Özkurnaz: "Doların artışı fiyatları etkilemez"

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Çanakkale’deki kurban fiyatları değerlendirdi.

1444
Özkurnaz:

Çanakkale'de kurban hareketliliği başladı. Kurbanlık fiyatları bu sene, geçen yıla göre yüzde 10 zamlandı. En düşük küçükbaş fiyatının 800 lira, en düşük büyükbaş fiyatının ise 7 bin lira. İstanbul'da başta belediyeler olmak üzere çeşitli kurumlar, kurban satış ve kesim hazırlıklarına devam ederken, besi çiftliklerinde ise kurban satışları başladı. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hem kurbanlık kesecekler için hem de satışını yapacaklar için hareketlilik başladı. En büyük merak konusu ise bu seneki küçükbaş ve büyükbaş hayvanların fiyatlarıydı. Geçen yıl pazarda en düşük küçükbaş 600, büyükbaş da 6 bin liradan satılırken, bu rakamlarda bu sene için en az yüzde 10'luk bir artış olduğu belirtiliyor. Bu artışın en önemli gerekçelerinden biri hayvan yetiştiriciliğindeki girdilerde yaşanan artış ile döviz kurlarının yüksekliği gösteriliyor. Maliyetlerdeki artışlardan en fazla etkilenenlerin başında ise yem ve yakıt  fiyatları geliyor. Fiyatların özellikle bayrama 10 gün kala değişkenlik göstermesi bekleniyor.
 
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, gazetemize yaptığı açıklamalarla kurban fiyatlarını değerlendirdi. Özkurnaz, Küçükbaş ve Büyükbaş hayvanlarının fiyatlarını şöyle anlattı:  "Küçükbaş hayvanların fiyatı 1000 TL ile 2500 TL arasında değişim gösteriyor. Hayvanların büyüklüğüne ve kilosuna göre bu fiyatlarda oynamalar olabilir. 1000 TL'nin altında da olur ama dediğimiz gibi hayvanların büyüklüğü ve kilosuna göre değişim oluyor. Büyükbaş hayvan 15 bin liraya da var, 10 bin liraya da var. Çan ve Ayvacık bölgelerinde dağda otlayan hayvanlar var mesela onların daha kilosu ve et ağırlıkları az olduğu için onlarda çıkacak etin kilosuna göre 8 bin lira oluyor. Yani fiyatlar 8 ile 15 bin lira arasında değişim gösteriyor. Hayvan ne kadar etli ise fiyatlar o kadar yükseliyor."
 
DOLAR ARTIŞI FİYATLARI ETKİLEMEZ
Açıklamasının devamında son günlerde artış gösteren doların fiyatlara etkisi olmayacağını belirten Özkurnaz: "Doların artışı hayvan fiyatlarını etkilemez. Doların bu konuda her hangi bir etkisi olmaz. Sadece biliyorsunuz hayvanların, 2 ay önceden 3 ay önceden kurbanlık hayvanlar daha özel bakıma alınıyor. Orada özel yemler ile besleniyor. O yemlerin fiyatları da biraz pahalı. Fiyatları belirleyen de aslında budur. Doların yükselmesi herhangi bir etki etmez." dedi.
 
DİYANETTTEN ÖNEMLİ KURBAN AÇIKLAMASI
Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, vekâlet yoluyla kurban alımı ve kesimi organizasyonlarıyla ilgili bir karar aldı. Daha önce vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonlarının caiz olduğunu belirten Diyanet, Diyanet Vakfı ile de vekâlet yoluyla kurban alım organizasyonu yapıyordu. Kurul, bu kez vekâlet yoluyla kurban organizasyonlarının hangi şartlarda caiz olduğunu gerekçeleriyle açıkladı. Kurul’un kararında hayvana ortak olanların tamamının niyetinin ibadet olması gerektiği belirtildi. Hanefi mezhebine göre, kurban hisselerine ortak olanlardan birinin et niyetiyle ortak olmasının o hayvana ortak olan herkesin kurbanını geçersiz kılacağının vurgulandığı kararda, “Dolayısıyla böyle bir organizasyonu yapacak kişi ve kuruluşların bu durumun farkında olması ve hisse satarken müşterilerine bu hassasiyeti hatırlatmaları önem arz etmektedir” denildi.
Kurul, belirsizliğin oluşmaması için satışa konu olan hayvanın müşteriye gösterilmesi gerektiğini ya da cinsi ve yaşı gibi özelliklerinin yanında küpe numarasının belirtilmesi gerektiğini vurguladı. Diyanetin yayınladığı kararda, vekâleten kurban kesim organizasyonun geçerli olması için şu şartlar sıralandı: “Kurbanlıklar, mutlaka kurban kesim günleri içerisinde kesilmeli. Hayvan kesim ücretleri kesilen kurbanlık hayvanların etleri, derileri veya sakatatından karşılanmamalı. Her bir hissedar, kurban edilecek bir büyükbaş hayvanın en az yedide bir hissesine kaydedilerek belirlenmeli. Kurban kesen kuruluşların hissedarlarını belirlemeden hayvanları topluca kesmeleri caiz değildir. Bundan dolayı her hayvanın hissedarları belirlendikten sonra kasaba vekâlet verilmeli. Kurban edilecek hayvanın kesimi yapılmadan önce hissedarları belirlenmeli. Önceden belirlenen hissedarlar adına kesilen bir hayvana kesimden sonra başkası ortak olamaz. Büyükbaş hayvan kesildikten sonra vekâlet veren yedi kişi için etleri eşit hisselere ayrılarak hazırlanmalı, isteğe göre sakatatı da eklenmeli ve vekâlet veren kişi ya da kişilere teslim edilmeli. Hisseleri belirlendikten sonra kesilen kurbanlıklardan elde edilen etlerin karıştırılmaması ve her hissedara kendisi adına kesilen hayvanın etlerinden verilmesi gerekir. İlgili kuruluşlar, vekâletlerini aldıkları kişiler adına kesecekleri kurbanlıkların etlerinin tamamını hissedarlara ya da sahibinin rızasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalıdır. Bunların bir kısmını et olarak satmamalı veya belirlenen kilogram üzerindeki et miktarlarını bir araya getirerek yeni bir hisse oluşturmamalı. Hayvanın deri ve sakatatı hisse sahibine ya da sahiplerine ait olduğundan, bunların ya kendisine ya da kendisinin izniyle dinen bağışlanması caiz olan şahıs veya hayır kurumlarına ulaştırılması gerekir.”
 
Mehmet ANDAÇ
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.