Plevne Ortaokulunda ilk ders zili çaldı (VİDEO)

Çanakkale’de 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının ilk gününde Lapseki ilçesinde Plevne Ortaokulu’nun açılışı yapıldı, İlköğretim Haftası Kutlama Programı gerçekleşti.

981
Plevne Ortaokulunda ilk ders zili çaldı (VİDEO)
VİDEO HABER


Çanakkale’de 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının ilk gününde Lapseki ilçesinde Plevne Ortaokulu’nun açılışı yapıldı, İlköğretim Haftası Kutlama Programı gerçekleşti. Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, törende yaptığı konuşmada “Öğrenciyi işleyecek olan velidir, öğretmendir.  İstediğimiz binayı yapalım, harika okullarımız olsun, altın kaplamalı olsun, eğer eğitim sistemimizde sorun varsa hep beraber bedel öderiz. Yollar, köprüler, hanlar, hamamlar hepsi yapılır. Ama en önemli yatırım eğitime olan yatırımdır” dedi.

Plevne Ortaokulu’nun açılışına Vali Orhan Tavlı, Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ak Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Ak Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Ak Parti Lapseki İlçe Başkanı Halil Özer, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri, belde belediye başkanları, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende protokol konuşmaları gerçekleştirildi.

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının hayırlı olması temennisini ilete Ak Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu törende yaptığı konuşmada, “Bu güzel okulunun dününü bilip, bugününü görünce ayrı bir gurur duydum. Öncelikle Plevne Ortaokulu’nun Plevne Ortaokulu’nun öğrenim görecek öğrencilerimize de hayırlı olsun diyorum. Bizle anneler olarak özellikle eğitim öğretim yılının ilk gününü dört gözle bekliyoruz. Çünkü bizim evlatlarımız en değerlimiz, en kıymetlimiz.  En değerlilerimizi bugün en güvendiklerimize öğretmenlerimize, devletimize emanet ediyoruz.  İstiyoruz ki bu ülkenin geleceği evlatlarımızı, yapabileceklerinin en güzeliyle çocukları yetiştiren öğretmenleri yetiştirsinler.  Çok değerli öğretmenlerim sizler, ülkemizde daha çok araştıran, geliştiren, bugünün şartlarında en iyiyi öğretebileceğiniz, okuyabilecek, Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyet seviyesine ulaştıracak evlatlarımızı yetiştiriyorsunuz. Bizler hükümet olarak, devlet olarak yapabileceğimizin en iyisiyle, güzel binalarla sizlere vereceğimiz destekle her zaman yanınızdayız. Bizler kendi üzerimize düşenin arkasındayız, sizlere de çok güveniyoruz.  Değerli çocuklarımıza ve velilerimize öncelikle her şeyi yaparken,  okumalarını tavsiye ediyorum. Bizler binaları yapabiliriz ama içini dolduracak olan evlatlarımızın coşkusu, neşesi, çalışkanlığı olacaktır. İnşallah Lapseki’den birçok değerin çıktığı bu okulda, önümüzdeki dönemlerde yine Lapseki’ye, Türkiye’ye yön verecek değerler çıkacaktır. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında biz Çanakkale’de yapacaklarımızla hizmetinizdeyiz” dedi.

“EN ÖNEMLİ YATIRIM EĞİTİME OLAN YATIRIMDIR”
Daha sonra kürsüye gelen Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, 20 derslikli, 3 laboratuvarı, çok amaçlı salonu bulunan, mescidi, müzik ve resim odası, atölyeleri ile kütüphanelerin olduğu harika bir eğitim öğretim yuvasını açmak için bir arada olduklarını söyledi.   Turan; “Hem yeni eğitim öğretim yılımız hem de yeni okulumuz hayırlı olsun. Lapseki’mize, Çanakkale’mize hayırlar getirsin diyoruz.  Bu süreçte emeği geçen tüm bürokratlarımızı, siyasetçilerimizi, idarecilerimizi tebrik ediyorum. Rengarenk çok şık bir okulu, manzarasıyla, bahçesiyle örnek bir okulu hayata geçirmenin onurunu yaşıyoruz. Her okul kıymetlidir, her eğitim öğretim faaliyeti anlamlıdır. Ancak bugün benim için özel anlamı olan bir okuldayız. Şöyle; okulumuzun ismi Plevne Ortaokulu. Plevne biliyorsunuz, Bulgaristan’ın kuzeyinde 93 harbinde tarihte hepimizin gururla yad ettiği Gazi Osmanpaşa’nın öncülüğünde Türk ordusunun nasıl bir destan yazdığını, dosta düşmana gösterdiği özel bir yer. İsteriz ki idarecilerimiz, kaymakamımız öncülük yapsınlar okulumuzun tüm öğrencileri, öğretmenleri Plevne’yi hatırasını yerinde görsünler. Uzak yerler değil. Oralar bizim ruhumuzun yaşadığı yerler.  Adımızın, hatıramızın, okulumuzun çeşmemizin olduğu yerler. Ben Lâpsekiliyim, 25 Eylül İlkokulu resmi mezunuyum. Ama fiilen de Plevne’liyim.  Biz 25 Eylül’de okurken 80’li yıllarda, okulumuzun tek katlı ve eski olmasından dolayı üçüncü sınıfta yıkım kararı alınmıştı. Bizler Plevne’ye gelmiş, yani resmi olarak 25 Eylül’ün ama fiili olarak da Plevne’nin mezunları olmuştuk. Alında Demirci bir adamın, bu okullarda okuyan bir evladının bu ülkenin demokrasisinde hangi makamlara, hangi görevlere geldiğinin en güzel örneği bu ortamlar. O yüzden istiyoruz ki; ülkemizin demokrasisine, kalkınmasına hep beraber omuz verelim. Yarın gurur duyacağımız evlatlarımızı, öğretmenlerimizin elinden geçen bu güzel gençleri hep beraber daha iyi yere taşıyalım. Hz. Peygamber’in bir ifadesi var; ‘insan madden gibidir’ der, işlersen kıymetli olur, işlemezsen yerinde durur.  Öğrenciyi işleyecek olan velidir, öğretmendir.  İstediğimiz binayı yapalım, harika okullarımız olsun, altın kaplamalı olsun, eğer eğitim sistemimizde sorun varsa hep beraber bedel öderiz. Yollar, köprüler, hanlar, hamamlar hepsi yapılır. Ama en önemli yatırım eğitime olan yatırımdır” dedi.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, BİZLERE GÜVENEREK BU İŞLERİ YAPTI”
Türkiye’nin her başlıkta büyümeye devam edeceğine dikkat çeken Turan, “Konjonktürel olarak zaman zaman inmeler çıkmalar olacaktır. Dövizden kaynaklı sorunumuz var. Ama ekonominin tek sorunu asla döviz değildir. Yatırım, istihdam, ihracat, üretim hepsine beraber baktığımızda ortaya çıkan tablo ekonomik verileri ortaya koyar.  O yüzden zaman zaman ivme artsa da inse de bir gerçek var ki; yıl 2002 bu ülkenin eğitim bütçesi 15 milyar civarında, ama bu sene 135 milyar sadece eğitim başlığı oldu. Bu yatırımları onurla, gururla devam ettireceğiz. Ülkemiz artık eski Türkiye değil. Her alanda daha ciddi, daha iddialı projeler, yatırımlar hayata geçirilecek. Lapseki’miz asla eski Lapseki değil. Kaymakam beye sordum, Lapseki’mizin kayıtlı 9 bin aracı var. Bu bir şeyi gösteriyor, Türkiye beraber büyüyor. İşçisi, çiftçisi, memuru, öğretmeni hep beraber büyümeye devam edeceğiz. Bu ülkenin toprakları kıymetli topraklar. Şehitlerimizin emaneti bu topraklar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şu karşı tepelerde büyük işler başarırken bizlere güvenerek bu işleri yaptı. Türkiye’nin geleceğine güvendi, gençlerine güvendi, omuz omuza mücadele etti. Bizler de ufak tefek sorunları bir yana bırakarak, ülkenin büyümesi için hep beraber özellikle bu beş yıl gayret göstereceğiz.  Biz bu toprakların çocuklarıyız. Makamlar gelir, geçer.  Anne babamız burada. Görevler gelir geçer, mezarımız burada olacak. O yüzden Lapseki’ye daha çok büyük yatırımları hep beraber yapmaya devam edeceğiz.   Çünkü bizim bu coğrafyada acı hatıralarımız var. Biz demokrasinin büyümesini istiyoruz. Yatırımların büyümesini istiyoruz. Küçük ülke olursak, gündemimiz küçük olacak.” diye konuştu.  

“BU TOPRAKLARDA DEMOKRASİ YATIRIM HEP BERABER BÜYÜYECEK”
Turan konuşmasının devamında şunları söyledi; “Bugün acı bir hatıranın yıl dönümü. Bugün Adnan Menderes ve Çanakkale vekili, arkadaşı Fatin Rüştü Zorlu ve Polatkan ile beraber idam edildiğinin günü.  O yüzden diyoruz ki;  bu topraklarda demokrasi yatırım hep beraber büyüyecek. Demokrasisiz yatırım olmaz. Yatırımsız da demokrasi olmaz.  Bir da ha bu ilkenin başbakanının asılacağı bir zemini asla bu millet izin vermeyecek.  Dün 15 Temmuz’da nasıl dik durduysa, yarın da yanlış yapan olursa bilsinler ki bu ülkenin tarihinde, bir daha Adnan Menderes hatıralarında olduğu gibi ülkenin acı duyduğu hatıraları yaşamayacak.”

“ASLA EZBERE BETONLAŞMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Turan daha sonra Çanakkale’deki eğitim yatırımlarını anlatarak, “Çanakkale’de ortalama her yıl 4-5 okul yapılırdı. Bu sene 28 okul inşaatı başladı, birçoğu bitti bitiyor. Bu da açılışını yaptığımız sadece bir tanesi.  Sadece Lapseki’mizde İmam Hatip Lisesinin inşaatı bitti bitecek. Faik Güngör Okulu bitti. Üç tanesi bu sene yapıldı. Toplamda 30’a yakın okul Çanakkale’mizde hayata geçiyor. Ama onun dışında, köprümüz hiçbir aksamaya izin vermeden yoluna devam edecek. O köprünün Lapseki’de olması, buranın tarımı için turizmi için çok kıymetli bir değer. Asla ezbere betonlaşmaya izin vermeyeceğiz.  Tarım sit alanları, imar planları öyle yapılacak ki İstanbul’daki hepimizi üzen o betonlaşma serüveni bu topraklarda olmayacak. Biz burada tarımın, turizmin ayağa kalkmasını istiyoruz. Gençlerimiz okulu bitirdiğinde’ hangi işe gideceğim’ desin istemiyoruz. Herkesin işi olsun aşı olsun istiyoruz.  Çünkü bu bölge kıymetli bölge. Ancak bir daha söylüyorum; istediğimiz yatırımı yapalım, istediğimiz okulu yapalım, öğrenciye dokunan öğretmenlerimiz. Öğretmenlerimizin bakışı açısı kadar kıymetli olan öğrencilerimiz. Öğrenci, insan bir maden gibidir, işlersek kıymeti var. Ama nasıl ileneceğinin sorusu öğretmenlerimizdir.  O yüzden hem öğretmenlerimize hem velilerimize olan beklentimizi tekrar ifade ediyor,  bu güzel okulun hayata geçmesinde katkı sağlayan tüm dostlarımızı tebrik ediyor, yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize hayırlar getirmesini ümit ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından yeni okulda ilk ders zilini Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Ak Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu birlikte çaldı. Vali Orhan Tavlı ve protokol üyeleri daha sonra sınıfları gezerek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi, yeni ders kitaplarını dağıttı. Milletvekili Turan öğretmenlere karanfil, öğrencilere de çeşitli hediyeler dağıttı. İl Milli Eğitim Müdür Özkan, protokol üyelerinde Plevne Orta Okulu ile ilgili bilgiler verdi.

Gülçin AKIN
 
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.