Söyledikleriyle Türkiye’nin tepkisini çekmişti!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın hakkında İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın başlattığı idari inceleme sonucunda disiplin cezası verildiği açıklandı.

1117
Söyledikleriyle Türkiye’nin tepkisini çekmişti!

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın hakkında İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın başlattığı idari inceleme sonucunda disiplin cezası verildiği açıklandı.
 
ÇOMÜ TV ve Radyosu'nda geçen 20 Şubat'ta Sultan 2'nci Abdülhamit'in vefatının 100'üncü yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilen programda söylediği, "1924'te Çanakkale ve Bursa'da genelev olarak, ahır olarak kullanılan camiler var" sözleriyle tepki çeken ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın ile ilgili İlahiyat Fakültesi Dekanlığı’nın yürüttüğü soruşturma neticelendirildi. Soruşturma neticesinde hazırlanan rapora göre, Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın’a, 2547 sayılı yasa ve 657 sayılı yasa hükümleri dikkate alınarak disiplin cezası verildiği bildirildi.
 
REKÖTRÜLÜKTEN İNCELEME SONUCU AÇIKLAMASI
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi; “Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın’ın, Üniversitemiz web TV kanalı olan ÇOMÜ TV’de yayınlanan ve ölüm yıl dönümünde II. Abdülhamit’i konu alan söyleşisinde, Cumhuriyet’in ilk yıllarında camilere yönelik iddia ettiği bazı uygulamalara ilişkin ifadeleri kamuoyunda bazı tepkilere yol açmıştı. Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından açılan inceleme sonucunda, yine İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından soruşturma açılmasına karar verilmiş, görevlendirilen soruşturmacı, yürüttüğü soruşturma sonucunda raporunu tamamlamış ve rapor doğrultusunda Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın’a, 2547 sayılı yasa ve 657 sayılı yasa hükümleri dikkate alınarak disiplin cezası verilmiştir. Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın, savunmasında 12 Haziran 2014 tarihli Türkiye’de cami kapatma-satma uygulamalarına zemin hazırlayan bir hukuki belgeden bahsetmiştir. Daha sonra zaman içerisinde bazı camilerin satıldığını, satın alan kişi veya kuruluşlar tarafından amacı dışında kullanıldığını belirtmiştir. Verdiği örnekler bağlamında ‘bu dahi yapıldı’ anlamında tepki çeken örneği verdiğini, ancak bu örneği Çanakkale ile bağdaştırmak niyet ve düşüncesinin olmadığını, canlı yayın akışından kaynaklı hızlı ifadeler sonucunda Çanakkale kastediliyormuş gibi anlaşıldığını ifade etmiştir. Özetle, söz konusu ifade ve cümleleri özel olarak seçmediğini, tamamen canlı program akışından kaynaklanan bu ifadelerin hiçbir kişi, kurum veya toplumun bir kesimini hedef almadığını, özellikle de Çanakkale’nin bu eylemlerin yapıldığı bir şehir olarak kastedilmediğini belirtmiştir.”
 
Rektörlük açıklamasında, Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın’a 2547 sayılı yasa ve 657 sayılı yasa hükümleri dikkate alınarak disiplin cezası verildi ancak cezanın detayına ilişkin bilgi yer almadı. Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Akın’a verilen disiplin cezası merak konusu oldu.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Reis427 - 07.06.2018 00:37:28
Savunmasında iyi kıvırmış...