Troya Müzesi açılacak, hazineler eve dönecek!

2018 Troya Yılı ile tarihi günler yaşayan Çanakkale’de, açılışa hazırlanan Troya Müzesi hazinelerinin eve dönüşü için en büyük sebebi olacak. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın ısrarlı girişimleri sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığı da Türkiye'nin dört müzesindeki Troya kökenli tarihi eserleri, Ağus

2190
Troya Müzesi açılacak, hazineler eve dönecek!


2018 Troya Yılı ile tarihi günler yaşayan Çanakkale’de, açılışa hazırlanan Troya Müzesi hazinelerinin eve dönüşü için en büyük sebebi olacak. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın ısrarlı girişimleri sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığı da Türkiye'nin dört müzesindeki Troya kökenli tarihi eserleri, Ağustos ayında açılması planlanan Troya Müzesi’ne nakletme kararı aldı.
 
Kaçırılışıyla ilgili pek çok konunun uzmanlar tarafından halen tartışılan büyük Troia hazinelerinin, 2012 yılında Amerika’dan getirilen ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan 24 parçası ile Troya hazinelerini 1873 yılında kaçıran Heinrich Schliemann döneminden kalan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki altın eserler ile Boğazköy Tableti, Topkapı Sarayı’ndan Fatih Sultan Mehmet’in de okuduğu Homeros’un ‘İlyada’ kitabı, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Homeros heykeli ile beş adet sikke yeni Troya müzesine verilecek.
 
VALİ TAVLI’NIN ISRARCI TUTUMU ETKİLİ OLDU
2018 Troya Yılı’na büyük önem veren, gittiği her yerde katıldığı her platformda  özellikle Troya Müzesinin önemimden bahseden ve hazinelerin geri dönüşünü ne kadar arzuladığını anlatan Vali Orhan Tavlı, bu kararın alınmasında etkili oldu. İstanbul Arkeoloji Müzesi eserlerin mulajlarını (bir şeyin bal mumu, alçı gibi bir madde ile yapılan işlem sonucunda elde edilen kalıp) göndermeyi önerdi. Topkapı Sarayı Müzesi de yüksek çözünürlüklü dijital kopyasının tıpkı basımı yapılıp verilebileceği belirtildi. Ancak Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, mulaj ve dijital kopya yerine orijinallerinin Çanakkale’de açılacak Troya Müzesinde sergilenmesinde ısrarcı olunca, Kültür ve Turizm Bakanlığı da her iki müzeden de eserlerin orijinallerinin verilmesi istedi. Yurtdışındaki Troya kökenli eserlerin alınabilmesi için de bu durumun önemine dikkat çekildi.
 
“KAÇIRILAN ESERLERİ FARKLI ÜLKELERDEKİ MÜZELERDE GÖRMEKTEN DOLAYI IZDIRAP DUYUYORUM”
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftar programındaki konuşmasında, Anadolu'dan kaçırılan eserleri farklı ülkelerdeki müzelerde görmekten dolayı ızdırap duyduğunu belirterek; "En son Puşkin müzesine gittiğimizde, Troya'dan kaçırılmış olan, kadınlar için yapılmış bir alınlık gördük. Olağanüstü bir şey. Bizim cep telefonlarıyla fotoğraf çekmemizden de rahatsızlık duydular ama insanın içi sızlıyor. Allah'a çok şükür bu sene 5 büyük eseri yurt dışından getirdik. Şu anda 54 eserimiz bekleme listesinde. Bunların hepsini de Türkiye'ye getirmek için büyük bir gayret sarf ediyoruz. Bu büyük hazinelerin her birisi ait olduğu yerde değerlidir. Bu hazineleri Türkiye'ye yeniden kazandırmak için ciddi bir şekilde gayret sarf ediyoruz" dedi.
 
TROYA MÜZESİNE GETİRİLECEK ESELER
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararıyla Ağustos ayında açılması planlanan Troya Müzesine gelecek eser ve hazineler arasında, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden Schliemann’ın 1873 yılında kaçırdığı Troya Hazineleri’nden geride kalan hazineye ait buluntular Müze-i Hümayun’a devredilmişti. Müzenini Maden ve Hulliyet Eserleri Koleksiyonu’nda Hazine grubuna ait eserlerin tamamı, yine Boğazköy kazılarında bulunan ve içinde Troya şehrinden söz eden Boğazköy Tableti ile birlikte yaklaşık 250 parça eser. Topkapı Sarayı’ndan Fatih Sultan Mehmet’in okuduğu düşünülen kütüphaneye kayıtlı G.İ.2 envanter numaralı Homeros’un ‘İlyada’ kitabı. İzmir Arkeoloji Müzesi’nden Homeros heykeli ile birlikte beş adet troya dönemini anlatan sikke. ABD Penn Müzesi’nden iade yoluyla alınarak Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden yer bulan ve içerisinde diadem, küpe, bileziklerin olduğu Troya Hazinesi’ne ait 24 parça eser Troya Müzesi koleksiyonuna girecek.
 
TROİA HAZİNELERİNİN SIRRINI ÇÖZEN BELGE
Şuan Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın arkeolog Schliemann ile ilgili uluslararası arkeolojik araştırma makalesi hazırlamak için yaptıkları yıllar önce yaptıkları çalışmada, ’Priamos Hazineleri’ olduğunu ileri sürdüğü hazinelerin kaçırılışıyla ilgili taradıkları Osmanlı arşivlerinden çıkan bir belge hazinelerin kaçırılışıyla ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutmuştu. Troia hazinelerinin Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873 yılında Yunanistan’ın Atina kentine kaçırılışının ardından olayla ilgili Osmanlı Devleti’nin başlattığı soruşturmanın belgeleri gün ışığına çıktı. Dahiliye Nezareti’nce 24 Temmuz 1874 tarihinde Osmanlıca olarak kaleme alınan belge, olayla ilgili sır perdesini ortadan kaldırdı. Osmanlı Devleti, Schliemann hazineleri Atina’ya kaçırdıktan sonra hemen soruşturma başlatmış ve görevlendirilen İzzettin Efendi’nin soruşturması sonucunda Dahiliye Nezareti’nce hazırlanan belgede, Schliemann, "Hükümet tarafından tayin edilen Emin Efendi’nin memuriyeti zamanında çıkarılmış olan eşyaları 1873 senesi Nisan ayı başında ve aynı senenin Mayıs ayı sonunda olmak üzere iki kez, Kumkale nahiyesinde bulunan Karanlık Liman isimli yerde, kereste yüklemek üzere gelmiş olan Yunanlı kaptan Andreya’nın gemisine koyarak kaçırmıştır. Üçüncü kez ise, hafif olup da koyun ve koltuğa sığabilen altın mücevherleri ise bir kasa içerisinde ve kendisi ile yanındakiler ceplerinde olarak Kumkale İskelesi’nden Abdullah reisin kayığıyla Kale-i Sultaniye gümrük idaresine getirip oradan Atina’ya götürmüştür’ denildiği arşivdeki aramalarda bulundu. Bu ifade, Schilimann’ın Troia’da bulduğu hazineleri tek değil, üç seferde kaçırdığını gözler önüne sererken, Osmanlı Devleti’nin hazinelerin peşine düştüğünü, ancak geri almakta başarılı olamadı. Troia hazinelerinin kaçırılışıyla ilgili pek çok konunun uzmanlar tarafından halen tartışılırken bu belge, bunun tek bir büyük hazine olduğu ve bir kısmının Troia’da bulunmadığı yönündeki iddiayı da çürüttü. Bu belge, Schliemann’ın Troia’da 1873 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında küçük küçük hazineler bulup, bunları üç ayrı seferde kaçırdığını ve hazinelerin tek bir büyük hazine olmadığını ortaya koydu. Ayrıca hazinelerin hepsinin Troia’da bulunduğunu gösterdi. Bu da Troia hazinelerinin sırrını çözerken, hazinelerin çıktığı yerde sergilenmesi yıllardır bir beklenti oldu, Troia Müzesi de hazinelerin geri getirilmesi ve beklentinin gerçeğe dönüşmesi için en büyük etken olarak karşımızda duruyor.
 
Ersan KÜÇÜKKURU
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.