MS Hastalığında Yeni Tedavi Yöntemi, Çanakkale’de Uygulanmaya Başladı

İkincil İlerleyici Multipl Skleroz (MS) hastasına ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Çanakkale’de ilk kez Okrelizumab tedavisi başlandı.

2039
MS Hastalığında Yeni Tedavi Yöntemi, Çanakkale’de Uygulanmaya Başladı

Lâpseki’de yaşayan evli ve 2 çocuk annesi ve 15 yıldır MS hastalığı mevcut olan, destekle yürüyebilen hastaya gerekli değerlendirmeler ve incelemeler sonucu yakın zamanda SGK ödeme kapsamına alınan Okrelizumab tedavisi uygulandı. Konuyla ilgili açıklama yapan ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Çam “Multipl skleroz (MS) daha çok genç eris¸kinlerde görülen, genellikle atak ve iyiles¸melerle seyreden, santral sinir sisteminin (SSS) ilerleyici bir hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bağışıklık sisteminde bozukluk sonucu, beyin ve omurilikte plaklarla seyreder. Multipl skleroz hasar ve tamir mekanizmalarının birlikte yer aldığı dinamik bir sürece sahiptir. 100 binde 50-200 arasında olup dünyada 2-3 milyon insanın MS tanısı aldığı düşünülmektedir. MS’in çeşitli formları mevcuttur. En sık görülen formu ataklarla seyredip daha sonra büyük oranda düzelen tipidir. Daha sonra bu atakların azalıp ilerleyici kusur gelişmesi durumuna ikincil ilerleyici form denir.  Baştan itibaren kötüleşen form ise %15 oranında görülmekte olup birincil ilerleyicidir.
 
“MS’İN KESİN TEDAVİSİ OLMAMAKLA BİRLİKTE ATAKLARI ÖNLEYİCİ VEYA AZALTICI KORUYUCU TEDAVİLER MÜMKÜNDÜR”
 Günümüzde bu tip tedavilerin etkinliği ve alternatif ilaç kullanımı büyük oranda artmıştır. Bu durum uygun hastaya uygun tedavinin verilmesi durumunda hem hastalar hem de MS ile ilgilenen Nöroloji hekimlerine büyük avantajlar sağlamaktadır. Kuruluşundan bu yana Çanakkale ve çevresine başarılı bir şekilde Nöroloji alanında hizmet vermekte olan ÇOMÜ Tıp Fakültesi Nöroloji AD, yıllardır MS hastalığı ile ilgili tedavilere devam etmektedir. Kliniğimizde MS nedeniyle takip edilmekte olan M.Ş.’e, mevcut tedavilere yanıt alınamaması nedeniyle Okrelizumab tedavisi başlanmıştır. Okrelizumab Türkiye’de Mayıs 2018 itibarı ile SGK tarafından ataklı yineleyici MS hastalarında ikinci basamakta, birincil ilerleyici MS hastalarında ise birinci basamakta geri ödenen ilaçlar listesine alınmıştır. Çanakkale de ilk kez uygulanmış olup 15 gün arayla 2 serum şeklinde verildikten sonra 6 ay sonra aynı şekilde tekrar edilmektedir. Başlangıçta alerjik reaksiyonlar olabilir, ilaçla ilgili takipler devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda Okrelizumab tedavisinin olumlu etkileri bildirilmiştir.
 
HER MS HASTASI OKRELİZUMAB TEDAVİSİ İÇİN UYGUN DEĞİLDİR
Hastalar klinik durum, lezyon yükü, aldığı tedaviler ve önceki tedaviye yanıt değerlendirildikten sonra karar verilmektedir. Nöroloji uzman hekiminin yer aldığı üçüncü basamak sağlık kurumlarında düzenlenecek bir yıl süreli sağlık kurulu raporuna dayanılarak tüm Nöroloji uzman hekimleri tarafından reçete edilebilmektedir.  İlaç,  B lenfositlerinin yüzeyinde bulunan CD20 isimli bir moleküle bağlanarak, bu hücrelerin kandaki sayısının uzun süre azalmasını sağlayan monoklonal antikordur. Bu nedenle ilaca başlanması karar verildiğinde tedavi öncesinde rutin kan incelemelerinin yanı sıra meme muayenesi, hepatit virüs, VZV(suçiçeği virüsü) ve verem hastalığı için testler yapılması gerekmektedir” dedi.
 
“DEVLETİMİZE, BU İMKÂNLARI BİZE SAĞLADIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”
 Tedavi sonrası duygu ve düşüncelerini dile getiren hasta ise 15 yıl önce durumunun böyle olmadığını belirterek, “Çeşitli merkezlerde takip edildim. Son yıllarda kendi işlerimi yapmakta güçlük çekiyorum. Takip ve tedavilerime Çanakkale’de devam ediyorum. Teşekkür edecek çok kişi var. Öncelikle devletimize, bu imkânları bize sağladığı için teşekkür ediyorum. Çünkü bu ilaçlar pahalı, biz hiç para ödemeden tedavi görüyoruz. Ben evde sağlık hizmeti alıyorum. Bu konuda bana gösterdikleri destek ve bizi hiç yalnız bırakmadığı için Lâpseki Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Belediyeden gelen temizlikçiler ve sağlıkçılar 15-20 günde bir gelip bana yardımcı oluyorlar. Eşimden Allah razı olsun. Bizim gibi MS hastası olan çoğu kişi boşanıyor. Yani bakmıyorlar birbirlerine, anlayış göstermiyorlar. Ama benim eşim bambaşka. Her konuda bana yardımcı oluyor. Mesela ben yemek yapamıyorum dışarıdan alıyoruz ama o her şeyle ilgileniyor. Şu anda ev işleri ve dışarıda olan işlerin hepsi eşime yüklenmiş durumda. Hiç kolay değil ama yorulduğunu ya da rahatsız olduğunu bana hiç göstermez. Üzerimde kimin hakkı varsa hepsi hakkını helal etsin. Mustafa Hoca ve bende emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pnr486 - 22.08.2018 21:20:19
çok geçmiş olsun ve acil şifalar tüm ms lilere.