“İcra heyetinde TÜRSAB yok, mutlaka olmalıydık”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) Çanakkale-Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kurulması için verilen önergenin kabul edilmesi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

766
“İcra heyetinde TÜRSAB yok, mutlaka olmalıydık”

TÜRSAB Çanakkale-Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Açıkçası TBMM’de yasalaşan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın icra heyetinde TÜRSAB yok. Biz mutlaka olmalıydık. Otelcilerin olduğunu biliyoruz ekipte. Bununla ilgili olarak şöyle bir şey söylemek istedim, otellere baktığınızda faturaların %80’ini seyahat acentalarının ve tur operatörlerinin kestiğini görürsünüz. Dolayısıyla esas turizmi yapan TÜRSAB’tır. Aslında TÜRSAB üyesi acentalar ve tur operatörleri çatı kimliktir. Konaklamaya ve taşımaya iş verirler ve turizm faaliyetini icra ederler. Dolayısıyla biz bu ajansın içinde de icrada olmayı aslında isterdik. Fakat icrada değiliz. Bu anlamda genel merkezimizin de beyan edildiği üzere hayal kırıklığına uğradık. Bununla ilgili olarak genel başkanımız Firuz Bağlıkaya sürekli olarak buradaki serzenişlerini dile getiriyor. Sürekli görüşmelere devam ediyor. Bundan bir geri adım atılacağını düşünüyoruz açıkçası. TÜRSAB’ın da icra heyetinin içinde olacağını varsayıyoruz ama şu an için yasalaşan ve çıkan kanunda ve ortamda TÜRSAB’ın bulunmaması açıkçası bizleri hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü biz hani herkes değiliz. Biz kesinlikle turizmin içinde olan ve turizmi icra eden kısmındayız. Hatta bu ajansla ilgili görüşmeler bu proje ilk kez masaya yatırıldığında aslında önce biz olmalıydık. Yani TÜRSAB’la birlikte başa konmalıydı. Daha sonra diğer aktörler eklenerek yola devam edilmeliydi. Bunun çok büyük eksiklik olduğunu düşünüyoruz. Genel merkezimizden de bu konuda sürekli her gün açıklamalar yapılıyor. Bunlara paralel olarak bizim de bölge olarak, acentalar olarak söylemek istediğimiz biz de hayal kırıklığı yaşatmıştır. Bunun düzeltilmesini bekliyoruz, düzeltileceğine inanıyoruz. Çünkü esas en önemli aktör Türkiye turizminde TÜRSAB üyesi tur operatörleri ve seyahat acentalarıdır” şeklinde konuştu.


“KESİNTİLERLE İLGİLİ BİRAZ DAHA ADİL DAVRANILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”
Ajansın kuruluş amaçlarının gerçekleştirilmesi ve faaliyetlerin finansmanında kullanılmak üzere turizm payı alınması kararı üzerine ise, “Açıkçası o anlamda da ciro üzerinden bir paydan bahsediliyor. O konuda da biz sürekli konuyu eleştiren taraftayız” diyen Çelik, şu şekilde düşüncelerini paylaştı:  “Çünkü işin kârına bakılmıyor ve sadece işin cirosuna bakılıyor. Örnek veriyorum on kişilik bir tura gidiyorsunuz kişi başı 100 lira alıyorsunuz, bin TL yapıyor. Aslında bin TL rehbere, araca, otele dağıtıldığında acentaya kalan kâr 150 lira örnek veriyorum. 150 liranın üzerinden bir pay ödenecekse ajansa ödenebilir. Ama cironun yani bin liranın üzerine ödenmemesi gerekir. Bu ajansın var olmasıyla ilgili bizim herhangi bir şikayetimiz, herhangi bir negatif düşüncemiz yok. Tam tersine biz de çok şiddetli savunucularındanız. Bunun mutlaka olması gerekir. Zaten dünyada da örnekleri var, benzerleri var. Mutlaka turizmi geliştirme anlamında Türkiye’de çok kıymetli çalışmalar yapacaktır. Ama kesintilerle ilgili biraz daha adil davranılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki çalışmayı da, değişikliği de bekliyoruz. “
 
İsmail ŞEN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.