“Siyasi Görüşü Ne Olursa Olsun 17 Plaka Olarak Birlikte!”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Dr. Can Fuat Gürlesel’in konuk olduğu toplantıya meclis üyeleri ve basın mensupları da katıldı.

1711
“Siyasi Görüşü Ne Olursa Olsun 17 Plaka Olarak Birlikte!”


Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleşti. Dr. Can Fuat Gürlesel’in konuk olduğu toplantıya meclis üyeleri ve basın mensupları da katıldı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy, toplantıda yaptığı konuşmada; “Siyasi görüşü ne olursa olsun Çanakkale’yi temsil eden tüm siyasi aktörlerden 17 plaka Çanakkale olarak birlikte hareket etmelerini istedik. İş dünyasının iktidar kadar ana muhalefetin de desteği ile Çanakkale için tek yürek çalışmalarını arzu ettiğimizi ilettik” dedi.
 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay’ın yaptığı açılış konuşmasında, “Sözlerime, ülkemizin son günlerde başına gelen iki üzücü konu ile başlamak istiyorum. Ülkemizin bekası için bir sınır ötesi operasyon daha başlatan ordumuz, geride kalan iki haftada şehitler verdi. Ülkesi için canlarını feda eden gencecik çocuklarımıza Allah’tan rahmet, milletimize sabır diliyorum. Ayrıca, geride kalan üç haftada yüreklerimizi yakan bir vahşet, minik yavrularımızı hedef aldı. İnsanlıktan nasibini almamış caniler, Eylül ve Leyla bebeği katletti. Biliyoruz ki, vatanı korumak çocuklardan başlar. Yavrularımıza asayişten, fırsat eşitliğine kadar her alanda adil ve güvenli bir ülke bırakmak hepimizin boynunun borcu. Bu iki masum yavrumuza da Allah’tan rahmet ve ailelerine başsağlığı diliyorum” diyerek, üzüntüsünü dile getirdi.
 
“Cumhuriyetin100. yılında Türkiye’nin gerçekten dünyada hak ettiği yeri alabilmesini sağlamak için demokratik standartlarımızı yükseltmekten ekonomide büyük reformlara girişmeye kadar devasa adımları bir duygudaşlık tesis ederek birlikte atmak zorundayız” diyen Okyay, “Bu vesileyle yeniden seçilen Cumhurbaşkanımızı ve Mecliste temsil hakkı kazanan siyasi partilerimizi tebrik ediyor, seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
Okyay, “Aramızda çok değerli bir misafirimiz var. Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı ve strateji uzmanı Can Fuat Gürlesel bizimle. Kendisi 10 gün önce, danışmanı olduğu İstanbul Sanayi Odası Meclisi’nde sanayicilere derinlikli bir ekonomi analizi yaptı. Bugün yaşadığımız dalgalanmaları anlamak, önümüzdeki fırsat ve riskleri görmek ve küresel ekonomideki kamplaşmaları analiz etmek için Gürlesel’in vereceği bilgilerin çok aydınlatıcı olacağına eminim. Bu nedenle zamanı daha verimli kullanmak adına, kısaca birkaç tespitte bulunup gündeme geçmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.
 
“ÖNÜMÜZDE YENİ BİR SİYASİ İSTİKRAR DÖNEMİ VAR”
Ulusal gündemin ardından ticari gündem konuları ile ilgili konuşan Okyay, “Ülkemizin ne yazık dış ticaret açığı, cari açık ve bütçe açığı gibi sorunları var. Yani dünya ülkeleriyle rekabette çok uzun süredir attığımızdan daha fazla gol yiyoruz. BU zaaf, bizi dönem dönem birbirini besleyen enflasyon-döviz-faiz sarmalına sokuyor. Bu durum, on yıllardır devam eden, siyasetten nispeten bağımsız bir yapısal sorun ve bir ülke meselesi. Bugün artık önümüzde yeni bir siyasi istikrar dönemi var. Ben Türkiye’nin yüksek potansiyeline ve başarı hikayesi yazma kabiliyetine daima inandım. Bugün de yeni sistemde oluşturulacak yeni ekonomi yönetiminin, iş alemi ile iyi bir iletişim kuracağına ve ülkenin büyüme hikayesini üretim ekonomisi üzerine inşa edeceğine inancım tam. Yeni sistemin ülkemize tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
 
“ÇANAKKALE İÇİN TEK YÜREK”
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy ise ÇTSO faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ersoy, ” Haziran ayı içerisinde Odamıza 41 üyemiz daha katılırken 10 üyemiz kaydını sildirdi ve bugün itibariyle üye sayımız 7106 oldu.  Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan, il ve ilçe yönetimleri ile birlikte yönetim kurulumuzu ziyaret ettiler. Kendileri ile güncel ekonomik ve siyası konuları görüştük. Siyasi görüşü ne olursa olsun Çanakkale’yi temsil eden tüm siyasi aktörlerden 17 plaka Çanakkale olarak birlikte hareket etmelerini istedik. İş dünyasının iktidar kadar ana muhalefetin de desteği ile Çanakkale için tek yürek çalışmalarını arzu ettiğimizi ilettik. OYAK Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Çanakkale Şube Müdürü Ersin Sert Yönetim Kurulumuzu ziyaret etti. Finans kuruluşlarının iş dünyasına yaklaşımı ile ilgili sıkıntıları kendisine ilettik” dedi.
 
“Milletvekili Bülent Turan, il ve ilçe yönetim başkanları ile birlikte yönetim kurulumuzu ziyaret ettiler” diyen Ersoy,” Sayın Turan, Çanakkale’nin limanları ile iddialı olduklarını ifade ederek, Küçükkuyu-Midilli Seferlerinin başlamasının ardından, Büyükhusunaltı Kruvaziyer liman çalışmalarının devam ettiğini, dalış turizminin ön plana çıkarılması için de yeni projeleri olduğunu, Boğaz’da 60 ‘dan fazla olan batıkların ülke ve Çanakkale turizmine kazandırılacağını ifade etti. Aynı gün OSB bitişiğinde bulunan arazide Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yurdunun temel atma törenine katıldık. Endüstriyel otomasyon teknolojileri bölümünün de olacağı lisede ayrıca 1 adet uzay ve teknoloji merkezi ile 5 adet laboratuvar olacağını öğrendik. Çanakkale’mize hayırlı olsun diyor, İÇDAŞ ailesine de teşekkür ediyoruz” ifadelerinde bulundu.
 
“YABANCILARA KONUT SATIŞINI VURGULADIK”
Ersoy,” Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen İmar Barışı Düzenlemesi ile 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması sağlanacak. Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile bu konuda bir bilgilendirme toplantısı düzenledik. Yoğun katılım oldu. 08 Haziran’da başlayan müracaatlar 31 Ekim tarihine kadar devam edecek. Buradan da tekrar hatırlatmak istiyorum. Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın düzenlediği toplantıya meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte katıldık. Yine Çanakkale’miz için talep ve önerilerimizi aktardık. Özellikle yabancılara konut satışı ile ilgili Çanakkale’ye de diğer illerdeki koşulların sağlanması gerektiğini vurguladık. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ilimizi ziyareti sebebi ile düzenlenen toplantıya da katılmış ve muhalefet liderine de aynı konuyu aktarmıştık. İktidar ve muhalefet hepsi görüşmelerimizde bize hak verdiler ve desteklediklerini beyan ettiler. İnşallah bu konuda çok yakında müjdeli haberi paylaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
“KÜÇÜKKUYU - MİDİLLİ SEFERLERİNİ GÖRÜŞTÜK”
Ersoy, ÇTSO’nu yaptığı faaliyetlere değinmeye devam ederek, ”Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan Odamızı ziyaret etti. Kendisi ile coğrafi işaret ile korunma altına alınması gereken ürünlerimiz hakkında görüştük. Milliyetçi Hareket Partisi Çanakkale 1. Sıra Milletvekili adayı Evren Yalçın, Merkez İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. DENTUR Avrasya Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ali Kaymaz, Başkan Yardımcısı Ramazan Hizarcı, Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Yazıcı ve Genel Müdür Ünsal Savaş Yönetim Kurulumuzu ziyaret ettiler. Kendileri ile Küçükkuyu - Midilli seferleri hakkında görüştük, başlaması için verdiğimiz desteklerden dolayı teşekkür ettiler. Bölge ekonomisine, turizmine önemli katkı sağlayacak olan seferlerin sürdürülebilir olmasını arzu ediyoruz. Tüm tur programlarının Çanakkale odaklı, konaklamalı ve planlanan seferlerin Çanakkale'ye en fazla katkı sağlayacak şekilde düzenlenmesi yönünde talebimizi yineledik” diye anlattı.

“GEZİCİ KÜTÜPHANE’YE KİTAP BAĞIŞLADIK”
Ersoy, destek verdikleri projeler hakkında, “Eğitim konusunda pozitif ayrımcılığımız devam ediyor. Çünkü eğitimin en güçlü silah olduğuna inanıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Odamızın ortak olarak yer aldığı “Meslek Liseleri Boyut Değiştiriyor” projesi ile Odamızın iştirakçi olarak yer aldığı ve Proje Uzmanımız Gökhan Bey tarafından hazırlanmasına destek verilen Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun “Hükümlülerin Mesleki Eğitimlerinin Geliştirilmesi ve Meslek Sahibi Olmalarının Desteklenmesi” projeleri başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Ayrıca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü işbirliğinde yürütülmekte olan ‘Gezici Kütüphane’ aracına çocuk kitabı bağışında bulunduk” dedi.
 
“KOSGEB TEMSİLCİLİĞİ KURMAK İÇİN KARAR ALDIK”
“Sigorta acente temsilcisi üyelerimiz ile TOBB Sigorta Acenteleri İl Delege Seçimleri öncesinde değerlendirme yapmak üzere bir araya geldik” diyen Ersoy, ”TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi İle Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Seçimlerini Odamızda gerçekleştireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun diyoruz.  Yönetim Kurulu Üyeleri ve personel ile birlikte ailelerimizin de katılımı ile biraya geldik. Güzel bir gece oldu, motivasyon oldu. KOBİ’lerimizin KOSGEB destek ve hizmetlerinden yararlanmalarını kolaylaştırmak amacı ile Odamızda KOSGEB temsilciliği kurmak için karar aldık ve müracaatta bulunduk. 2018 Eylül ayında KOSGEB destekli İtalya’ya düzenlenecek Teknopark ve Bilim Parkı Yurt Dışı İş gezisini üyelerimize duyurduk, talep halinde organizasyon yapacağız” ifadelerini kullandı.
 
“KINIYORUM!”
Çan Terzialan'da yaşanan sel felaketine ve Osmaniye’de yapılan saldırıya da değinen Ersoy, ”Sel felaketinde zarar gören üyelerimize, esnafımıza, çiftçimize büyük geçmiş olsun diyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Can kaybı olmaması en büyük tesellimizdir. Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası’na yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, olayda hayatını kaybeden Başkan Yardımcısı Hasan Ersoy’a Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı, Başkan Devrim Aksoy’a da acil şifalar diliyorum ve son günlerde maalesef yine gündemimize oturan ve ağzımıza bile almak istemediğimiz insanlık dışı olaylarla ilgili acilen gereğinin yapılmasını istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
Yapılan konuşmaların ardından, konuk olarak davet edilen Dr. Can Fuat Gürsel “Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler ve Beklentiler” adlı sunumu yaptı. Sunumda, Dünya Ekonomisinin yılın ikinci yarısındaki beklentiler, Dünya sanayinde üretimin yönü, gelişen ülkeler, ABD Merkez Bankası para politikası, Avrupa Birliğinde gelişmeler, enerji ihraç eden ülkelerin beklentileri, ABD’nin izole ve koruma politikaları ile Türkiye Ekonomisi için değerlendirmeler ve beklentiler hakkında bilgi verildi.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.