Sıcaklıklar balık fiyatlarını vurdu!

Çanakkale'de hava sıcaklıklarının artması sebebi ile birlikte balık fiyatları da yükseldi.

669
Sıcaklıklar balık fiyatlarını vurdu!

Balık sezonunun açılmasıyla hem besleyici hem lezzetli bir besin olan balığa talep de arttı. Ancak zamlanan fiyatlar tüketicinin elini yakıyor. Balık türlerinin mevsime göre lezzet farklılığı göstermekte. Hem düşük gelirli, hem yüksek gelirli vatandaşların severek tükettiği bir besin olan balık, hangi türü hangi mevsimde yenir sorusunu da beraberinde getiriyor. Yağlanınca lezzeti artan balığın farklı türlerinin farklı dönemlerde yağlandığı da bir gerçek. Hava sıcaklarının yükselmesi ile birlikte balık fiyatlarında da değişimler gözlendi. Yıl içinde 20 liraya kadar düşen sardalya şuan tezgahlarda 30 ile 40 lira arası satılıyor.
 
Çanakkaleli balıkçı Tuncay Dinç, tezgahlarda ki balık fiyatlarının değişimini değerlendirdi. Dinç, yasakların devam etmesi ve hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte fiyatların da orantılı olarak yükseldiğini söyledi. Ayrıca tezgahlara istavritin daha çıkmadığını belirten Tuncay Dinç şu açıklamaları yaptı: "Sardalya şuan 30-40 civarı seyrediyor.Az balık var ve hava esiyor bu yüzden fiyatlar biraz yüksek. Millet yasaklardan dolayı bu fiyatların yüksek olduğunu düşünüyor ama öyle değil, hava şartlarından dolayı böyle. Sardalya buraya 40-50 kasa geliyor. Dışarıdan ve Çanakkale'den geliyor. Birde yağlı ve ızgaralık olduğu için şuan 30 lira civarında balık. Bizde ki Yeniköy balığı, bir de dışarıdan gelen var ama o yağsız. Onun fiyatı ucuzdur. Yağlı 30 lira iken yağsız daha ucuz 20-25 lira arası."
 
YASAKLARDA FİYATLARDA ETKİLİ
"Tezgahta da gördüğünüz gibi her türlü balık mevcut ama istavrit yok denecek kadar az. İstavritin olmamasının sebebi havalar biraz sıcak seyrettiği için balık keyifsiz, bu sebeble bu durum tezgahlara da yansıyor. Havalar düzeldiğinde tezgahlarda tekrar istavrit görmek mümkün olacak. Deniz turnası var mesela dalyandan gelir. Yasaklar var malumunuz bu sebep ile büyük tekneler denize çıkamıyor ama kayıklar çıkıyor. Çeşitlililik yasaklar kalktığında daha fazla olacak. Küçük teknenin yapabileceği iş belli genelde sardalyaya getiriyorlar ama yasak kalktığında bir değişim olacağına inanıyoruz."
 
YERLİ BALIK DAHA PAHALI
"Fiyatların düşme durumunu şöyle yorumlayabiliriz. Balıkçılık sektörü devamlı değişim gösterebilen bir sektör. Hava sıcaklıkları değişiklik gösteriyor buda değişim bir nedeni. Havaların düzelmesi ve yasakların kalkması ile birlikte fiyatların düşeceğine inanıyorum. En iyi balığın fiyatının 20 liralara kadar düşeceğine inanıyorum. Hiç bir balık bizim yerli balığımız gibi olamaz. Bu yüzden bazen fiyat yükselimi gördüğünde vatandaşımız bilsin ki yerli balığımız tezgahtadır ve lezzetlidir. Dışarıdan da balık geliyor ama yağsız tuzsuz, bizim yerli balığımıza benzemiyor."
 
Balık halinde Çipura 40 TL, Turna 30 TL, Levrek 40 TL, Saros Sardalya 30 TL'den satılıyor. Vatandaşlar ise tezgahlarda balık çeşidinin az, fiyatların ise yüksek olduğunu dile getirdi.
 
Mehmet ANDAÇ
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.