Turan; “Bir derdimiz var; bu topraklara olan borcumuzu ödemek istiyoruz”

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, seçim sonrasında başladığı teşekkür turları kapsamında Ayvacık ilçesinde ziyaretlerde bulunarak partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi.

399
Turan; “Bir derdimiz var; bu topraklara olan borcumuzu ödemek istiyoruz”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile birlikte gittiği Ayvacık’ta AK Parti ilçe teşkilatı ve Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ile bir araya gelen Grup Başkanvekili Bülent Turan, bölgede devam eden çalışmalar ve yapılacak yatırımlarla ilgili görüşmelerde bulundu.
Turan partililerle buluşmasında yaptığı konuşmada, Ayvacık ilçesine önem verdiklerini belirterek, “Ayvacık sorunlarını, yatırımlarını biliyoruz. Eksik kalan varsa, omuz vereceğimi varsa onları gelmişken değerlendirelim istedik. Seçimleri geride bıraktık. Beş yol bir daha bu ülkede genel seçim yok. Seçim Pazar günü yapıldı, pazartesi sayımlar yapıldı. Biz Salı günü Jülide hanımla beraber Biga’da temel atmadaydık. Daha mazbatayı almadık, resmi vekil olamadık, yemin töreni olmadı. Ama biz Salı günü Biga’ya gittik, törendeydik.  Bir derdimiz var; bu topraklara olan borcumuzu ödemek istiyoruz. Bu halk bize darbe oldu sahip çıktı, seçim oldu sahip çıktı. Türkiye’nin farklı yerlerinde çok büyük oranda oy kalmasına rağmen, Çanakkale’miz yine bize sahip çıktı. Türkiye’de ve Çanakkale’de birinci olduk, Ayvacık’ta birinci olduk. Bu çok kıymetli bir iş bizim için. Bu halk bize 15 yılın bitiminde devam etme görevi verdi. Bu çok kıymetli bir iş. O yüzden biz de yemin törenini beklemeden Ankara’ya gitmeden programa devam ettik. Teşekkür ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. Ama gelmişken de önümüzdeki dönemi şekillendirelim, değerlendirelim diye toplantılar yapıyoruz” dedi.
 
“DÖN DOLAŞ SEN, BEN BİZİM OĞLAN BU DOĞRU MANTIK DEĞİL”
 Önlerinde iki tane başlık olduğunu kaydeden Turan şöyle devam etti; “Bir tanesi yerel seçimlerle ilgili süreç. Hemen başlıyoruz kongreden sonra. Onun ardından 5 yılımız var ve güçlü bir iktidar, Cumhurbaşkanı var. 5 yılı iyi değerlendirelim istiyoruz. Yatırımlarda eksiğimiz varsa, yavaşlayan varsa, hatalı teşkilatlarımız varsa, hepsinin bunların revize edelim ve yolumuza devam edelim istiyoruz. Dön dolaş sen, ben bizim oğlan bu doğru mantık değil. İstiyoruz ki hep beraber motivasyonumuz artsın. İstiyoruz ki teşkilatı, belediyesi, ana kademesi, kadın gençlik kolları, hep beraber saldıralım tabiri caizse, Çanakkale’yi ayağa kaldıralım istiyoruz. Bu millete iyilik yapmaktan, yatırım yapmaktan başka hiçbir hesabımız olmadı.”
 
“KENDİ VİZYONUNU ORTAYA KOYAMAYAN BİR PARTİ TÜRKİYE’YE NE YAPABİLİR?”
Turan konuşmasında CHP’ye de yüklenerek, “Ayvacık’ta AK Parti, yüzde 37,5 ile birinci parti oldu. 36 ile CHP ikinci. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan 42 küsur oy aldı, Muharrem İnce 45 küsur oy aldı. Farz edin ki Ayvacık’ta Cumhurbaşkanına oy veren arkadaşlarımız gibi, Türkiye’nin büyük çoğunluğu Muharrem İnce’ye oy vereseydi, bugün ne olurdu? Kim kime oy vermişse baş tacı lafımız yok. Artık bunar geride kaldı. Ama işin hakikati var. Sormak istiyorum; Muharrem İnce bugün Cumhurbaşkanı adayı olarak girdiği seçimi kazansaydı, Bakanlar Kurulunu Kılıçdaroğlu mu atayacaktı? Yoksa İnce mi atayacaktı? CHP kongreye gidecek miydi, gitmeyecek miydi? Kendi partisini yönetemeyen kendi partisindeki delegeyi sayamayan, kendi vizyonunu ortaya koyamayan bir parti Türkiye’ye ne yapabilir? Askeri sistem içerisinde bize yanlış yapan, darbe yapan insanlarla 15 Temmuz’da bu millet hesaplaştı. Aynı şeklide 16 Nisan ve 24 Haziranda vesayetçi anlayışa tokat atıldı. Bize askeri darbe yapamayanlar, seçimlerde aya veremeyenler şimdi başladılar ekonomik gerekçelerle ayar vermeye. Bende diyorum ki, nasıl her şey yoluna oturmuşsa göreceksiniz doların artışı başta olmak üzere, ekonomik meseleler de diğer meselelerde olduğu gibi ters tepecek, yerine oturacak” diye konuştu.
 
“DOLAR TOPARLANACAK, YATIRIMLARIMIZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK”
Türkiye’nin artık kendisine rol biçilen küçük bir ülke olmadığına dikkat çeken Turan, “Önceden yan bakardı Amerika hasta olurduk, öksürürdü nezle olurduk. Yok kardeşim, Türkiye kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi politikasını belirleyen, kendi dış politikasını inşa edebilen ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’u önce kendi için isteyen bir ülke. Önceden ne derlerse yapma zorunda kalırdık. Ne isterlerse bu ülke yaptı. Ama Edirne, Kar sınırlarının dışına çıkmayan, ruhunu daraltan bir ülkeydik. Şimdi öyle değil. Tüm bunlar Suriye politikasında, ekonomik yatırımlarda, ihracatta, NATO’da Türkiye ne der diye bakıyor. Dünyada sayın 5-10 ülke, bir tanesi Türkiye. O yüzden bizim ufak tefe operasyonlarla ‘ekonomi batacak’ yok böyle bir şey. Biz İMF’li yılları biliyoruz. Yıllarca İMF bu ülkede memur maaşını bile belirledi. Sarın filmi geriye, 15 sene önce. Limon satan öğretmenler,  hep haberdi değil mi bunlar? Öğretmen liman satardı, pazarcı olurdu. Var mı şimdi böyle haber? Muhtarın maaşı, emeklinin zamları, bayramlardaki ikramiyeleri… Onun dışında işçinin imkanları, herkes kendi ağırlığını bilmeye başladı. İMF’siz büyüdük biz. O yüzden, ‘dolar üç kuruş aratacak Türkiye batacak’ böyle bir şey yok arkadaşlar. İMF’ye mahkum olmadan büyümeye devam edeceğiz. Dolar toparlanacak, yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. Bu operasyon da geride kalacak. Bir papaz, neredeyse tüm Amerika’yı ayağa kaldırdı. Biz bu perdenin arkasındaki oyunu biliyoruz. Ama egemenliğimizi hiç kimse alamayacak. Çanakkale’de 250 bin insan şehit olurken, 15 Temmuz’da 250 insan şehit olurken, bu milletin egemenliği dışarıda olmasın bu ülkede yesin diye şehit oldu. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diye şehit oldu” dedi.
 
“PARTİDEKİ KOLTUK KAVGASINI TÜRKİYE’DEKİ İ CUMHURBAŞKANLIĞINA ALET ETTİLER”
Ak Parti dışındaki diğer partilerin durumları hakkında da açıklama yapan Turan şunları söyled; “Bakın diğer partilere, birisinin genel başkanı istifa etti, yalvardılar geri geldi.  Tam bir komedi tiyatro. Diğerine bakın, adamın ne yaptığı belli değil. Siyasi Partiler Kanunu’nda 5’te 1 oranına delege isterse kongre yapar diyor. Bunlar tüzük yapmışlar, çok demokratlar ya! 5’te 1 olan kanundaki kuralı, kendi partileri için salt çoğunluğa yani yarı yarıya çevirmişler. Yarısı evet dedim diyor, yarısı demedim diyor. Hala adamlar çıkıp basının önüne, imzalar bu diyemediler. Bu kime faydası var. O yüzden CHP’ye oy veren arkadaşlara sesleniyorum, sizi kandırdılar. Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı olabilsin diye aday yapmadı. Kendinden kurtulmak istedi. Muharrem İnce şuan vekil bile değil. Bu ülke bu kadar küçük mü? Kendi siyasi kavgalarını, parti kavgalarını bu ülkenin politikalarını alet edebilecek kadar küçük bir ülke mi? Partideki koltuk kavgasını Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığına alet ettiler. Madem Muharrem İnce çok kıymetli bir aday, madem bulunmaz bir Hint kumaşı. Neden CHP’ye genel başkan yapmıyorsunuz? Madem kötü, madem CHP’ye başkan olamayacak, neden Türkiye’ye başkan yapmaya kalktınız? İkisinden biri yanlış bunların. CHP’lileri kandırdılar. Biz CHP’yi Atatürk’ün partisi biliriz. Devletçi, ulusalcı, milliyetçi biliriz. Her kampanyaya bunlar ‘Atatürkçüyüz’ diyerek Anıtkabirden başladılar. Bu kampanyaya Edirne’den başladılar, Demirtaş’tan başladılar. Batman’da, Diyarbakır’da, Urfa’da HDP’nin oyları düştü. Ama Beşiktaş’ta, İzmir’de, Çanakkale’de Demirtaş’ın oyları düşerken, HDP arttı. CHP’nin omuz vermesi, kardeşlik yapmasıyla, özel strateji yapmasıyla HDP’ye barajı aştırdılar. Terörle arasına mesafe koymayan adamlar CHP sayesinde bugün meclise girdi. Mustafa Kemal’in bağımsızlığı, Atatürk’ün devletçiliği, milliyetçiliği teröriste göz kırpmak mı? Afrin’e girdik ne işiniz var dedi biz CHP’liler. Atatürk olsa Mehmetçiğin yanında görev alırdı, başına geçerdi. O CHP’yi CHP yapan değerlerin hiçbirisi kalmadı.”
 
“AYVACIK, KUZEY EGE’NİN PARLAYAN YILDIZI HALİNE GELMEYE BAŞLADI”
 Ayvacık’ta bu dönem yatırımlarda büyük mesafe aldıklarını belirten Turan şöyle devam etti; “Ayvacık belediye başkanımız başta olmak üzere ciddi yatırımlar yaptık. Güzel işler yapıldı, Ayvacık Kuzey Ege’nin parlayan yıldızı haline gelmeye başladı. Daha iyi olacak. Hiçbir eski okul kalmadı. Hastaneler, sağlık ocakları, yollar hepsi yoluna girdi. 1 yılda 28 okul yapıldı. Önceden Çanakkale’ye üç okul yapılırdı 5 sene konuşulurdu. Şimdi biz inşaatları gezemiyoruz. Tarım ihracı için yol lazım, köprüye başladık. Su lazım, göletleri görüyorsunuz. Yol var su var göletlerle köprüyle beraber Çanakkale Tarım Gıda Organize Sanayi Bölgesine başladık. Oradaki gıda OSB ilçelerin değerlenmesine neden olacak. Tarımın alt başlıklarını tamamladık.”
 
ÜLGÜR GÖKHAN’A YÜKLENDİ
Hep beraber çalıştıkları için CHP’ye 13 puan fark attıklarının altını çizen Turan konuşmasının devamında Çanakkale Kent merkezindeki iskele meydanı için sunduğu öneri hakkında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın verdiği cevap üzerinden şu yorumu yaparak Gökhan’a yüklendi; “Şu an Çanakkale’de AK Parti tartışmasız birinci parti. AK Parti en çok Çanakkale’ye yakışır dedik. O yüzden daha çok işimiz var. Belediye başkanımız ifade etti; bütçe fazlısı olan yer Ak Partili belediye. Bütçe fazlası var. Çanakkale Belediyesinin bütçesinin ne olduğunu biliyor musunuz?  Türkiye’nin en borcu illerinden bir tanesi.  12 mi 13’ncü mü ne… Küçükkuyu hemen yanımızda, CHP’li belediye. Aynı şekilde borçtan geçilmiyor. Yatırım burada hizmet burada borç yok. Çanakkale’de ne yatırım var ya? Mezbaha yok, park yok, yol yok. Yok, yok, yok ama borç var. Ben geçen gün konuştum bir mekanda vekilimizle beraber meydan için bir şeyler söyledim; ‘yol geçiyor, bu meydan gezme yerimiz park yapılı mı’ diyor. Ben oraya park yapın demedim. Ben Çanakkale’nin parkı yok, park yap kardeşim dedim. Yerini sen belirle. Ama o an meydandayım, iskele meydanı boş. Hiç birşey yapamıyorsan şu dubayı kaldır, park buraya yap dedim. Bu geçici bir tedbirdir, anlık bir karardır. Ama hiçbir iş yapmayan adam, polemik yapmaktan, lak lak yapmaktan başka iş üretmeyen adam aynı yaygaraya devam ediyor. İstediğini yapsın,  bu halk kimin iş yaptığını kimin yapmadığını gördü.”
 
“ESAS PROJEMİZ, AYVACIK LİMANI”
 Turan şöyle devam etti; “Ayvacık’ta bizim 64 tane köyümüz var, şuan 45 tanesinde bir fiil yatırım var. Çanakkale şantiye haline geldi. Yol, köprü, asfalt, su deposu bu çok kıymetli bir iş. Sadece Özel İdare’nin köylere verdiği para 20 milyon bu sene. İl yolları büyük oranda bitti. İlçeler arası yollarda sorun yok. Şimdi köy yollarını konuşuyoruz. Bu millet her şeye layık. Küçükkuyu’da limana başladık turist gidip geliyor. Ama esas projemiz, Ayvacık limanı. Ayvacık limanı temelini attık. Turizmci dört gözle burayı bekliyor. Büyük gemiler burayı bekliyor. Troia, Assos’a gelecek olan turistler bu liman kullanacak. Aynı anda 3 bin kişi inecek bu limana. Bu işlere sahip çıkalım ki yeni dönemde de yola devam edelim. Yıllık bin civarı transit geçiş varmış en az, 200 tanesi mutlaka buraya gelecek. Kampanya tanıtım yaparsan 300-500 gemi gelse burası daha da değerlenir.”
 
Ersan Küçükkuru
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.