Bülent Turan; “İttifakla ilgili umutluyum”

Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, yeni yasama yılı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

567
Bülent Turan; “İttifakla ilgili umutluyum”

Yerel seçim ittifakına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Turan, “Ben ittifakla ilgili umutluyum. Şöyle umutluyum; insanların zihinlerinde zaten, Cumhur İttifakı’nın taraflarında bir taban ittifakı var. Ben Çanakkale vekiliyim, her gün Çanakkale’deyim. Orada gördüğüm tablo net. İnsanlar Türkiye’nin büyümesini, Türkiye’nin gelişmesini, Türkiye’nin milli dinamikleriyle beraber hayata geçmesini istiyorlar. Bunun için de mutlaka hem belediye tecrübesini, hem Cumhur İttifakı’nın siyasal karşılığını değerlendireceklerini düşünüyorum” dedi.
Ak Partili Turan, 27.Dönem 2.Yasama yılı çalışmalarını sırasıyla A Haber, Habertürk ve TRT Haber ekranlarında değerlendirdi. Turan,  yeni yasama yılında milletin beklediği, yararına olabilecek çalışmaları gündeme alacaklarını söyledi. Türkiye’nin yeni bir sayfa açarak yeni bir yönetim sistemine başladığını ifade eden Bülent Turan, “Cumhurbaşkanımızın konuşmasıyla beraber yasama faaliyetlerine başlamış olduk. Bu ilk dönemde bizim yapacağımız en hayırlı iş yeni Anayasa’ya uygun iç tüzük. Tüm partilerin bir araya gelerek iç tüzükte bir adım atması ve yeni Anayasa’ya uyumlu hale gelen bir tüzük olması iddiamız var. Bunun çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.  Af meselesi diğer kanunlardan bir tanesi. Yine Kalkınma Bankası’nın bir kanun beklentisi var, onu hayata geçireceğiz. Onun dışında birkaç mesele var. Bütçe, yanlış hatırlamıyorsam 17 Ekim’de gelecek. Bütçenin bir ay kadar görüşülmesinden sonra plan-bütçede, genel kurul görüşmeleri hayata geçecek. Yeni sistemde ilk bütçe görüşmesi olacak bu,  Cumhurbaşkanlığı sistemine bağlı olarak. Hepsi kıymetli bu işlerin” diye konuştu.

“MHP’NİN İYİ NİYETİNDEN ASLA ŞÜPHEMİZ YOK”          
Af meselesinin MHP’nin ortaya koyduğu bir yaklaşım olduğunu dile getiren Turan, “Biz bunu hassasiyetle değerlendiriyoruz. Bu konuda MHP’nin iyi niyetinden asla şüphemiz yok. Diyoruz ki MHP bir adım attı, bu adımın mutlaka bir karşılığı olacaktır. Bunu değerlendireceğiz. Ama af meselesi Türkiye’de 1930’lardan beri 52 defa değişik isimlerle uygulanmış bir yöntem. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere o dönemde İzmir suikastından sonra bir af yaklaşımı var ki kendisine yanlış yapanları af ederek bir siyasal yaklaşım gösteriyor. Bir büyüklük gösteriyor tabiri caizse. Menderes’in iş başına gelmesinden sonra yeni bir sayfa açıyoruz deyip, tüm geçmişi kapatalım anlayışıyla bir af yaklaşımı var. Son dönemde Ecevit’in ‘Rahşan Affı’ ifadesiyle değerlendirilen bir af meselesi var. Bu veya bunun gibi kanunlar 52 defa gelmiş, çok hassas bir konu. Ben toplum vicdanı Ak Parti’yi en kıymetli kılan en önemli özelliği diye düşünüyorum. Yani af dediğinizde içeriden çıkacakların sevinci kadar, çıkıldığı zaman doğacak dışarıdaki mağdurların üzüntüsü, bir terazi meselesi. Bunu tartmak lazım, sınır nasıl olacak, yaklaşım nasıl olacak. Akademik bir gözle bakıp, hassas bir terazide bunu tartmak lazım. MHP’nin bu konuda iyi niyetinden bir şüphemiz yok. Bir adım attı. O adım mutlaka bizim yetkili organlarımızda değerlendirilecektir. Dediğim gibi çok hassas bir konu. İnsanların mağduriyetini değerlendirirken, Başka mağduriyetlerin kapısını açmamamız lazım. Anayasa Mahkemesi’nin bunu genişletme ihtimali bir tartışma konusu. Sınırın nerede çizileceği bir tartışma konusu. Devlete karşı işlenen suçlar tamam da diğerleri ne olacak bir tartışma konusu. Çok ayrıntılı bir konu. O yüzden bunun daha akademik olarak tartışmakta da fayda var diye düşünüyorum. Ama Meclis’in tek gündemi af değil” dedi.

“BEN İTTİFAKLA İLGİLİ UMUTLUYUM”
Turan son günlerde gündemde olan yerel seçim ittifakına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Turan şöyle devam etti; “Cumhur İttifakı başta olmak üzere, ittifaklara genel seçimlerde zemin açan partiyiz biz. Yani Anayasal, yasal değişikliği yaparak ittifak olmasını sağlayan parti; AK Parti. O yüzden ittifakların kıymetini biliyoruz. Ancak, yerel seçimlerde ittifakın kanunen olma imkanı yok. Genel seçimlerde vardı. Fakat Türkiye’nin geldiği siyasal konjonktüre baktığımızda her partinin ittifak talebinin de olduğu da ortada bir gerçek. Sayın Bahçeli’nin ‘İstanbul’da aday çıkarmayacağız’ demesi başta olmak üzere bir takım yaklaşımlar var. Diğer partilerin var, özellikle CHP ile HDP’nin gizli görüşmeleri, buna bağlı bazı iddiaları; ‘büyük kentlerde büyük partileri desteklensin’ tarzı vesaire… Zaten sözüm ona kurmuşlar ittifaklarını. Bizde diyoruz ki; Cumhur İttifakı, Türkiye’nin kaderi olan bir ittifak. Cumhur İttifakı, Türkiye’de siyasal yürüyüşü değiştiren bir ittifak. Bu ittifakın ufak hesaplarla asla halel edilmemesi lazım. Bunları oturup konuşacağız. Bu konu görüşülecek tekrar. Bu görüşmeden sonra iki tarafında mutlaka makul değerlendireceği, tabanlarına izah edebileceği bir yaklaşım olacaktır diye düşünüyorum. Ben ittifakla ilgili umutluyum. Şöyle umutluyum; insanların zihinlerinde zaten, Cumhur İttifakı’nın taraflarında bir taban ittifakı var. Ben Çanakkale vekiliyim, her gün Çanakkale’deyim. Orada gördüğüm tablo net. İnsanlar Türkiye’nin büyümesini, Türkiye’nin gelişmesini, Türkiye’nin milli dinamikleriyle beraber hayata geçmesini istiyorlar. Bunun için de mutlaka hem belediye tecrübesini, hem Cumhur İttifakı’nın siyasal karşılığını değerlendireceklerini düşünüyorum. Mutlaka bir karşılığı olacaktır. İki partinin bir araya gelip ‘biz ittifak yapacağız’ demesi kıymetli. Bunu dedikten sonra ayrıntılar konuşulur. Mesela AK Parti’nin bir yaklaşımı oldu; ‘biz büyük olduğumuz her yerde gireriz’ dedi. Bu bir yaklaşım tarzı. MHP’de ‘İstanbul dışında her yerde biz de gireriz’ dedi. Bu da bir yaklaşım tarzı. Bunlar masaya oturulduğunda konuşulacak sonraki onular. Temel şu; Ak Parti’nin ve MHP’nin ittifak niyetinin devam edip etmeyeceği yaklaşımıdır. İki partinin yaklaşımı da bu konuda ortada zaten. Biz bunu şeffaf yapıyoruz, açık buluyoruz. Bu konunun ittifak adından korkmuyoruz, ittifak yapmaktan da keyif alıyoruz. Çünkü yeni dönemdeki temel siyasal dönüşüm bize bunu sağlıyor. Türkiye, artık yeni bir siyasal atmosferle karşı karşıya. Bunu sayın Cumhurbaşkanının tüm partilere dönerek, ‘bir araya gelelim’, ‘kanun teklifleriyle ülkeyi beraber büyütelim’ demesi çok kıymetli bir yaklaşım. Bunu Ak Parti’ye demedi, tüm partilere söyledi.”

“MAKUL YAKLAŞALIM MESELEYE”
Bunun karşılık bulmasını ümit ettiğini ifade eden Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Bu işe baştan hayır diyerek başlamak doğru olmaz. Ama baktığımızda CHP’nin gündeminde hala ‘ayağa kalkalım mı, kalkmayalım mı’ tarzı eski Türkiye’den kalan gündemler, polemikler… Bunlar bizi yoracak. Her partinin daha sağ duylu, daha sakin, saha akıllıca meseleye yaklaşımları vardır mutlaka. Onlarda bu yeni dönemin yeni para metrelerini okurlar diye düşünüyorum. Mesela iç tüzük meselesi… Anayasa değişmiş, tüzük değişmeden olmaz ki.  Anayasa değişmişse mutlaka tüzük de değişmesi lazım. İsteriz ki tüm partiler bir araya gelsinler, makul bir tüzüğü hazırlasınlar. Biz bütün ömür boyunca iktidar olmayacağız. Yarın biz de muhalefet olacağız. Yani bu tüzüğü hazırlarken, iktidarın lehine olsun diye bir derdimiz yok. Makul olsun, üretken olsun diye bir derdimiz var. O yüzden hem birinci, hem ikinci partinin, hepsinin ortak yaklaşacağı bir metin olabilir diye düşünüyoruz. O yüzden çağrımızı yeniliyoruz, sayın Cumhurbaşkanımız da bizler de diyoruz ki tüm partilere; makul yaklaşalım meseleye. Eski kavgaları bırakalım bir tarafa. Hala Cumhurbaşkanı geldiğinde ayağa kalkalım mı, kalkmayalım mı… Baktım ben yarısı kalkmış, yarası oturuyordu. Garip yaklaşımlar, bunların çok geride kalması lazım. Türkiye’nin bunlarla zaman kaybetmemesi lazım. Ekonomik sıkıntılarımız var, aşmaya çalışıyoruz. Siyasal risklerimiz vardı, büyük oranda aştık bunları. Bunları büyütürken, hiç kimseye faydası olmayan kavgaların, polemiklerin tekrar gündeme gelmesi makul değil. Türkiye 5 yıllığına sayın Erdoğan’ın yönetimine teslim edildi. O yüzden diyorum ki bu yeni dönemde makul yaklaşımı hep beraber ortaya koyalım. Meclisin kuvveti arttı, teklif verme yetkisi arttı. Bu kuvvetlerin ortaya koyduğu sinerjiyle herkes kendi alanında iddialı şeyler yapsın diyoruz” ifadelerini kullandı.  

Ersan KÜÇÜKKURU
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.