Başkan Gökhan; “Festivali yapmak için gayret edeceğiz”

Çanakkale Belediyesi tarafından, bu yıl 56’ncısı düzenlenecek olan Troia Festivali kaynak sıkıntısı dolayısıyla iptal edilmişti. Bu kararın ardından Çanakkale’de Troia Festivali’nin yapılması adına imkan seferberliğinde bulunularak çeşitli kurum ve kişiler destek açıklamasında bulundu. 

840
Başkan Gökhan; “Festivali yapmak için gayret edeceğiz”


 
Çanakkale Belediyesi, festivalin iptali konusunda tekrar konuşmak üzere meclis toplantısı sonrasında alınan kararları bildirmek amacıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi.  Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, festivalin sembolik de olsa yapılması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyerek sadece bu sene için değil gelecek seneler için de festivalin sürdürülebilirliği adına bir arayışa girdiklerini ifade etti.
 
Çanakkale Belediyesi’nin binasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “56. Troia Festivali’ni belediyemizin kaynak sıkıntısı dolayısıyla yapmama kararı almış idik. Bu kararın değerlendirilmesi noktasında böyle bir toplantı düzenledik. Çünkü sonuçta festivalin sadece bizi değil ama esnafın ve turizmcilerin etkileyen bir etkinlik. Dolayısıyla bu noktada daha önce mecliste bunu konuşmuştuk. Troia Festivali’mizi bu ekonomik sıkıntıdan dolayı yapamayacağımızı, belediye bütçesini kaynaklarının bayağı bir düştüğünü, ruhsatların imardan gelen gelirlerin düştüğünü, vatandaşın ödeme zorluğu içerisinde olduğu için belediyeye olan borçlarındaki ödemelerdeki sıkıntılardan dolayı ve Ankara’dan gelen vergilerden kesilen payların düşmüş olması dolayısıyla Ankara’dan gelen iller bankası paylarının da düşmüş olması dolayısıyla bu festivalin bütçesini karşılayamayacağımız noktasında bu yıl yapmamaya karar vermiştik. Daha sonra Ankara’ya ziyaretimizde Çanakkale milletvekili Sayın Bülent Turan, AK Parti milletvekili, o bu festivalin bir biçimde özel idarenin, GESTAŞ’ın ve diğer kurumların sponsorluğuyla olabileceği, yapılması gerektiğini söyledi. Ben de bir inceleyelim, bakalım, olabiliyorsa yapalım dedik. Şimdi onunla ilgili bir toplantı düzenledik. Ne yapalım, nasıl olabilir diye. Bu konuda bir çalışma yapacağız. Festivalin tarihi konusunda daha ileri bir tarihte yapılması konusunda bir fikir ortaya çıktı. Yani Ağustosta değil ama Eylül ayı içerisinde daha uygun olacağı konusunda bir düşünce ortaya çıktı. O nedenle bu toplantının çıktısı şu oldu, bu festival konseptini festivalin içeriğini ve sponsorluk konularını yeniden değerlendirilmesi için bir çalışma yapılması kararı çıktı” dedi.
 
“GÜÇLÜ SPONSORLAR DESTEĞİ ALINABİLİRSE, DAHA DA KURUMSAL HALE GELİRSE…”
“Bu festival sadece belediyenin yaptığı bir festival değil. Bu sıkıntıların seneye de devam etmeyeceğini kimse garanti edemez ama bir güçlü sponsorlar desteği alınabilirse ve bu da daha da kurumsal hale gelirse bunun daha iyi olacağı konusunda görüş ortaya çıktı” diyen Gökhan, “Biz de bir oturup bu konuda küçük bir komisyon kurarak özellikle turizmciler, üniversitenin turizm bölümü ve diğer ilgili STK’lar olmak üzere bir çalışma yapacağız. Ama bu önümüzdeki yıllarla ilgili bir çalışma ve bu yılla ilgili de bir yeniden arayışımız olacak. Ne yapabiliriz, en azından sembolik olarak hiç yapmamış olmaktan acaba daha sembolik bir şey yapabilir miyiz noktasında bir arayışımız olacak. Bununla ilgili bir görüşme yaptık. Tahmin ediyorum borsa vardı, ÇASİAD vardı. Onlar olabildiğince bütçeleri doğrultusunda destek olabileceklerini söylediler. Diğerleri de kendi iş alanlarında otelciler de diğer esnaf da kendi alanlarındaki noktalarda destek olabileceklerini söylediler. Dolayısıyla bunun bir arayışına bakacağız. Ne yapabiliriz? Zamanla tabii iptaller yapmak biliyorsunuz. Böyle bir olay varsa bunu gerçekleştirebilir miyiz? Bakacağız, inceleyeceğiz. Dolayısıyla bu toplantı bana göre verimli bir toplantı oldu. En azından gelecekle ilgili kısmı bence çok daha önemli. Bu sene olur olmaz ona bakacağız ama esas festivalin ileriki yıllarda da sekteye uğramaması için ana sponsorlar kanalıyla bir de hep birlikte sadece belediyenin kültür bölümünün değil Çanakkale’nin konuyla ilgili oluşumlarının da, kurumlarının da işin içinde olduğu sürece evrilmesi için çaba gösterilecektir. Bu toplantının sonucu bu, bunu sizinle paylaşmak istedim” şeklinde konuştu.
 
“YAPMAK İÇİN GAYRET EDECEĞİZ”
Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gökhan, bu yıl festivalin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair olarak, “Yapmak için gayret edeceğiz. Şimdi tabii yeniden organize olmamız lazım. Ama tabii ilgili birimlerle sponsorluk anlamında da taleplerimize verilecek cevaplara bağlı. Biz de gerekli katkıyı veririz ama onun dışında gerekli olan katkıları sağlamak zorundayız. Başka bir olay var bu festival konusunda. Festivalde işler peşin para çalışıyor. Yani sanatçı sahneye çıktığı an çeki alıyor. Yani biz itibarlı bir belediyeyiz Allah’a şükür. Başka belediyelerde parayı önce alıyor sonra sahneye çıkıyor biz de sahneden inince çeki alıyor. O kadarlık bir vademiz var. Şimdi dolayısıyla otel paraları falan bu paraları hemen vermemiz lazım. Dolayısıyla sıkıntımız o doğal olarak yoksa 5-6 aya yayabilsek ödemeleri yani ihalelerde olduğu gibi biraz daha kolay ama bunu vermek noktasında sıkıntımız orada. Onun için biz sponsorlarımızdan eğer kaynak alabilirsek daha önceden bu kaynağı almamız lazım. Yani hele sen bir yap, sonra biz bunu bu kadar öderiz noktasında olmaz. Çünkü dediğim gibi o sanatçı bölümü mutlaka parayı peşin istiyor. Bu işin usulü bu yani yapacak bir şey yok. Başka bir konu var, onu da bize gelen sanatçılar mesela Çanakkale’ye gelen sanatçıların bir bölümü her festivale gitmiyor, çıkmıyor” ifadelerini kullandı.
 
“KÜRESEL OLUR, YÖRESEL OLUR”
Başkan Gökhan, festivalin sürdürülebilirliğini sağlamak istediklerini dile getirerek, şunları söyledi: “Yapılıp yapılamayacağı konusunda duruma bakacağız. Biz de ‘bu seneye mahsus değil ki, seneye ne olacak, bir daha ki seneye ne olacak veya 5 sene sonra ne olacak’ onu düşünüyoruz. Sadece belediyenin karar verdiği noktadan çıkıp, bunu ilgililerin de ortaklaşa karar vereceği ve temel sponsora bağlanacağı mesela Turkcell maratonu gibi, bu tür bir kurumun devamlı sponsorluğunda olduğu ve içeriğinin de biraz daha değiştirildiği, biraz daha otellerin yoğun olduğu değil de yavaş yavaş turizmin azaldığı şehir merkezinin rahatladığı gibi bunların çalışması yapılır. Bu sene değil de seneye ne olacağının çalışmasına bu seneden başlayacağız. Küresel olur, yöresel olur. İÇDAŞ var, Çanakkale Seramik var, AKÇANSA olabilir. Başka uluslararası bir şirket olabilir. Mühim olan burada bu festivalin sürdürülebilir olması, sponsordan önce içeriğinin ne olacağının tespit edilmesi lazım. Biraz farklılaştırmak lazım daha farklı bir noktaya getirmek lazım. Maliyetler artıyor. Eskiden yapıyorduk ama geçen yıldan itibaren maliyetler o kadar arttı ki ve belediyenin gelirleri o kadar düştü ki yapamaz hale geldik. Yani belediyenin başka yapacağı işlere o kaynağı aktarmamız gerekiyor. Bu işlerle ilgili de kaynağımız yetmiyor. Belediyenin asli görevlerini yapacak konular var. Onlara bu kaynakların aktarılması gerekiyor. Mesela geçim sıkıntısı çeken, desteğe ihtiyacı olan insan sayısı artıyor. Bu kaynağı buralara ayırmamız lazım. Burslarımız var mesela burslarımızı arttırmamız lazım. Öğrencilerin okuma sıkıntıları hat safhaya geldi. Hepsini alt alta koyduğumuz zaman 1.5 milyonu da geçiyor” dedi.
 
“BU ANLAYIŞA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Gökhan, şu açıklamalarla konuşmasına son verdi: “Şu an Çanakkale esnafında altında ekonomik sıkıntı varken yani bunu yapmamız çünkü bu yatırım değil. Bunu bölüşmemiz lazım. Ben Ankara’ya gittiğimde konuyu Sayın Bülent Turan açtı dedi ki festival iptal oldu bunu yapalım işte İl Özel İdare, GESTAŞ diğer kurumlardan destek isteyelim. Onun üzerine ben bu konuyu da söyledim. Onun üzerine STK’lar bu konu üzerine görüşlerini bildirmişler. Yapılsın destekleriz falan bu noktada araştıracağız soruşturacağız bakacağız bakalım kim ne kadar destek veriyor. Belki de olmayacak iyi niyet olabilir ama bazen pratiğe dökemiyorlar. Bu anlayışa teşekkür ediyorum. Bir çaba gösterdiler.”
 
Dilvin ALTIKARDEŞ
 
 
  
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.