“LÖSEV Bir Türk Halkı Eseridir”

LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı Bursa Şubesi Sosyal Hizmetler Sorumlusu Aylin Babaoğlu ve Bursa Şubesi Aktif İletişim Sorumlusu Büşra Nur Duymaz, Çanakkale’deki lösemili hastalar ve ailelerini ziyaret etmek ve çalışmalar yapmak üzere Çanakkale’ye geldi.

2596
“LÖSEV Bir Türk Halkı Eseridir”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) LÖSEV Topluluğu Başkanı Halil İbrahim Koç ile bir araya gelen Bursa Şubesi Sosyal Hizmetler Sorumlusu Aylin Babaoğlu ve Aktif İletişim Sorumlusu Büşra Nur Duymaz, Çanakkale’deki LÖSEV çalışmalarını değerlendirdiler. Aylin Babaoğlu LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı hakkında bilgilendirmeler yaparak, çalışma sistemlerini vatandaşlara anlattı. Babaoğlu, lösemi hastalığının tanımını yaparak,” Lösemi, bir çocukluk çağı kanseridir. Vücuttaki kan üreten hücrelerin çeşitli sebeplerden yapısının bozulmasından kaynaklanan bir hastalık. Artık iyileşebilen bir hastalık ancak süreç zor ve pahalı. Bu süreçte ne yazık ki maddi imkansızlık, enfeksiyon sebebiyle kaybedilen hastalar var. Kurucu Başkanımız Pediatri Doktoru Üstün Ezer görevini yaparken çocukların lösemiden değil de maddi imkansızlık ve enfeksiyon sebebinden kaybedildiğini görünce birkaç hekim arkadaşı ve hasta yakınları ile vakfımızı kuruyor. 1998 yılında kurulan vakfımızın bu sene 20. yılı. Bu süreçte ailelerimize hem tedavi anlamında hem de maddi, ayni ve sosyal destekler anlamında yardımcı olarak bu süreci daha kolay atlatmalarını sağlıyoruz” dedi. Ankara merkezli olan LÖSEV’in Bursa, İstanbul, İzmir, Antalya, Eskişehir, Kayseri illerinde irtibat ofislerinin olduğunu belirten Bababoğlu, Adana’da yeni bir ofislerinin açıldığını ve yakın bir zamanda da Konya ve Samsun’da da yeni şubelerinin açılacağı duyurusunu paylaştı.
 
“200 BİN YENİ KANSER TEŞHİSİ VAR”
Babaoğlu, LÖSEV’in çalışma şeklini şeffaf bir şekilde vatandaşlarla paylaşmanın önemli olduğunun altını çizerek, sistemlerini paylaştı. Babaoğlu, ”Mümkün olduğunca Türkiye’de kanser teşhis alan tüm hastalara ulaşmak istiyoruz. Keşke olmasa, sayıları artmasa fakat bu da bir gerçek. Her yıl 200 bin yeni kanser teşhisi alan hasta var. Biz de hastaların bizi bulmasını beklemekten ziyade, biz onlara nasıl ulaşabiliriz diye her yolu arıyoruz. Hastane ziyaretleri yaparak tek tek hastalara ulaşıyoruz, doktorlardan yönlendirme istiyoruz. Bu mevcut hastalara ulaşmaya çalışıyoruz. Süreç zor bir süreç ve her ilde ne yazık ki bu tedavi yapan hastaneler yok.  Aileler bu hastalık sebebiyle şehir değiştirmek zorunda kalıyor. Baktığımız zaman bu hastalık bir göç sebebi. Önce hastane anlamında sağlık hizmeti veriyoruz. Bu hastalara yönelik enfeksiyon riski olmadan, tek kuruş ödemeden, sigortalı sigortasız LÖSEV’e kayıtlı tüm hastalar hastanemizden ücretsiz tedavi hizmeti alabiliyorlar. 2013 yılında da bir Tuğlada Siz Koyun Kampanyası ile bir onkoloji kenti inşa ettik. Halkın destekleriyle inşa edilmiş bir hastane. Burası onkoloji kenti yani yaşam kenti çünkü tüm lösemi, onkoloji, hemotoloji tüm hastaneler çocuk-yetişkin burada ücretsiz tedavi imkanı buluyor. Diğer alanlarda kardiyolojisinden, kadın doğumuna kadar bölümler mevcut. Halkımız oradan ücreti karşılığında özel hastane statüsünde hizmetini alıyor. Ancak kanser hastaları tamamen ücretsiz hizmet alıyorlar” bilgilerini paylaştı.
 
“KANSER HASTALARI TAMAMEN ÜCRETSİZ HİZMET ALIYOR”
Babaoğlu, kanser teşhisi almış hastalara LÖSEV’in yardımlarını anlatarak,”Kanser teşhisi raporu olan bütün hastalar başvurabilir. Gerek biz onlara ulaşıyoruz gerek hastaların birbirilerini yönlendirmesi ile bize ulaşıyorlar. Hastalardan birkaç evrak istiyoruz ve kayıt tamamlanıyor. İhtiyaç durumlarına göre eşit olarak destek veriyoruz. En başta maddi yardımlarımız var. Hastalık sürecinde ailenin durumu iyi olsa bile en fazla iki ay sonra tükenebiliyorlar. Ekstra ulaşım, konaklamanın yanında hastanın çok iyi beslenmesi gerekiyor. Bu anlamda çokça maddi gider söz konusu. Bu süreçte nakdi yardımlarımız var. Protein açısından bolca kırmızı et tüketmesi gerekiyor ve asgari ücret ile geçinen bir aile düzenli olarak kırmızı et tüketmesi kolay değil. Bu süreçte kırmızı et desteği veriyoruz. Kurban döneminde aldığımız kurban bağışlarını yıl boyunca ailelerimize taze et olarak ulaştırıyoruz. Oyuncağından temizlik malzemesine kadar bir ailenin ne ihtiyacı varsa ulaştırıyoruz. Bağışçılarımızın bize ilettiği ayni yardımları biz de ailelerimize ulaştırıyoruz. Sosyal destek bu anlamda çok önemli” şeklinde konuştu.
 
 
 
“BİZDE LÖSEMİLİ AİLE KAVRAMI VAR”
Hasta ve ailesinin ağır bir süreç geçirdiklerini söyleyen Babaoğlu, ”Hem hasta hem annem-baba anlamında çok ağır süreç geçiriyorlar. Biz de lösemili aile kavramı var. Sadece lösemili çocuğa değil ailesine de yardım yapıyoruz. Annelere eğitimlerimiz oluyor. Doktorların hasta yoğunluğundan bir hastaya çok vakit ayırma durumları olmuyor. Aileler ve hasta bu teşhisi aldığında bu süreci bilmiyor. Biz de bu konuda danışmanlık yapıyoruz. Uzmanlarımız bu konuda süreçle ilgili bilgi veriyor. Psikologlarımız bu süreci daha kolay nasıl atlatabilirler, çocuğa nasıl davranılmalı bunları anlatıyorlar.
 
“TÜRKİYE GENELİNDE 30 BİN KAYITLI HASTA VAR”
LÖSEV’in şubelerinin olmadığı yerlere İyilik Tırları’nın gittiğini ve ailelere yardım götürdüklerini söyleyen Babaoğlu, ”İyilik Tırı ile illeri gezerek ailelerimize ulaşıyoruz. Çanakkale’ye de defalarca geldik. İçinde yine ayni yardımlar var. Kırmızı et, temizlik malzemesi gibi yardımları aileler gelip alıyorlar. İhtiyaçlarını tamamen ücretsiz şekilde temin edebiliyorlar. Bunun dışında kargo ile ailelere yardımları ulaştırıyoruz. Sürekli irtibat halindeyiz, çeşitli etkinliklerle bir araya geliyoruz” dedi.
Çanakkale’deki kanser hastalarının LÖSEV’e ulaşma yollarından bahseden Babaoğlu,”Çanakkale bölge olarak Bursa ofise bağlı. Çanakkale’de teşhis almış bir hastamız, bize internet sitemizdeki numaralarımızdan ulaşabilir. Bizimle irtibata geçtikten sonra kayıt süreci anlatıyoruz. Kendilerine evrak gönderiyoruz. Kayıt süreci tamamlandığında desteklerimizi iletmeye başlıyoruz” ifadelerinde bulundu.
 
“ÇANAKKALE’DE LÖSEV ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”
ÇOMÜ LÖSEV Topluluğu Başkanı Halil İbrahim Koç, eski hastalardan olduğunu ve üniversiteye geldiğinde burada bir LÖSEV topluluğu olmadığını görerek hemen çalışmalara başladığını söyledi. Topluluğu kurarak Çanakkale’de LÖSEV’i tanıttıklarını ve gönüllü çalışmaları yaptıklarını söyleyen Koç,”Ben 3-4 senedir LÖSEV’in içerisindeyim. Ben de 18 yaşımda üniversite sınava girmek üzereyken teşhis almıştım. Hazırlanırken teşhis konuldu ve hastaneye yattım. Hastane sürecinde LÖSEV’le tanıştım. İyileştim ve daha sonra okulu kazandım. Buraya geldim ve burada LÖSEV topluluğu olmadığını gördüm. Arkadaşlarıma da bahsettim, yardım aldım ve bu şekilde topluluk kurduk. Topluluk üyelerimiz ile okuldan arkadaşlarımızı toplayıp, ilk önce onları da LÖSEV’e ve topluluğumuza gönüllü kaydı yapıyoruz. Daha sonra belirli günlerde etkinlikler yapıyoruz. 23 Nisan’da İskele’de etkinliğimiz vardı. İlk önce ağaç dikimi etkinliği gerçekleştirdik. Daha sonra İskele’de açtığımız stantta LÖSEV Dükkan Ürünlerini sergileyerek, satışlarını yaptık. Çocuklarla şarkılar söyledik ve boyama etkinlikleri yaptık. LÖSEV’in Yaşama El Ver isimli bir etkinliği var. Büyük küçük herkes elini boyayıp batırıp beyaz çarşafa elini basıyor ve altına ismini yazıyor. Yine farklı günlerde saha çalışmaları yapıyor ve bültenleri dağıtıyoruz. Üniversitede tanıdıkları, yakınları hasta olan arkadaşlarımız oldu. Onları yönlendirdik. Üniversitenin ilgisi çok fazla. Çanakkale’de aldığımız gönüllüler müsait olduklarında stant ve saha çalışmalarına yardım ediyorlar. Sosyal medyalarda da gruplarımız var. Etkinliklerimi orada paylaşıyoruz ve gönüllülerimiz burada yardımcı olabiliyorlar. Buradan bizlere ulaşabilirler” şeklinde anlattı.
 
Bursa Şubesi Aktif İletişim Sorumlusu Büşra Nur Duymaz ise hasta ve ailelerine yaptıkları yardımların içeriğinden bahsederek, Ramazan ayından bağışçıların yaptıkları yardımları anlattı. Duymaz, ”LÖSEV bir Türk halkı eseridir diyoruz. Ankara merkezimiz fakat Türkiye’nin 81 ilinde gönüllülerimiz, bağışçılarımız ve desteklerimiz var. Bu çalışmaları gönüllülerimizin destekleriyle, bağışçılarımızla yürütüyoruz. Ramazan çalışmaları kapsamında, ilk önce uyarılarda bulunmak istiyoruz. LÖSEV asla kapı kapı gezerek dergi gazete satmaz, para toplamaz. Dolandırıcılar olabilir bunlara dikkat edin. Bağış yapmanın doğru yöntemleri var. Bağışlarımızı internet üzerinden internet bankacılığı kullanarak, tüm bankaların atmlerine gidip bağışlarını gerçekleşebiliyorlar. Hayat yazıp 3406 ya mesaj atarak 10 TL bağışta bulunabilirler. Hayatımız Çocuklarımız sloganıyla çocuklarımıza umut olmaya devam ediyorlar. Ramazan içinde şöyle bir çalışmamız var. Ailelerimize gıda yardımları iletiyoruz. Bizim bağışlarımız farklı içeriklerde acil yardım paketi, orta aile paketi gibi içerisinde gıda bulunan paketler. Ofislerimizi ziyaret ederek ve internet üzerinden yapabiliyorlar. Bağış yapmanın küçüğü büyüğü olmaz. Gönüllülerimize bağışçılarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.
 
“147 MİLYON YARDIM YAPILDI”
Duymaz, LÖSEV2in şeffaf bir vakıf olduğunu ve her ay sonunda yapılan yardımı rakamsal olarak açıkladıklarının altını çizerek,” Bu zamana kadar 147 Milyon 621 bin 205 lira bağış yapıldı. Bu yaptığımız yardım, ailelere ilettiğimiz yardım. Bu anlamda şeffaf bir vakıf olduğumuzu görebilirler. Her ay yapılan yardımları halkımızla paylaşıyoruz. Biz her zaman yaptığınız bağışı takip edin diyoruz. İnternet sitesinden yapılan etkinlikleri paylaşıyoruz. Dergi, bülten satanlara nerelere gittiğini bilmiyoruz modern dolandırıcılık. Bu anlamda çalışmalarımıza güveniyoruz. Her ay düzenli olarak yapılan yardımları açıklıyoruz.  Çanakkale’de LÖSEV’in gizli kahramanları olmak isteyen herkesi LÖSEV’e gönüllü olmaya davet ediyoruz. ÇOMÜ topluluğunu etkinliklerinde burada birlikte olabilirler. Herkese kurum kuruluşa teşekkürlerimizi iletiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.