Mehmet İhsan Gençcan anısına ‘Çanakkale Savaşları Kütüphanesi’

Çanakkale Belediyesi’nin bu sene ekonomik yetersizlikle nedeniyle 56. Troia Festivali’nin yapılamayacağını açıklaması üzerine, şehrin gündeminde birçok kişi tarafından değerlendirilmiş ve Troia Festivali’nin yapılması gerektiği üzerine açıklamalar yapılmıştı.

765
Mehmet İhsan Gençcan anısına ‘Çanakkale Savaşları Kütüphanesi’


Çanakkale Belediyesi’nin bu sene ekonomik yetersizlikle nedeniyle 56. Troia Festivali’nin yapılamayacağını açıklaması üzerine, şehrin gündeminde birçok kişi tarafından değerlendirilmiş ve Troia Festivali’nin yapılması gerektiği üzerine açıklamalar yapılmıştı. Çanakkale Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonu, bu kapsamda kendi organize ettiği 56’ncı Yılında Truva Festivali kapsamında, Mehmet İhsan Gençcan Çanakkale Savaşları Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirecek.

Çanakkale Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonu tarafından 17-25 Ağustos arasında düzenlenecek olan festival 56’ncı Yılında Truva Festivali, Mehmet İhsan Gençcan Çanakkale Savaşları Kütüphanesi’nin açılışı ile başlayacak.  Eski Havra Sokak’ta geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Çanakkaleli tarihçi Mehmet İhsan Gençcan’ın anısına açılacak olan Çanakkale Savaşları Kütüphanesi’nin açılış töreni ile başlayacak olan Truva Festivali, ardından Anafartalar Zaferi’nin 104’ncü yıl dönümünde 10 Ağustos Zaferi adlı söyleşi Bünyamin Nami Tonka tarafından gerçekleştirilecek. Etkinlik programı ise şu şekilde olacak; “17 Ağustos saat 17.00 ile 24.00 arasında Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda Açık Hava Marmara Taekwondo Şampiyonası, 18 Mart Spor Salonu’nda 17-18 Ağustos tarihlerinde Truva Briç Festivali, 19-25 Ağustos tarihleri arasında Anafartalar Spor Salonu’nda Truva Uluslararası Açık Hava Satranç Turnuvası.

“ÇANAKKALELİLERİ DAVET EDİYORUZ”
Çanakkale Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonu Bünyamin Nami Tonka, yapılan etkinliklerle ilgili yaptığı açıklamada, “Çanakkale Savaşları ile ilgili dünyada 2200 civarında kitap var. Bunların içinde ulaşabildiğimiz ve ulaşamadıklarımız kitaplar da var. Zaman zaman ulaştığımız kitaplarda da bulunan bazı bilgilerin doğru olmadığı ile ilgili başka kaynaklara da bakmamız gerekiyor. Bu konuda hem Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi hem Alan Başkanlığı hem Boğaz Komutanlığımızın hem Çanakkale İl Halk Kütüphanesinin ve ilgililerin elinde birçok kaynak var. Bunların her birinin bir merkezde toplanmasını ve bu alanda ilgili duyarlıların hem akademisyenlerin hem yazarların bilgi paylaşımı yapması için bir merkezin kurulmasını geçmişten bu zamana kadar hayal ediyorduk. Dünyada ki Çanakkale Savaşları ile ilgili bilgilerin de en azından Çanakkale’ye gelmesini temin edecek bir merkezin kurulması ile ilgili hem üniversiteye hem belediyeye hem Kültür Müdürlüğümüze hem Boğaz Komutanlığımıza hem Alan Başkanlığımızın bu tür faaliyetler içinde olduklarını küçük küçük merkezler olduklarını biliyoruz. Yine şimdi Çanakkale Savaşları Enstitüsü kuruldu. Onlar da sanal dünya da böyle bir kütüphane kurmak için gayret sarf ediyorlar. Ama Çanakkale’de ki var olan kitapların bütün okuyuculara ulaşabilmesi bir merkezde karşılıklı bilgi alışverişin yapılabilmesi içinde fiziki bir mekana ihtiyaç vardı. Biz bunu yıllardan beri bekliyorduk. Bize nasip oldu ve Mehmet İhsan Gençcan’ın vefatıyla bunu biraz daha hızlandırmış olduk. Onun adına Çanakkale Savaşlarını 67 yıldır anlatan, Çanakkale üzerine 25 tane kitap yazan ve Çanakkale’ye gelen ziyaretçilerin gelme vesilesi yüzde ellisinin Mehmet ağabeydi. Mehmet ağabeyinin hem adının yaşaması hem de böyle bir kütüphaneye adının verilmesini ben de kendisini tanıyan bir fert olarak gönülden istiyordum. Birkaç arkadaşımızla birlikte maddi külfetleri karşılamak suretiyle böyle bir kütüphane kurulmasını arzu ettik. Ve açılışına da bütün Çanakkalelileri davet ediyoruz” dedi. 

“ZAMAN İÇİNDE BİZİ DAHA İYİ TANIYACAKLARDIR”
Tonka, “İnşallah zaman içinde bizi daha iyi tanıyacaklardır. Burada ki hedeflerimizden bir tanesi de biz İngilizlerin savaş ve programlama merkezinin ham bilgi geliyor ve orada sansürden geçilmek suretiyle dünyaya servis yapılıyordu. Biz bu ham bilgilerin ne olduğunu merak ediyoruz. Ve bunları tedarik edebilir miyiz? Bu çalışma vasıtası ile bunu düşünüyoruz. Ve cihad-ı ekber ilan edildiği zaman İslam ülkelerinde hepsi o zaman sömürge durumunda orada ki Müslümanların cihad-ı ekbere, Osmanlı’ya, yani Türk’e karşı tavırlarının o bölgelerde neler olduğunun bu anlamda oraya hakim olan ülkelerin mesela Fransa, İngiltere veya Rusların neler yaptıkları konusunda pek bilgi sahibi değiliz. O bölgelerde ki bilgileri de tedarik etmek ve böyle bir merkez olsa daha faydalı olacağı kanaatindeyiz. Böyle bir merkezin olmasında zaruret görüyoruz. Yine Türkiye’de ki Çanakkale Savaşları bilim açısından Çanakkale’ye bir Alman heyeti geldi atıyorum 40-30 kadar konuyu düzenleyeceklerdi. Fakat bu düzenleme ile ilgili daha sonra savaş başlayınca teknik eleman ve topçu ve mayıncı gruplar halinde 2500 kadar subay geldi. Çanakkale’de ki ve Birinci Dünya Savaşında ki bu 4 yıllık dönem içinde bu 2500 kadar subayın kendi aralarında ki yazışmalarının da biz teslim olduktan sonra Almanlar tamamını alıp Almanya’ya götürdü. Bizim her şeyden önce şuan da yapmamız gereken Almanların kendi aralarında ki bu yazışmalarda neler var. Bunlar tarihin seyrini değiştirecek özelliklere sahip. Bunlar da bizde yok. Ve bu yüzden bizim yapmak istediğimiz Rusların arşivlerini de neler yapıyorlar bunları da görmektir. Bu 4 hedef üzerine ve dünyada yayınlanmış olan 200 civarında ki kitabı da tedarik etmek üzerine bir merkez kurduk. İnşallah başarılı oluruz. Çanakkale’ye hayırlı olsun” şeklinde konuştu. 

Gülçin AKIN


Etiketler; #mehmet
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.