak için gecesini gündüzüne katarak çalışmaya başladı. Gerek il merkezinde gerekse ilçelerde yoğun bir teşkilat çalışması yürüten bu ekip, çok kısa bir zaman içeresinde teşkilatlanmasını tamamlayarak önce ilçe kongrelerini ardından da il kongresini yaparak siyaset sahnesindeki yerini aldı” dedi.
 
“GÖMLEĞİNİ DEĞİŞTİRMEDİ ÜSTÜNE İYİ PARTİ CEKETİ GİYDİ”
“İYİ Parti Çanakkale il teşkilatını oluşturan bu insanlar çok farklı siyasi geleneklerden gelen insanlar” diyen Dehmen, “Sosyal demokratı, milliyetçisi, merkez sağcısı, solcusu, liberali, Ak Partilisi; ortak payda olan vatan, millet, cumhuriyet ve Atatürk sevdasında bir araya geldi. O dönem genel merkezin sıklıkla dile getirdiği gibi, kimse gömleğini değiştirmedi üstüne İYİ Parti ceketi giydi.
Parti henüz teşkilatlanma çalışmaları ile mücadele ederken alınan erken seçim kararı biranda kendimizi seçim atmosferinde bulmamıza sebep oldu. Henüz kurulalı 6,7 ay olmuş olan yeni bir partide bir takım hatalar, eksikler olabilirdi, bunların yaşanmaması için teşkilatımız insanüstü bir gayret göstererek partiyi en doğru şekilde seçime taşıma mücadelesi verdi” dedi.
 
MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İLE TEŞKİLAT İLK ŞOKU YAŞADI
Dehmen, “Milletvekilliği adaylık başvuruları ve ardından da açıklanan milletvekili adayları ile Çanakkale teşkilatı ve Çanakkale kamuoyu ilk şoku yaşadı. O güne kadar partiye duyulan ilgi, verilen destek bıçak gibi kesildi. Çanakkale’ nin merkez sağ ve sosyal demokrat seçmenden oluştuğu bu denli aşikâr iken, kurulan il ve ilçe yönetimleri bu yapıya dikkat ederek oluşturulduğu için bu denli ilgi ve destek görüyorken, partimiz milletvekili sıralamasında birinci ve ikinci sıra adaylarının MHP’ li eski iki il başkanından oluşması bize olan ilgiyi bıçak gibi kesti. Yine Çanakkale’ de tüm siyasi partiler adaylarını belirlerken Biga, Çan, Yenice denklemine hassasiyet göstererek ilk ikide mutlaka bu bölgeden bir aday gösterirken partimiz Biga adayını dördüncü sıraya yazarak, çan adayımızı ise listeye bile almayarak gelmesi muhtemel merkez sağ oylarını eliyle diğer siyasi partilere ikram etti. Sadece Çanakkale’de değil tüm Türkiye’de adaylık sıralamalarında üst sıralarda MHP kökenli, özellikle de belli bir grubun adamları olan adayların tercih edilmesi, partimizin; bir partinin devamı değiliz, biz toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir yapıyız söylemini tamamen altüst etti” açıklamasında bulundu.
 
“EN AZ KADIN MİLLETVEKİLİNE SAHİP PARTİ HALİNE GELDİ”
24 Haziran seçimlerinde halkın verdiği karar neticesinde yapılanın doğru olmadığının oylar sonucu görüldüğünü vurgulayan Dehmen, “O güne kadar yapılan anket çalışmalarında Çanakkale ilinde İYİ Parti’nin yüzde 27 -33 bandında görülen oy oranı yüzde 16,9 olarak gerçekleşti. Beklenen 110-130 bin civarı oy ile ikinci milletvekilliğini alma hayalimiz, yapılan yanlış tercihler neticesinde 60 bin civarı oy ve bir milletvekili dahi çıkaramadığımız seçim sonucunu yarattı. Türkiye genelinde baktığımızda da bundan çok farklı bir sonuç alamadığımız ortadadır. Beklenenin çok altında bir oy ve vekil sayısına ulaşabildik. Meclise girmeyi başaran vekillerimize bakıldığında da çok büyük bir bölümünün MHP kökenli ve bir genel başkan yardımcısına yakın isimlerden oluştuğu görülmektedir.  Bir kadın ve gençlik hareketi olarak başlayan partimiz sonuca bakıldığında en az kadın milletvekiline sahip ve meclisin yaş ortalaması en yüksek partisi haline gelmiştir” şeklinde konuştu.
 
“ATANAN İL BAŞKANLARININ SİYASİ GEÇMİŞLERİNE GÖZ ATIN”
Dehmen, seçime kadar çalışmaya devam ettiklerini belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Partimiz yeni, hata yapmak insana mahsustur. Genel merkez de hata yapabilir diye düşünerek çalışmaya ara vermeden devam ederek zaman içeresinde başarı getirecek kadroların oluşturulacağına ve çalışmaların yapılacağına olan inancımızı korumaya çalıştık. Seçim sonuçlarının ardından sağlıklı bir değerlendirme yapılacağına inandık. Başarısızlık getiren etkenler ve kişiler tespit edilecek ve gereği yapılacaktır diyerek seçim sonrası yapılacak çalıştayı bekledik. Afyon’da gerçekleştirilen çalıştayda, genel başkanın önce istifa edip sonra kongre kararı alması, hem ilimiz teşkilatında hem de tüm diğer il teşkilatlarında büyük bir beklenti yaratmıştır. Beklentimiz, yapılan hataların ve sonuçlarının artık çok net bir şekilde görüldüğü ve gerekli değişikliklerin yapılacağı şeklinde idi. ancak yapılan olağan üstü kurultayda maalesef bize göre başarısızlığın sebebi olan kadrolar aynen korunmuş hatta kendilerine verilen yeni görevlerle daha etkin hale getirilmişlerdir. Kongre sonrası parti genel idare kurulu tarafından alınan kararla tüm teşkilatların yeniden yapılandırılması amacıyla tüm il başkanlarının istifaları istenmiştir. Yapılan yeni il başkan atamaları da göstermiştir ki İYİ Parti toplumun tüm siyasi görüşlerini bünyesinde bulundurma iddiasından tamamen vazgeçmiştir. Atanan tüm il başkanlarının siyasi geçmişlerine kısa bir göz atarak ne demek istediğimiz rahatlıkla anlaşılacaktır.”
 
“İNANCIMIZI YİTİRDİK”
“Derdimiz kişilerle değil, yeni teşkilatlanma içerisinde yer alan birçok insanın partiye ve lidere inançla bunu yaptıklarını düşünüyor ve gerçekten saygı duyuyoruz” diyen Dehmen, “Parti içi mücadeleden de kaçacak insanlar değiliz, ancak bunu yapmak için insanın içinde mücadele ettiği siyasi harekete ve lidere güvenmesi, inanması gerekir. Ne üzücüdür ki biz inancımızı yitirdik. Biz bu yola Genel Başkan Meral Akşener’in liderliğinde çıktık. Ona inandık ve güvendik. Ancak gelinen son noktada artık partinin onun tarafından yönetilmediği düşüncesindeyiz. etrafını saran kadrolar eski siyasi alışkanlıklarını partiye taşımış ve aynı hastalıklı siyaset yepyeni, tertemiz bir partiyi kirleterek bu noktaya getirmiştir” dedi.
 
“FİKİR ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Dehmen, siyaset yapmaya ve fikir üretmeye devam edeceklerini belirterek açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Burada birlikte siyaset yapmaktan, çalışmaktan, fikir üretip hayata geçirmekten büyük gurur duyduğumuz bu ekip maalesef artık bu siyasi yapının içerisinde yer almayacaktır. Bizler birlikte çalışmaya, siyaset ve fikir üretmeye devam edeceğiz. Siyaseten görüşleri dikkate alınmadığı için Çanakkale’ de milletvekili seçim sonuçları üzerinde büyük etkisi olan bu ekip Çanakkale’ de bundan sonra da siyasi yaşamın etkili ve belirleyici bir parçası olmayı sürdürecektir. Bizler bugün itibari ile kurucusu olduğumuz İYİ Partiden istifa ediyoruz. Bu süreçte yanımızda olan, desteklerini bizlerden esirgemeyen değerli partililere ve Çanakkalelilere sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.