“Sağlık yatırımlarının sonu yoktur” (VİDEO)

Yenice Devlet Hastanesi yeni hizmet binası törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Sağlık yatırımlarının sonu yoktur” dedi.

1130
“Sağlık yatırımlarının sonu yoktur” (VİDEO)
VİDEO HABER

Yenice Devlet Hastanesi yeni hizmet binası törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Sağlık yatırımlarının sonu yoktur” dedi.

5 bin metrekare kapalı alanı bulunan 32 yatak kapasiteli Yenice Devlet Hastanesi yeni hizmet binasının açılış törenine, Vali Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Yenice Kaymakamı Ahmet Başer, Yenice Belediye Başkanı Veysel Acar, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşcı, Yenice Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Yüksel Arslan, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, AK Parti Yenice İlçe Başkanı Mehmet Güngör, MHP Yenice İlçe Başkanı Recai Ertan ile vatandaşlar katıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan Yenice Devlet Hastanesi yeni hizmet binası açılış töreninde bir konuşma yaptı. Turan “Bu hastane herhangi bir hastane değil, ufak bir hastane değil. Yenice’miz için gerçekten ideal bir hastane. Tüm poliklinikleri ile beraber, diyaliz merkeziyle, acil servisiyle, doğumhanesiyle, diğer alt birimleriyle kıymetli bir hastane. İstiyoruz ki Yenice’mizde ufacık bir operasyon için merkeze gidilmesin. 10 bin nüfuslu bir ilçeden bahsediyoruz. Açılan hastanemizin ameliyathanesi var. Biz önceden imrenirdik İngiliz’in Alman’ın şu özelliği var bu özelliği var bu özelliği var derlerdi, şaşırırdık. İngiliz turist buraya geldiğinde kaza yaptığında uçağı gelir ta İngiltere’ye götürürdü, imrenirdik. Ama hamdolsun geldiğimiz yerde tabiri caizse İngiliz’in Alman’ın neyi varsa Türk’ünde var kardeşim. Çanakkale’nin neyi varsa Yenice’nin de var kardeşim. Çünkü biz biliyoruz ki insana değer veren yönetimler ayakta kalır. İnsana değer veren devletler baki kalır. Yollar, hanlar, hamamlar hepsi yapılır. Ama sağlık kadar kıymetli hiçbir şey olmaz. O yüzden bu güzel hastanemizi yaparken 13 milyon bedel gibi ciddi bir imkan harcandı. Onun yanında 7 poliklinik, 2 ameliyathane, 2 laboratuvar, diyaliz merkezi, yoğun bakım merkezi ve acil servis gibi çok kıymetli altyapı ile beraber hizmete sunuldu” dedi.

“YOLDUR, KÖPRÜDÜR YAPILIR AMA SAĞLIK HER ŞEYİN BAŞINDA GELİR”
Turan şöyle devam etti; “Sağlık yatırımlarının sonu yoktur. Birkaç örnek vermek sterim. Bundan 15 yıl önce Türkiye’miz de sadece 20 bin uzman vardı. Bu gün 42 bini geçmiş durumdayız. Doktorumuz olacak ki hastamız ile ilgili süreçleri daha hızlı takip edelim. 15 yıl önce 16 bin pratisyen hekimimiz vardı, bugün 38 binleri aştı. Hemşiremiz 86 binlerde iken bu yıl 168 binleri buldu. Yoldur, köprüdür yapılır ama sağlık her şeyin başında gelir. Bir örnek daha vereyim. Yıl 2002 ülkemizin sağlık bütçesi sadece 13 milyar. Bu sene 127 milyar. Türkiye’mizin 15 yıl öncesi bütçesi kadar, sırf bu sene sağlık bütçesi var. Ama daha çok büyümemiz lazım. Daha çok iş yapmamız lazım. Bu yatırımların karşılığını toplum olarak gördük hep beraber. Huzurda gördük, sağlıkta gördük. Bir veri daha vereceğim. Bebek ölümleri binde 32 idi ülkemiz de. Bu yıl binde 7’lere kadar düştü. Bu yatırımlar olmasa, bu imkanlar verilmese, koruyucu hekimlikler ortaya konmasa olur muydu? Aynı şekilde anne ölümleri; binde 65’lerden binde 14’lere düştü. Yatırım yapıldı ama bunun somut karşılığı tüm toplum tarafından alınmış oldu. Yeter mi, bence yetmez. Şimdi Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Türkiye artık kendi milli aşısını yapmaya başlıyor. En kıymetli projelerden bir tanesi bu olacak inşallah.”

“TÜRKİYE GÜÇLÜ OLMAYA DEVAM EDECEK”
 Türkiye’nin büyük ve gelişmekte olduğunu söyleyen Turan, “Artık eski Türkiye yok tabiri caizse. Amerika hasta oldu biz nezle olacağız, bunlar artık geride kaldı. Avrupa kızdı biz üzüleceğiz, bunlar geride kaldı. Rusya’da dün Cumhurbaşkanımızın iddia ettiği, ortaya koyduğu proje hayat buldu. Tüm dünya İdlib görüşmesine kesilmişken, mazlumların duasıyla beraber, Türkiye’nin iddiasıyla beraber orada büyük bir göç dalgasının olma ihtimali, çok sayıda ölüm olma ihtimali geride bırakıldı. Bu çok kıymetli bir iş. Önceden birileri önümüze bir politika koyardı, Türkiye uygulardı. Ama şimdi Türkiye, birilerinin twitterdan ayar vermesiyle, dışarıdan bize müdahale etmesiyle değil,  egemenlik kayıtsız şartsız milletindir demesine bakıyor.  Bundan daha kıymetli birşey olmaz. Türkiye güçlü olmaya devam edecek” dedi.
Konuşmaların ardından protokol tarafından kurdele kesilerek Yenice Devlet Hastanesi yeni hizmet binasının açılışı gerçekleştirdi. Vali Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve beraberindekiler, hastaneyi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Hastanede tedavi gören hastalarla bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

İsmail ŞEN
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.