Şebnem Akarsu; “Her işe bir kadın eli değmesi gerek”

Akarsu Shell ve Akarsu Totel’in işletmecisi Şebnem Akarsu, kısa zamanda büyük işler başararak iş dünyasında ön sıralara yükseldi. İş dünyasın da azmiyle ve çalışkanlığıyla da tanınan Şebnem Akarsu, önemli bilgiler paylaştı.

610
Şebnem Akarsu; “Her işe bir kadın eli değmesi gerek”

AZ ZAMANDA ÇOK İŞ
 
 
Projeleri ve Çanakkale'de inşaat sektörünün son durumu hakkında bilgi veren Akarsu, iş dünyasında kadına da değinmeden geçmedi. Akarsu her işe bir kadın eli değmesi gerektiğini belirterek: İş dünyasında kadın olmak, iyi değerlendirilebilirse, güzel çalışmalar yapılabilirse artı bir faktör. Kadının kendini yetiştirmesi, vizyonunun açık olması, modern olması, eğitimi çok önemli. İş dünyasında kadınlar disipline ivme kazandırabiliyor. Bir kadınsanız orada mutlaka saygı oluyor, sevgi oluyor ve yapılan işe daha fazla özeniliyor. Eşim de bana çok destek oldu. Maddi manevi desteğini, güvenini hep arkamda hissettim. Çanakkale doğası, tarihi, coğrafyası ile çok büyük bir potansiyele sahip. Hele hele köprünün temelinin atılmasının ardından Çanakkale çok daha potansiyeli olan bir yer oldu. Biz de çalışarak kendimizi daha da yenilemek istiyoruz. Biz daha geniş bir bakış açısıyla bakmayı tercih ediyoruz. Bundan sonraki dönem için de Çanakkale halkına kaliteli, yenilikçi hizmetler sunmaya devam etmeyi hedefliyoruz." dedi.
 
"BU BİR DENGE MESELESİ"
 
Şebnem Akarsu, iş dünyasında kadının olmasının zorluğu ve kolaylığı olduğunu söyledi. Bunun bir denge meselesi olduğunu vurgulayan Akarsu sözlerine şöyle devam etti: "Aslında iş hayatında kadın olmanın hem çok zorluğu var, hem kapılar daha kolay da açabiliyor. Bu bir denge meselesi. Hakikaten iş dünyasında kadın olmak iyi değerlendirilebilirse, güzel çalışmalar yapılabilirse çok iyi, artı bir faktör. Ancak günümüzde hala sen kadınsın, anlamazsın diyerek yolunu kesen insanlar da var. Ama bir kadına nasıl davranılacağını bilip bunun bilgisini kullanıp kapıları açan da var. Biraz kadının kendine güveni ile alakalı bir durum. Kadının kendini yetiştirmesi, vizyonu ile ilgili bir durum. Vizyonunun açık olması, modern olması, eğitimi çok önemli. Mesela ben hiçbir şey bilmeden buraya gelseydim tökezlerdim. Hem Shell’den hem Total’den eğitim aldım.  Bir kadın karşısında çalışanların iş disiplini çok daha ivme kazanabiliyor. İş dünyasında kadınlar disipline ivme kazandırabiliyor. Bir bayansanız orada mutlaka saygı oluyor, sevgi oluyor ve yapılan işe daha fazla özeniliyor. Çalışmalar daha da titizleşiyor. O yönden de çok şanslıyım açıkçası. Bütün çalışanlar şu anda son derece kibar, saygılı ve düzen istediğim şekilde işliyor. Normalde erkek müşteri geldiğinde müşteriler kendi aralarında rahat bir dille konuşurlar. Ancak bir düzen oldu şu an ve işe bayan elinin değdiği belli oluyor ister istemez. Gelen müşteriler bazen inanamıyorlar, şaşırıyorlar, hoşlarına gidiyor."
 
"24 SAAT DEVAM EDEN BİR ÇALIŞMA DÜZENİMİZ VAR"
 
Projeleri hakkında da bilgi veren Akarsu, inşaat sektörü üzerinde yatırımlarının devam ettiğini söyleyerek: "Bizim artık Çanakkale halkı tarafından çok iyi bilinen bir inşaat ayağımız var. Değişik yerlerde inşaat projelerimiz var. Yapılmış, bitmiş, satışa sunulmuş projelerimiz var.  Bunun yanı sıra bir de iki tane istasyonumuz var. Hem Akarsu Shell hem de Akarsu Total. Onların işletmeciliğini ben yapıyorum. Yanımızda nerdeyse 40 çalışana sahip, 24 saat devam eden bir çalışma düzenimiz var. Çok riskli ve zor  bir alan diyebiliriz. Benzin zaten başlı başına risk taşıyan bir iş. Çalışanlar devamlı eğitilmek üzere bir sistem içerisindeler. Kendilerine son derece hassas davranıyoruz. Bir zarar gelmesin diye uğraşıyoruz. Biz çalışanlarımıza da müşterilerimize de kıymet vermenin temel unsur olduğuna inanıyoruz. Eğitimini aldıkça işin içine girdikçe daha da seviyorsunuz. Akaryakıt sektöründe bu işi yapan çok sayıda firma var. Onlarla yarışmak zorundasınız. Onlar bir atılım yapıyor, karşı bir atılımı da siz yapmak zorundasınız. Hiç boş kalmamak anahtar kelime haline gelmeli. Biz de yatırımlarımızı onlara göre planlıyoruz. Mesela ben geldikten sonra buranın marketi değişti. Shell Select Market oldu. Bu büyük,  çok özel bir yatırım. İstanbul’da çok duyulmuştu ama Çanakkale bölgesinde tekiz. Total’de de iki AVM’nin arasında çok işlek bir yere sahibiz. İnanılmaz işlevleri olan bir yer. Çalışanlarımız çok yoruluyorlar. Ancak onların motivasyonunu sağladığımız için de biz çok mutluyuz. Hem çalışıyoruz, hem de çalışanlarımızı motive ediyoruz." şeklinde konuştu.
 
"BİZ BİR TIK ÖNDEYİZ"
 
Diğer firmalardan daha iyi olduklarını belirtek Akarsu: "Biz Shell bayisi olarak iki firmayız. Gökhanlar Shell ve biz varız. Oradaki çalışanlarla bizim ilişkilerimiz çok iyi. Müdürlerimizle çok iyi. Bu bizi motive ediyor, aramızı yumuşatıyor. Çalışanlarla da motive oluyoruz. Total ama tek kalem. Orada marka olarak da tekiz zaten. Genel istasyonlara baktığımızda da tabi ki rakip olmak zorundasın. Onları takip etmek zorundasın. Bir şekilde ne yaptıklarını ne ettiklerini bilmek zorundasın. Örnek vermem gerekirse, OPET tuvaletle ilgili bir atılım yaptı ve gerçekten çok başarılılar bu konuda. Shell de hemen arkasından gitti. Zaten Shell’in marketi en ön planda bence.  Bununla öne çıkıyor.  O yüzden rakip gibi görmeyerek bir şeyler öğrenmek çok önemli. Beslenmek çok önemli. Bir şeyleri kendine katıp yolunu çizmek çok önemli. Biz köklü bir firmayız, güvenilirliğimiz var. Grup olarak zaten bir markalaşmaya sahibiz. Bugün varsınız ancak yarın olmayabilirsiniz. Bu maddiyatla orantılı, güçle orantılı, her şekilde yaptığın işle orantılı bir şey. Biz 27 yıldır buradayız, yarın da olacağız. Ve farklı sektörlerde de ya da bu sektörün çok üstünde de kendimizi geliştirerek devam etmeyi amaçlıyoruz. Güven ve kalitenin birleşimi ile biz bir tık öndeyiz." dedi.
 
"LAPSEKİ ÖNÜMÜZDE Kİ DÖNEMLERDE İHYA OLACAK"
 
1915 Çanakkale Köprüsü'nün bölgeyi kalkındıracağını söyleden Şebnem Akarsu, Çanakkale'nin geleceği hakkında şunları söyledi: "Çanakkale bir 5 yıl öncesine kadar daha kendine münhasır bir yerdi. Herkes birbirini tanıyordu. Küçük bir şehirdi. Yapılaşma, üniversitenin gelmesi, hafif sanayinin var olması, İÇDAŞ’ın gelmesi, ticari bazı faktörlerin fazlalaşmasıyla durumlar değişti. Hele hele köprünün temelinin atılmasının ardından Çanakkale çok daha potansiyeli olan bir yer oldu. Keza Lapseki’de de çok büyük bir inşaat alanı var. Lapseki önümüzdeki dönemlerde ihya olacak, uçacak gibi görünüyor. Bu Çanakkale’deki potansiyelin, kozmolaşmanın hem iyi hem de kötü tarafıdır. Biz Çanakkaleliler olarak bu durumdan çok da memnun değiliz. Çünkü Çanakkale’de gençler çok fazla iş imkanı olmadığı için başka yerlere gidiyor. Beyin göçü oluyor. Turizm alanında da Çanakkale’nin gelişmesini çok istiyorum. Büyük bir potansiyel var. Çanakkale doğası, tarihi, coğrafyası ile çok büyük bir potansiyele sahip. Bunun kıymeti bilinmeli. Biz de çalışarak kendimizi daha da yenilemek istiyoruz. Kendimize bu şekilde yön vermek istiyoruz. Yatırımlarımız devam edecek. Bunun yanı sıra en kısa sürede sosyal sorumluluk projelerimize başlayacağız. Biz daha geniş bir bakış açısıyla bakmayı tercih ediyoruz. Bundan sonraki dönem için de Çanakkale halkına kaliteli, yenilikçi hizmetler sunmaya devam etmeyi hedefliyoruz."
 
"ÇOK İYİ BİR UYUM"
 
Şebnem Akarsu, eşinin kendisine çok büyük desteği olduğunu söyleyerek, Optimum Evleri projeleri hakkında bilgi verdi. Akarsu sözlerini şöyle sonlandırdı: "Eşim bana çok destek oldu. Maddi manevi desteğini, güvenini hep arkamda hissettim. Ben de onu desteklemeye çalışıyorum. O sonsuz güven çok önemli. Karı koca olmaktan ziyade iş arkadaşlığı da çok önemli. Eşim ben bir şeyleri düzenli yaptıkça gururlanıyor. Bazen diyor ki sen bu işi al, sen bu işi götürürsün. Yükü de azalmış oluyor. Bu çok iyi bir uyum. Eşimin ismi zaten bu konuda çok var oldu. Şu anda Optimum Evleri adı altında yeni bir projemiz var. Aydınlık, ferah ve her ayrıntısı özel daireleri Çanakkale halkının hizmetine sunuyoruz. 77 tane evimiz var. Yeni yatırım bölge olarak çok güzel bir yer. Bölge ve iş alanı olarak gelişmekte olan yatırımlık bir bölge. Biz de bu alanı bu şekilde değerlendirmek istiyoruz."
 
Hacer KORKMAZ
 


Etiketler; #AKARSU
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.