Bülent Turan, İmar Barışı ile ilgili uyardı! (VİDEO)

Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Bayramiç ilçesinde çeşitli temaslarda bulundu. Ülke ve Çanakkale gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Turan, İmar Barışı ile ilgili söyledikleriyle dikkat çekti; “Çanakkale’de hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğiz.

1921
Bülent Turan, İmar Barışı ile ilgili uyardı! (VİDEO)
VİDEO HABER


 
Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Bayramiç ilçesinde çeşitli temaslarda bulundu. Ülke ve Çanakkale gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Turan, İmar Barışı ile ilgili söyledikleriyle dikkat çekti; “Çanakkale’de hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğiz. 2017 Aralık’tan sonra yanlış yapan bunun bedelini ekonomik olarak da ceza olarak da ödeyecek” dedi.
 
Bayramiç ilçesinde bir takım ziyaretler gerçekleştire, halkla ve esnafla buluşan Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. 24 Haziran seçimlerinde hem Çanakkale’de hem Türkiye’de birinci olma imkanı bulduklarını belirten Turan, 1 Ekim’de Meclis’in açılacağını hatırlattı. Öncelikli işlerinin olduğunu söyleyen Turan, “Örneğin, özellikle AVM’lerdeki döviz meselesinin önüne geçmek istiyoruz.  Zaten birçok AVM yönetimi kendi kiracılarıyla beraber anlaşıp dövizi sabitlemişler veya Türk parasına dönmüşler. Bunlar kıymetli adımlar. Ama bazıları özellikle yabancı patronlar tabiri caize, işçisinin parasını çalışanının parasını Türk parasıyla verirken, kiracıdan parayı dövizle alıyor. Şimdi be diyorum ki; ya ödediğin güvenlikçiye, temizlikçiye, çalışanına dövize maaş ver. Ya da kiraladığın yeri de Türk parasıyla kirala arkadaşım. Türk parasıyla maaş vereceksin, dövizle kiralayacaksın, bu yanlış. O yüzden inşallah Meclis açıldığında bununla ilgili ilk adımı atacağız. Bir diğer Meclis’in gündemi; sistem değişti, halk buna ‘evet’ dedi. Türkiye’de artık Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildi. Birçok mevzuat buna revize edilerek ayak uydurdu, ama Meclis İç Tüzüğü bununla ilgili değişikliğe tabi tutulamadı. İlk işimiz iç tüzüğü bu konuda yeni sisteme uyar hale getirmek olması lazım. Biz iş yapmak istiyoruz, üretmek istiyoruz, Meclis’in de bu değişikliğe bağlı iç tüzüğe kavuşması lazım. Zaten iç tüzükle ilgili yüzlerce defa komisyon kurulmuş, toplantı yapılmış. Her şey biliniyor. Bu bilinen metinler üzerinden tüm partilerimizin de kabul edeceği bir düzenlemeyle, inşallah ekim ayında bu adımı atacağız hep beraber” dedi.
 
“KENDİMİZDEN BAŞKA RAKİBİMİZ YOK”
Konuşmasının devamına Ak Parti’nin kendinden başka hiçbir rakibi olmadığını belirten Turan, “Bizim bu devleti inşa ederken yaptığımız çalışmalarda, kendimizden başka rakibimiz yok. Bu seçimlerde çalışan, gayret eden, çalışan tüm teşkilatlarımıza teşekkür borcumuz var. Oy veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür borcumuz var. Yüzde 52 olan oyumuz, yüzde 49,5’ta kalsaydı bugün başka bir Türkiye vardı. O yüzden çok kıymetli bir iş yaptık. 100 yıldan beri konuşulan bir başkanlık sistemi iddiası var. Bu Ak Parti’nin iddiası değil. 100 yıldan beri her siyasi parti söylemiş. Her lider istemiş. Ekonomik kriz diye ifade edilen bu süreç başkanlık sistemi olmayıp da, bu kadar çabuk müdahale etme imkanı olmasaydı faturası daha ağır olurdu. Ama anlık tedbirlerle, anlık kararlarla süreç çok daha rahat aşılma imkanı buldu. O yüzden diyorum ki bu sisteme geçmede kimin emeği varsa teşekkür borcumuz var. Eğer olmasaydı belki de şu an hala koalisyon pazarlığı yapılıyordu. 7 Haziran’da biliyorsunuz altı ay hükümet kurulamadı. Biz çabuk unutuyoruz bazen. Ama eğer bu sistem değişmeseydi, şuan muhtemelen yetmeyeceği içi AK Parti’nin oyları, ‘koalisyon olacak mı, nasıl olacak, kimle olacak‘ şuan bunlar konuşuluyordu. Ama konuşmadık. Seçim bitti, kaptan işin başındaydı. Çok kıymetli bir iş bu. Artık işin hızlandığını görmeye başladık. Bürokrasinin ayak uydurmada yavaş kaldığını görüyoruz. İnşallah bunun da tedbirleri alınacak. İlde Ankara’da, daha hızlı bürokratik sıkıntıların aşıldığı bir sistemi hep beraber inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
“KURUMSAL KAVGA YAPMAYACAĞIZ”
“Ne CHP’si ne de başkası, Ak Parti’nin rakibi ancak kendisi olabilir” diyen Turan şöyle devam etti; “Seçimlerde ‘o başkan oldu, bu meclis üyesi oldu” bunlarla bizi yormayın. Şahsi kavgalar olabilir. Şahsi kavgalar olabilir ama kurumsal kavga yapmayacağız. Ankara’nın dediğine saygı duyacağız. Liste çıktı başkan bu, meclis üyesi bu, yönetim bu… Buna saygı duyacağız. Oluncaya kadar talep edebiliriz, isteyebiliriz. Ama karar verildiği andan itibaren, biz AK Partiliyiz kardeşim. Bazen geliyor; ‘oğlumun tayini yap’, teknik olarak olması mümkün değil şartlar yok dediğimiz zaman ‘ben küstüm gidiyorum’ diyor. ‘oğluma iş bul’ , e oğlun sınavı kazanamamış deyince küsüyorlar hemen. Şahsi hesapların partisi, AK Parti değil kardeşim. Bu bir hareket, bir dava hareketi. Biz diğer partiler gibi değiliz, olmamamız lazım. AK Parti’yi sadece iş bulan, tayin yapan parti olarak görmedik, görmeyeceğiz. 15 sene önce Türkiye’nin gündemini çıkarın ve ortaya koyun. Ortaya konan yüz tane sorun varsa 15 sene önce, şuan 95 tanesi kalmamıştır. Yollar yoktu, hastaneler yoktu, kat sayı kavgası vardı, sigorta ayrı, bağkur ayrı, IMF vardı, demokrasimiz gerideydi…  Bir sürü sorun vardı. 100 taneyse, 95 tanesi geride kaldı. O yüzde AK Parti’nin kaderi, Türkiye’nin kaderi oldu. Türkiye’nin kaderi Ak Parti’nin kaderi oldu. Bunu bozmayacağız. Şahsi hesaplarla, ufak ayak oyunlarına bunu yapmayacağız. Her makam gelir geçer, hakkını vermek lazım. Sen yoksun, ben yokum küstüm. Olmaz kardeşim, bu öyle bir parti değil. Küsen varsa bugün küssün. Ben şimdi kendimden düşünüyorum; Sayın Erdoğan beni vekil yapmasaydı,  genel merkez bunu teklif etmeseydi ben küsüp gidecek miydim. Ben vekil olmadım, başka partiye gittim. Nasıl iş bu ya… O yüzden bir daha söylüyorum; ‘yönetime girdim girmedim, meclis üyesi oldum olmadım kavgası’ bu partinin işi değil. Çünkü biz parti olmanın ötesinde çok önemli bir iş yapıyoruz.  Ülke ayağa kalktı, köylerde asfalt var arkadaşlar. Sıcak asfalt var. Ben geldiğimde, bu memlekette bu coğrafyada iller arasında yol sorunu vardı. Konuşuyorduk bunları 10 sene önce. Bursa yolu bozuk derdik, kalmadı. İlçeler arası yollar sorunu vardı. Biga-Çan, Biga-Lapseki, Lapseki-Ezine hep sorundu, kalmadı. Köylerde artık yolar oldu, insanlar mahallesine yor soruyor. Artık köy yollarının asfaltını konuşuyoruz. Çok kıymetli bir iş. O yüzden şahsi hesaplarla asla bir yanlış yapmayacağız.”
 
“BURASI YOL GEÇEN HANI DEĞİL”
Turan konuşmasının devamında ‘İmar Barışı’ Kanunundan bahsederek şunları söyledi;  “İmar Barışı ile ilgili bölgemizde çok büyük bir beklenti oldu. Adam ahırını yapmış dışarıya, kaçak diye sıkıntı var. Elektrik, su bağlayamıyor. Hesabı yaparken fazla yapmış, taşmış bir yeri onla ilgili sıkıntı var. Devlet dedi ki; ‘ben halkımla barışıyorum, şu bedel, şu talep karşılığında, af değil barış adıyla bir daha orası yıkıldığında yeni imara uymak kaydıyla bu kanunu çıkarıyoruz’ dedi. Ama bir şart koştu; 207 Aralık ayı sonuna kadar olan binalar dedi. Kanun böyle, 31Aralık 2017’ye kadar olan binalar. Şimdi geziyorum sağda, solda. Yeni başlayan denize yakın orada, burada kaçak binalar görüyoruz. Burada söylüyorum, 2017 sonrası yapılan hiçbir kaçak binaya izin verilmeyecek. Birkaç tane sıkıntı var bunları bekleyen. Şu an 150 civarında teyitli yer var. Bu 150 tane binanın sahiplerine sesleniyorum; hepsi yıkılacak kardeşim. Hepsiyle ilgili suç duyurusunda bulunulacak. Hele ki E-Devlet üzerinden başvurmuşsa, yalan beyanda bulunmuşsa, savcılık zaten ikinci bir işlemden hapis cezası verecek. Burası yol geçen hanı değil. Hem yıkımla ilgili, hem savcılıkla ilgili, hem idari para ile ilgili süreç başlatıldı. Kimse yanlış yapmasın. Devlet iyi niyetle milletiyle barışmak istedi. Bundan istismar üreten kim varsa bedelini ödeyecek. Çanakkale’de hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğiz. 2017 Aralık’tan sonra yanlış yapan bunun bedelini ekonomik olarak da ceza olarak da ödeyecek.”
 
Ersan KÜÇÜKKURU
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.