Küçükbaş Hayvanlarda Tespit Aşılama ve Küpeleme Çalışmaları

Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimleri küçükbaş hayvanlarda tespit, aşılama ve küpeleme çalışmalarını sürdürüyor.

313
Küçükbaş Hayvanlarda Tespit Aşılama ve Küpeleme Çalışmaları

Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimleri küçükbaş hayvanlarda tespit, aşılama ve küpeleme çalışmalarını sürdürüyor.
 
Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, 26/02/2018 tarih ve 30344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı (Karar No:2018/11460) ve Uygulama Esasları Tebliği (2018/21) gereğince "Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" kapsamında Çanakkale’de yürütülmekte olan "Çanakkale İli Kıl Keçisinin Halk Elinde Islahı I-II", "Çanakkale İli Sakız Koyununun Halk Elinde Islahı", "Çanakkale İli Tahirova Koyununun Halk Elinde Islahı", "Çanakkale İli Türk Saanen Keçisinin Halk Elinde Islahı I-II" ile "Karacabey Merinosu Koyununun Halk Elinde Islahı" projeleri kapsamında yavru desteği, doğuran anaç ve damızlık erkek (koç/teke) materyallerin işletmelerinin ve ulusal küpe bazında hayvanlara ait bilgilerin yerinde kontrolü ile Koyun Keçi Vebası Hastalığı (PPR) aşılama ve hayvanların kayıt altına alma işlemleri başlatıldı.
 
İl Müdürlüğü tarafından programa alınmış olan ve her yıl uygulanan "Hayvan Hastalıkları ile Mücadele" ve "Koyun-Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi" Yönetmeliği kapsamında Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesinde görevli Veteriner Hekimler hayvan ağıllarını tek tek gezerek son yıllarda görülen koyun-keçi vebası ile mücadele amacıyla dişi ve erkek küçükbaş hayvanlara PPR aşısı (Koyun/keçi vebası) ile birlikte, hayvanların küpe ve sağlık kontrolünü yapıyor.
 
Veteriner Hekimler sahada bu çalışmalarının yanı sıra besicilerin hayvan bakımı ve sağlığıyla ilgili gerek et gerekse süt verimi açısından maksimum verim alınmasına yönelik bilgileri de veriyor.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.