Bülent Turan'dan Gökhan'a ağır sözler: " Hiç bir iş yapmayan adam"

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, İl Trafik Komisyonu kararını bile dikkate almayan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı sert bir dille eleştirdi.

351
Bülent Turan'dan Gökhan'a ağır sözler:

Turan, Başkan Gökhan'ın ne demek istediğini bile anlamadığını belirterek, " Ben oraya park yapın demedim. Ben Çanakkale’nin parkı yok, park yap kardeşim dedim. Ama hiçbir iş yapmayan adam, polemik yapmaktan, lak lak yapmaktan başka iş üretmeyen adam aynı yaygaraya devam ediyor." dedi.
 
Yaz döneminde özellikle hafta sonları feribot iskelesine bağlanan sokak ve caddelerde Çanakkaleliyi çileden çıkartan trafik problemini çözmek için geçen yıl İl Trafik Komisyonu'nun aldığı kararları Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın yerine getirmediği ortaya çıktı. Bunun gibi bir çok sorunu dile getiren Turan, bir ironi yaparak hiç bir şey yapamıyorsa İskele Meydanı'nı park yapması önerisinden bulunmuştu. Bunu "İskele Meydanı park yapılsın" olarak yorumlayan Başkan Gökhan'ın cevap vermesi üzerine Turan Ayvacık'ta ağır bir şekilde cevap verdi.  
Hep beraber çalıştıkları için CHP’ye 13 puan fark attıklarının altını çizen Turan konuşmasının devamında Çanakkale Kent merkezindeki iskele meydanı için sunduğu öneri hakkında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın verdiği cevap üzerinden şu yorumu yaparak Gökhan’a yüklendi; “Şu an Çanakkale’de AK Parti tartışmasız birinci parti. AK Parti en çok Çanakkale’ye yakışır dedik. O yüzden daha çok işimiz var. Belediye başkanımız ifade etti; bütçe fazlısı olan yer Ak Partili belediye. Bütçe fazlası var. Çanakkale Belediyesinin bütçesinin ne olduğunu biliyor musunuz?  Türkiye’nin en borcu illerinden bir tanesi.  12 mi 13’ncü mü ne… Küçükkuyu hemen yanımızda, CHP’li belediye. Aynı şekilde borçtan geçilmiyor. Yatırım burada hizmet burada borç yok. Çanakkale’de ne yatırım var ya? Mezbaha yok, park yok, yol yok. Yok, yok, yok ama borç var. Ben geçen gün konuştum bir mekanda vekilimizle beraber meydan için bir şeyler söyledim; ‘yol geçiyor, bu meydan gezme yerimiz park yapılı mı’ diyor. Ben oraya park yapın demedim. Ben Çanakkale’nin parkı yok, park yap kardeşim dedim. Yerini sen belirle. Ama o an meydandayım, iskele meydanı boş. Hiç birşey yapamıyorsan şu dubayı kaldır, park buraya yap dedim. Bu geçici bir tedbirdir, anlık bir karardır. Ama hiçbir iş yapmayan adam, polemik yapmaktan, lak lak yapmaktan başka iş üretmeyen adam aynı yaygaraya devam ediyor. İstediğini yapsın,  bu halk kimin iş yaptığını kimin yapmadığını gördü.”

KOMİSYON KARARINI DİKKATE ALMAMIŞ
Yaz döneminde özellikle hafta sonları feribot iskelesine bağlanan sokak ve caddelerde Çanakkaleliyi çileden çıkartan trafik problemini çözmek için geçen yıl İl Trafik Komisyonu'nun aldığı kararları Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın yerine getirmediği ortaya çıktı. Bu karara karşın Başkan Gökhan'ın  GESTAŞ Deniz Ulaşım A. Ş.'yi ve Valiliği işbirliği yapmamakla suçlamıştı.
 
Geçen Cumartesi günü kentte yaşanan 18 saatlik su kesintisi ile alakalı bir basın toplantısı yapan Başkan Ülgür Gökhan, bu toplantının bir bölümünde iskele meydanı ve bağlanan yollarda meydana gelen trafik çilesi ile alakalı konuya değinmiş ve AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan'ın, iskele meydanındaki trafiğe çözüm maksatlı önerisi üzerine şunları söyledi: “İskele meydanını otopark yapalım dediler. Demokrasi meydanını açmak zor bir şey değildir diyorlar. Açalım mı dersiniz? Kamuoyuna soralım. İskele Meydanını yani manolya ağacının olduğu o alanı araçların geçişi için otopark olarak kullanalım mı? Soru bu? Ben kamuoyuna soruyorum. Kamuoyu diyorsa ki “evet sen burayı otopark yap. Yani geçen araçların depolanma alanı olsun. Biz kenarından köşesinden geçeriz. Hatta arkadan dolaşırız”, hemen yapalım. Otoparka çevirelim. Kepez limanı kullanılmasın. Yıllardır söylenip bir türlü yapılamayan Karacaören altında iskele yapılmasın. Çanakkale'nin meydanı araç geçişleri için otopark olarak kullanılsın. Çanakkale halkının bu konuda ne düşündüğünü açıkçası merak ediyorum. Feribot için 2 tane geçiş gişesi var. 3'üncüsü yapılsın diye GESTAŞ'a ben öneride bulundum. Bir tarafındaki kaldırım bölümünü feda edelim 3 şerit olsun dedim. Oralı olunmadı. GESTAŞ Kepez'den de sefer yapsın dedik yine kimse oralı olmadı. Ben varım. Çanakkale kamuoyu evet diyorsa ben buraya otopark yapmaya hazırım.”
 
2014 yılında yapılan son yerel seçimlerde yüzde 54,4 oy oranı ile belediye başkanı olan Gökhan'ın, belediyenin en temel görevleri arasında yer alan basit bir otopark yapımı için bile kendine temsiliyet veren Çanakkale halkına “Yapalım mı?” diye sorması vatandalarda, “Herşey bize sorulacaksa bu kentte Belediye Başkanı ne i yapacak? Kendisine seçimler neticesinde bu sorumluluk ve yetki Çanakkale halkı tarafından zaten verildi. Kentin en büyük problemi otopark ve trafik sıkışıklığı iken bunun yapımını halka sormak nedir?” şeklinde sorular ayyuka çıkarken işin aslının ise Başkan Gökhan'ın anlattığı gibi olmadığı anlaşıldı.

İskeleye bağlanan yollarda oluşan trafik probleminde asıl sorumlular olarak Gestaş ve Çanakkale Valiliği’ni gösteren Ülgür Gökhan, Gestaş ve Valiliğin işbirliği yapmamasından bahsetse de gündeme gelen İl Trafik Komisyonu Kararı, asıl işbirliğine yanaşmayan kurumun Çanakkale Belediyesi olduğunu açık şekilde gösterdi.
 
ÖNERİLER YERİNE GETİRİLMEMİŞ
28 Eylül 2017 tarihli İl Trafik Komisyonu kararında Çanakkale İskele trafik probleminin çözümü için bir takım düzenlemelerin öngörüldüğü gözlendi. Bunlardan birisi Gestaş Çanakkale İskelesinde bulunan 3’üncü bir araç gişesinin hizmete girmesi için önündeki kaldırımın kaldırılması, yolun sağ kısımdaki cebin de kaldırılarak yolun 2 şeritten 3 şeride çıkartılması. Gemi ve iskelenin tahliyesini hızlandıracak bir diğer hamle ise çıkış yolunun aynı işlem uygulanarak 3 şeride çıkartılması ve 2 şeridin Gestaş kullanımına sunulması.

İskele trafik yoğunluğunu azaltacak bu kararlar 28 Eylül 2017’de alınıyor. Ancak gerekli düzenlemeleri yapacak kurum Çanakkale Belediyesi. Gelinen noktada ise o günden bu yana yapılan tek bir çalışma dahi yok. Başkan gökhan'ın alternatif diye sunduğu ve kimsenin oralı olmadığını söylediği Kepez limanı ile alakalı da, daha önce yoğunluk dönemlerinde deneme amaçlı Kepez Limanından sefer yapıldığı, 30 dakika süren Çanakkale-Eceabat hattının yaklaşık 1 saatlik bir zaman alması nedeniyle yolcular tarafından tercih edilmediği ortaya çıktı. Çanakkale halkı, İl Trafik Komisyonu kararında da belirtilen acil çözüm hamlelerinin ilgililer tarafından bir an önce yerine getirilmesini, yaz döneminde özellikle hafta sonlarında bıktıran trafik çilesinin aşılmasını bekliyor.
Mehmet Güler
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.