Bozcaada Üzüm Üreticisi Projeden Memnun

Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bozcaada Bağ Üreticileri, Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin İşbirliği, Bozcaada Kaymakamlığının desteği ile geliştirilen ve gerçekleştirilen, '' Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesinin '' 2018 yılı kapanış ve değerlendirme töreni Bo

339
Bozcaada Üzüm Üreticisi Projeden Memnun


 
Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bozcaada Bağ Üreticileri, Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin İşbirliği, Bozcaada Kaymakamlığının desteği ile geliştirilen ve gerçekleştirilen, '' Troya 2018 Yılı Bozcaada Bağbozumu Etkinlikleri Projesinin '' 2018 yılı kapanış ve değerlendirme töreni Bozcaada da gerçekleştirildi.
 
Gerçekleştirilen törene; Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın, Bozcaada Garnizon Komutanı Fatih Güdük, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, il şube ve ilçe müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri, il ve ilçe müdürlüğü personelleri, Bozcaadalı çiftçiler ve Bozcaada'da bulunun turistler katıldı.
 
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Öz; "27 Temmuz-9 Eylül tarihleri arasında uygulanan projenin, bakanlığımızca hazırlanan ‘Bozcaada Tarım Master Planı’ taslağında yapılan tavsiye doğrultusunda Bozcaada'da tarımı sürdürmenin yollarından birinin de tarımsal turizme (Agroturizm) yönelmektir. Bu turizm çeşidinin teşvik edilerek uygulanması ve bu sayede amacımız olan Bozcaada Bağcılığının İşçilik ve Pazarlama problemlerini çözmektir. Bağbozumu Etkinlikleri Projemizin adını 2019 yılından itibaren ‘Bağbozumu Festivali’ olarak ilan edip ve bu şöleni gerçek adı altında hasat başından hasat sonuna kadar yayarak hem tarım hem de turizm sektörümüze önemli bir katkı sağlamak amaçlanmıştır. Projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ederim" dedi.
 
Ardından bir konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; Bozcaada ve Gökçeada'nın temel gelir kaynağının tarım ve turizm üzerine endeksli olduğunu ifade ederek, “Biz bu felsefeyle, düşünceyle yola çıktığımızda tarımımızı, turizmimizi de en iyi bir şekilde geliştirmemiz lazım. Bozcaada da öne çıkan ürünler arasında bağcılık en ön planda. Bu ürettiğimiz ürünün en önemli sorunu pazarlayabilmemiz. Biz tarımsal ve hayvancılık üzerine İl Müdürlüğü ve Bakanlık olarak ciddi anlamda Gökçeada ve Bozcaada'mıza desteklemeler yapıyoruz. Son 3 yıla baktığımızda Bozcaada'mıza 100 bin civarında aşılı fidan desteği yaptık. Bunda sonrada bu desteklemelere devam edeceğiz. Ürettiğimizi değerinde ve fazla kazanç elde edebilmek için daha iyi pazarlamamız lazım. Bu proje başlangıç oldu. Bu sene elde ettiğimiz deneyim ve tecrübeler neticesinde sonraki yıllarda biz bu pazarlama şeklini daha üst seviyelere taşıyarak üreticimizin daha yüksek gelir elde etmelerini sağlanacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.
 
Törenin son konuşmasını yapan Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın; "Bu projenin tohumları toprağa bu sene atılmış oldu. Umarım çok daha iyi yerlere gider. Artık adadaki toplam hasılatın üzüm üretimini %10 %20 %50’lerini kapsar vaziyette büyük hedeflere doğru ilerler" ifadelerini kullandı.
 
Program sonunda yapılan ikramların ardından toplu olarak bağbozumuna geçilerek tören sona erdi.
 


Etiketler; #Bozcaada
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.