“Sigara bırakma çalışmalarında dünyada üst sıradayız”

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, acil servis, poliklinik gibi hastane girişlerinin önünde dumansız hava sahası oluşturularak sigara içilmesi yasaklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Hastane Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali, sigara ile mücadele hakkında bilgi verdi.

1874
“Sigara bırakma çalışmalarında dünyada üst sıradayız”

 Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali, tütün kullanımının, birçok sağlık sorununa yol açtığını söyleyerek, ”Önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında en önde gelen risk faktörüdür. Maruz kalanların normal yaşam süresini kısaltarak erken ölümüne yol açan tütün ürünü kullanımı, halen dünya genelinde her 10 ölümden bir tanesinin sebebidir. Tütün mamulleri, kullanan kişinin sağlığına ve bütçesine zarar verdiği gibi çevresindeki kişilerin de olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.
Buna rağmen dünya genelinde tütün kullanımı yaygın şekilde devam etmektedir. Günümüzde, % 80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada yaklaşık 1,3 milyar kişi tütün mamulü kullanmaktadır. Dünyada yılda yaklaşık 6 milyon kişi tütün kullanımının neden olduğu sağlık sorunları yüzünden hayatını kaybetmekte, ülkemizde ise en az 100.000 kişi tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle kaybedilmektedir. Bilimsel veriler kapalı ortamda sigara dumanına maruz kalmanın sigara içmeyen insanlarda kalp krizi ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını ve bu konuda hiçbir güvenli aralığın olmadığını ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.
 
“700 MİLYON ÇOCUK DUMANA MARUZ KALIYOR”
“Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır” diyen Tali, “Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi kendisi kullanmadığı halde başkasının sinara dumanına maruz kalması sonucunda hayatını kaybetmektedir.
Bu kadar zararlı ve tehlikeli bir ürüne karşı elbette kapsamlı ve etkin bir mücadele gerekmektedir. Bu hızlı ilerlemeyi durdurabilmek, tütün kullanımına bağlı hastalık ve ölümleri azaltmak amacıyla tütünle mücadelede ilk uluslararası anlaşma olan Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi, 2004 yılında ülkemiz tarafından imzalanmıştır” açıklamasında bulundu.
Tali, Türkiye’de sigara bıraktırma politikası olarak dünyada en üst sıralarda yer aldığımızı söyleyerek, “2008-2012 yıllarını kapsayan eylem planı ile tütünle mücadelede önemli başarılar elde edilmiştir. Yürütülen çalışmalar sonucunda 2008 yılında % 31,2 olan ülke genelindeki sigara kullanma oranının 2012 yılında % 27,1’e düştüğü görülmüştür. Sigara ile ilgili bir mücadele var ülkemizde. Hatta  dünya üzerinde bu konuda mücadele verip başarılı olan en yukarılardayız” dedi.
 
“DUMANSIZ HAVA SAHASI FARKINDALIK YARATTI”
2016’dan beri hastanede iki adet Sigara Bırakma Polikliniği’nin hizmet verdiğini söyleyen Tali, “ Her polikliniğe 50’şer hasta başvuruyor. Çarşamba ve Perşembe günleri bu konuda çalışma sergiliyorlar ve oran çok başarılı. Kendi hastanemizde Tütün İle Mücadele Kurulu kurduk. Cezai işlem uygulayan bir kurul. Birkaç kişiye de makbuz karşılığında cezai işlem uyguladık” diyerek hastane etrafına uygulanan ‘dumansız hava sahası’ hakkında şu açıklamayı yaptı: “Sağlık Bakanlığı’nın bize gönderdiği genelgede sağlık kurumlarında Bu alanlarda sigara yasaklanması için asgari 5 metre olacak şekilde kapılara bir alan uygulayın dedi. Hastanenin tüm giriş kapılarına en az 5 metre olacak şekilde mavi şerit çektik. Farkındalık da yarattı, insanların renginden dolayı dikkat çekti.  En büyük avantajımız ülkenin başkanı Recep Tayyip Erdoğan bununla ilgili çok hassas, o yüzden bence sigara bırakma konusunda ülke olarak çok başarılıyız.”
 
Kamu kurumlarında sigara ihlalinin yaşanması halinde 155, 156, 184 numaralı telefonları arayabileceklerini söyleyen Tali, Sigara Bırakma Polikliniğe gelen kişilere uygulanan yolu anlattık. Tali, “Polikliniklerde göğüs hastalıkları uzmanları var. Önce bir terapi yapılıyor ve daha sonra gerek görülürse ilaç tedavisine başlanıyor. Ama her şeyden önce kafada bitmesi gerekiyor. İnanmaları, ben bunu bırakacağım demeleri lazım” açıklamalarında bulundu.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.