1 milyar dolarlık yatırım, 2 bin kişilik istihdam

Çanakkale’de 1 milyar dolarlık altın madeni yatırımı yapmaya hazırlanan Alamos Gold Türkiye iştiraki Doğu Biga Madencilik, mevzuatın zorunlu kıldığı tüm izin süreçlerini tamamladı.

2635
1 milyar dolarlık yatırım, 2 bin kişilik istihdam

Yapılan tüm incelemelerin ardından gerekli belgeleri alan firma, ilk yatırımı olan Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni ve Zenginleştirme Tesisi için çalışmalara başlayacak. Tüm projelerle birlikte, bölgede, 1 milyar dolarlık yatırımın yanı sıra yaklaşık 2 bin kişilik istihdam sağlanacak.
 
Amerika, Kanada ve Meksika’da işletmeleri bulunan Alamos Gold çevre ve yatırım alanlarında ödüllü bir Şirket. Alamos Gold’un Türkiye iştiraki Doğu Biga Madencilik, Kirazlı projesinde, 2020 yılının ikinci yarısında, ilk üretimini yapmayı hedefliyor. Projede, maden ömrü boyunca 514 bin ons altın, 3,5 milyon ons gümüş üretimi planlanıyor.
Şirketin, diğer projesi olan Ağı Dağı projesinde ise maden ömrü boyunca yaklaşık 1 milyon ons altın, 2 buçuk milyon ons gümüş üretimi hedefleniyor. Çamyurt projesinde ise fizibilite çalışmaları devam ediyor. Mevcut projelerle birlikte bölgeye yaklaşık 500 milyon Dolar kuruluş yatırımı ve İşletme dönemi harcama tutarıyla birlikte yaklaşık 1 milyar Dolar yatırım yapılması öngörülüyor. Bu yatırımın, bölge ekonomisine sağlayacağı toplam reel katkının ise gelişecek yan sanayilerle birlikte 6 katına çıkacağını hesaplanıyor. Yine bu projelerde, 1000 kişinin doğrudan istihdam edilmesi, hizmet alımlarıyla birlikte de bu rakamın 2 bin kişiyi aşması bekleniyor.
 
Doğu Biga Madencilik, istihdam politikasını, yöre insanlarının iş gücünü değerlendirmek üzerine kurduğunu da açıkladı. Çalışanlarının yüzde 80’inin bölge insanından oluşması planlanıyor. Şirket, bu anlamda mesleki kurslar ve sertifika programları düzenledi. Doğu Biga Madencilik, yatırım ve istihdam politikalarının yanı sıra, Sosyal Sorumluluk Projeleriyle de, henüz yatırım çalışmalarına başlamadan bölgede adından sıkça söz ettirdi. Eğitim, sağlık, altyapı ve kültür başlıkları altında, çevre köylerde önemli yatırımlara imza attı. Bu adımların en önemlilerinden birisini ise, bölgede yaşayanların sağlıklı ve temiz su ihtiyaçlarını karşılayacak gölet projesi oluşturuyor. Tüm finansmanı Doğu Biga Madencilik tarafından karşılanacak olan Altınzeybek göletinin yapımına başlandı. Gölet, bölgede yaşanan su sıkıntısına kalıcı çözüm sağlayacak. Yine aynı bölgede 2 hatıra ormanı oluşturuldu, arıcılığa destek vermek amacıyla ‘arıotu’ ekimi gerçekleştirildi. Süt toplama merkezleri, cami inşaatı, köprü-yol onarımları, kanalizasyon çalışmaları, köy konaklarının yenilenmesi gibi bölge insanının gündelik hayatını kolaylaştıran birçok işe de imza atıldı. Başarılı öğrencilerin eğitim hayatlarına destek olmak amacıyla yapılan burs dağıtımları, yine projeye komşu köylerde yaşayan vatandaşlarla birlikte organize edilen çeşitli kültür ziyaretleri gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl 4’ncüsü düzenlenen Gelibolu şehitlik ziyaretinde, aralarında daha önce buraları hiç gezme fırsatı bulamamış gencinden yaşlısına çok sayıda vatandaş Çanakkale şehitliklerini ziyaret etti. Bölgedeki tarihi ve turistik alanlara olduğu gibi çevre illere de çeşitli zamanlarda maden-kültür gezileri düzenlendi.
 
ÇANAKKALE’DEKİ PROJELERİNİ TİTİZLİKLE SÜRDÜRECEKLER
Doğu Biga Madencilik, yöreye yapılacak sosyal ve kültürel katkılar içinde örneğine az rastlanır bir çalışmayı hayata geçirdi. Komşu köylerle her ay düzenli olarak yapılan ve açıklık, şeffaflık ilkeleriyle düzenlenen toplantılarda, bu talep ve yatırım istekleri masaya yatırılarak tartışılıyor, yapılacak çalışmalar yine yöre insanının oybirliği alınarak hayata geçiriliyor.
Ülke ve bölge ekonomisine yapılacak katkıların yanı sıra çevreye son derece duyarlı bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını ifade eden şirket yetkilileri, Amerika, Kanada, Meksika gibi ülkelerde altın madenleri işleten, üstelik bu işletmeleri de çevre ödülü alan, bu anlamda donanımlı, çevreye, doğaya son derece saygılı bir şirket olan Alamos Gold’un, Çanakkale’deki projelerini de aynı titizlikle sürdüreceğini açıkladı. Alamos Gold’un, sadece üretim alanında değil çevre ve sosyal sorumluluk alanındaki tecrübelerini Çanakkale’deki projelere yansıtarak, sadece Türkiye’de değil dünyada örnek gösterilebilecek işletmeler kurmayı planladığı da ifade edildi.
 
 
“ATİKHİSAR’DAN BİR DAMLA SU DAHİ KULLANILMAYACAKTIR”
Kirazlı projesinin Atikhisar Barajıyla ilişkilendirilmesinin de son derece hatalı olduğunu anımsatan şirket yetkilileri, “Kirazlı Altın Gümüş Madeni Projesi, Çanakkale il merkezine yaklaşık 30 Kilometre, Atikhisar Barajına yaklaşık 14 Kilometre uzaklıkta. Altını özellikle çizmek gerekir, iddiaların aksine, Kirazlı projesinde Atikhisar Barajı Su Toplama Havzası içerisinde, siyanür ya da başka bir kimyasal solüsyon içeren faaliyet kesinlikle bulunmamaktadır. Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesinde, Atikhisar Barajından kesinlikle bir damla su dahi kullanılmayacaktır” dediler.
 
Alamos Gold’un işlettiği Mulatos ve El Chanate madenleri, 2011 yılından bu yana, madenin çevre yönetiminin mükemmelliği, su tüketimi ve yönetimi, hava kalitesi (emisyon), enerji tüketimi, atık yönetimi, toprak ve bitki örtüsü yönetimi, yakıt tüketimi ve çevre risk yönetimi alanlarında kapsamlı bir dış denetim sonrasında verilen ‘Temiz Sanayi Sertifikası’na (Clean Industry Certification) sahip. Şirketin Mulatos madeni, üst üste yedinci yıl ‘Sosyal sorumlu madencilik şirketi’ (CSR) ödülü aldı. Aynı ödülü El Chanate madeni ise altı kez aldı. Yine Alamos Gold, El Chanate madeni projesinde istihdama yönelik mesleki eğitimleri nedeniyle 2015 yılı sosyal sorumluluk ödülünü aldı. Mulatos madeni, 2010 yılından beri ISO 9001: 2008 sertifikasına sahip.
Uluslararası deneyimini ve başarılarını Türkiye’de de gerçekleştirmeyi hedefleyen Alamos Gold’un Türkiye iştiraki Doğu Biga yetkilileri, Türkiye’nin de gurur duyacağı örnek işletmeleri hayata geçirmenin en büyük hedefleri olduğunu belirtiyor.
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.