CHP'den OHAL'e Oturma Eylemli Tepki! (VİDEO)

CHP Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından, Olağanüstü Hal'e (OHAL) karşı Çanakkale'de oturma eylemi yapıldı.

713
CHP'den OHAL'e Oturma Eylemli Tepki! (VİDEO)
VİDEO HABER

 
 
CHP Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) öncülüğünde, Olağanüstü Hal'e (OHAL) karşı Türkiye genelinde 81 ilde oturma eylemi yapıldı. Çanakkale'de de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen eylem 12:00'da başladı. Eyleme, Cumhuriyet Halk Partisi ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Güneşhan, Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Atatürkçü Düşünce Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Yard. Doç. Dr. Necmi Akyalçın, STK Temsilcileri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Eylem sırasında polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan eylem, konuşmalar ile devam etti. Oturma eylemi öncesinde, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Güneşhan bir konuşma gerçekleştirdi. Güneşhan konuşmasına başlamadan önce, Şırnakta yaşanan çatışmada şehit olan 3 askeri anarak şunları söyledi: "İlan ederken 1,5 ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır. Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline geldiler. Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sivil toplum örgütlerine, sendikalara, meslek odalarına ve birliklerine yönelik iktidar gücü ile açılan savaş son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydanda değil; Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’da ki Saraylıları uyarıyoruz; bizler OHAL değil, demokrasi istiyoruz"
 
"DEMOKRASİ KAZANACAK"
 
Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise oturma eylemi sırasında yaptığı açıklamada, "Bugün Çanakkale'de Cumhuriyet Meydanı'nda ve 81 ilde meydanlarda 'OHAL değil, demokrasi' diyoruz. OHAL kalkmadığı sürece maalesef Türkiye rahat bir nefes alamayacak. Demokrasi, hukuk devleti, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik için OHAL derhal kaldırılmak zorundadır. OHAL düzeninde ve OHAL rejiminde, yapılacak tüm seçimlerin de meşruiyeti her zaman tartışma konusu olacaktır. Türkiye'ye bu kötülüğü yapmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. '12 Eylül darbe hukukuyla mücadele edeceğiz' diye iktidar olanlar, bugün 12 Eylül darbe hukukunun ürünü olan OHAL'e, yüzde 10 barajına, 12 Eylül darbe hukukunun hükümlerine sarılıp, iktidarlarını devam ettirmek istiyorlar. OHAL saray rejimini tahkim etmek için, tek adam rejimini tahkim etmek için sürdürülüyor. Türkiye önümüzdeki süreçte bir karar verecek. Türkiye önümüzdeki ilk seçimde '2 D' arasında bir seçim yapacak. Demokrasi mi, diktatörlük mü? Hep birlikte bunun kararını vereceğiz. Ama bu memleketin her köşesinde demokrasiye, adalete, huzura, barışa, kardeşliğe, özgürlüğe inanan milyonlarla birlikte demokrasi mücadelesini yürütüyoruz. Ve tek adam rejimi değil, demokrasi kazanacak" diye konuştu.
 
Oturma eyleminde partililer, "Hak, hukuk, adalet", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Susma haykır, OHAL'e hayır" sloganları attı. 1 saat süren oturma eyleminin ardından CHP'liler dağıldı.
 
Mehmet ANDAÇ
 Etiketler; #chp
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.