AK Partili Turan'dan yeni sisteme İlişkin önemli açıklamalar

Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, yeni sisteme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

452
AK Partili Turan'dan yeni sisteme İlişkin önemli açıklamalar

AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana kendi içerisindeki dinamikleri ile beraber dönüşümü sağlayan, yenilenmeyi sağlayabilen çok farklı bir siyasal öngörü ortaya koyduğunu kaydeden Turan, “Seçimlerden sonra da her kadememiz önemli olanlar değişti ve değişecek. Her seçim döneminde, yasama döneminde bizim grup yönetimimiz değişmişti zaten. Hiç bir görev almayan arkadaşlarımız kötü olduğu için değil, şartlar, bölgeler, dengeler bakıldığında buna göre değerlendirilmiş. Çok tecrübeli abilerimiz, arkadaşlarımız var, onlarda mutlaka partinin değişik kollarında, kademelerinde değerlendirilecektir” dedi.
Meclis Başkanlığı için başvuru sürecinin başladığını belirten Turan, “Tüzük gereği beş günlük bir süre var, bu süre de Perşembe günü sona eriyor. Çarşamba gece 00:00’a kadar başvurular devam edecek,  daha erken. Biz de çarşamba günü, son gün Meclis Başkanı adayımızın talebini iletiriz Meclis Başkanlığına. Perşembe günü öğleden sonra Meclis yine açılacak ve Danışma Kurulu ile beraber, hangi partide kaç grup başkan vekili, kaç divan üyesi düşüyor bunları karara bağlayıp orda oylayacağız. Onun ardından da Meclis Başkanı seçimini yapacağız ve yine o gün Danışma kurulundaki diğer partiler de kabul ederse ki eski tahminler bunu ortaya koyuyor. Turların arka arkaya yapılmasını talep edeceğiz. Biliyorsunuz ilk turda 400 vekilin bir başkana evet demesi gerekir ikinci turda ise işler değişiyor. Dolayısı ile Perşembe günü geç saatlere doğru Meclis başkanımız belli olur. 15 Temmuz Anma törenlerimizi yaptıktan sonra meclisimizi kapatacağız ve seçim bölgelerimize gideceğiz. Yarım bıraktığımız teşekkür ziyaretlerimiz var onları gerçekleştireceğiz.

"ÇOK SOMUT ADIMLAR ATILACAK"
Turan açıklamalarına şöyle devam etti; “Artık sistem değişti. Cumhurbaşkanı Kararnameleri ile hızlı işler yapılabilecek ve çok somut adımlar atılacak. Hiç olmazsa meclise bir araya gelip doğru şeyleri beraber değerlendirelim. Birbirimize destek olalım. Yanlışlara dur diyelim. Meclis iç tüzüğü için bir uyum komisyonu kurmayacağız. Çünkü tüm partilerin bu konuda kaynakları var zaten. Yani Meclis İç Tüzüğü değiştirmek önemli değil. Komisyon kuruyormuş gibi yapıp da zaman kaybetmenin bir anlamı yok. İşin ekonomisi gereği tüm dokümanlar ortada, her şey hazırlanmış. Zaten alternatif birkaç tane tüzük örneği vardı onları hayata geçirmemiz lazım. Ülkemizin üst değerleri var. Ortak adımları var. Bunu da ilk defa yapmıyoruz ki. Eski yıllarda da birçok kanunu beraber geçirelim diye ısrarcı olduk. Yaptıklarımız var yapamadıklarımız var. İttifak varken de böyleydi yok kente böyleydi. Ama zaman zaman şikayet ediyoruz.  İktidarın en iyi şartlarına bile hayır diyen bir muhalefet oldu. Eğer en iyi şartlarda bile hayır diyenler olursa işe dolaşmayalım.”

Ercan ÖZÇETİN
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.