Lif Sanatından Korelatlar sergisi açıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan eserler, bölüm öüretim görevlisi Eşref Bülent küratörlüğünde sergilenmeye başladı.

572
Lif Sanatından Korelatlar sergisi açıldı

 
Manfred Osman Korfman Kütüphanesi'nde düzenlenen sergi, 13 -21 Nisan tarihler arasında sanatseverlerle buluşacak. Sergide 35 tane lif model sergileniyor.
 Manfred Osman Korfman Kütüphanesi’nde düzenledikleri serginin devamını getirmek istediklerini belirten Sergi Küratörü Öğretim Görevlisi Eşref Bülent, “Bizim bu çalışmalarımız lif sanatı başlıklı dersimizde dört yarıyıl boyunca yapılan çalışmalarımızdır. Bir kuralımız yoktur. Ağırlıklı olarak çalışmaların pek çoğu dokumadır. Bu dokumalarda resimsel etkilere sahip muhtelif malzemelerle ve renklerle oluşturulmuş dokunsal yüzeylerin bir araya getirdiği bir görüntüdür. Bütün dünya da çok popülerdir. Tabi ki dokumalarımızın dışında sadece liflerin birbirine sarılarak, sertleştirilerek metal liflerle de yaptığımız bazı çalışmalarımız var. Bunların da hacimsel çalışmalarını görmek istiyoruz. Tekstil deyince genel de kumaş geliyor oysaki tekstilin çok daha boyutta olduğunu, çok fazla miktarda malzemesi olduğunu biz bir yerde seyirciye göstermek istiyoruz burada. Tabi ki Çanakkale’nin koşulları sınırlıdır. Çok daha zengin malzemelerle daha farklı işleri yapmak mümkündür. Bu sergimizin de arkasını getirmek istiyoruz. Korelatlar ismini bilerek seçiyoruz. Coğrafya da bir terimdir. Anlamı da selden sonra ki kum gibi basit bir şekilde anlatabiliriz ama psikoloji de onaydan sonra ki bizim anılarımızda kalmış olan kırıntılardır. Ben de bu ismi koyarken bir sergi arkasından ya da dersinden sonra seyircinin aklında bir takım görüntülerin kalmasını çok arzu ettiğim için bu yüzden böyle bir isim koyduk. Bundan sonra ki Çanakkale halkının beğenisidir. Bizde üniversite olarak Çanakkale halkı olarak bir arada olalım. Bu sergi öğrencilerimiz için de bir akademik çalışmadır. Mezuniyetinden sonra böyle bir sergide karma öğrenci sergisinde var olması önemliydi” dedi.
 
Hacer KORKMAZ
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.