Çanakkale’de durum pek de öyle olmadı!

Sağlık Bakanlığının ‘Okul Sağlığı Programı’ kapsamında illerdeki öğrencilerin muayene ve izlemlerini, hassasiyet gösterilerek aile hekimleri birimlerinde yığılmalara yol açmadan gerçekleştirilmesi istenmesine rağmen Çanakkale’de durum pek de öyle olmadı.

1871
Çanakkale’de durum pek de öyle olmadı!


Sağlık Bakanlığının ‘Okul Sağlığı Programı’ kapsamında illerdeki öğrencilerin muayene ve izlemlerini, hassasiyet gösterilerek aile hekimleri birimlerinde yığılmalara yol açmadan gerçekleştirilmesi istenmesine rağmen Çanakkale’de durum pek de öyle olmadı. İl genelinde Sağlık Müdürlüğü, muayenelerin bir an önce yapılması isteyince Aile Sağlık Merkezlerinde yoğunluklar yaşandı, muayene ve tahliller için uzun kuyruklar oluştu. Veliler ise bu duruma tepki gösterdi.

Okul Sağlığı Programı kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2016 yılında yenilenerek imzalanan ‘Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü’ kapsamında, illerdeki okul ve kurumlarda sağlık hizmetlerine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu doğrultuda, Çanakkale’de de öğrencilerin yıllık periyodik muayene ve izlemleri kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerçekleştiriliyor. Öğrencilerin yaş özellikleri dikkate alınarak Sağlık Bakanlığınca yayımlanan Bebek, Çocuk, Ergen İzlem Protokolleri doğrultusunda yapılan muayene ve izlemlerin, hassasiyet gösterilerek aile hekimleri birimlerinde yığılmalara yol açmadan gerçekleştirilmesi istendi. Ancak Çanakkale’de durum pekte istenilen gibi olmadı. Muayene olmak isteyen öğrenciler ile velileri Aile Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimliği Birimlerinde yoğunluklar yaşandı. Sabah erken saatlerde çocuklarını muayene için getiren veliler önce muayene sırası bekledi, ardından da yapılacak kan tahlilleri için uzun kuyruklar oluşturdu. Edinilen bilgiye göre, yıla yayılması gereken muayene ve izlemlerin, Çanakkale’de Sağlık Bakanlığı tarafından Nisan ayı sonunda yapılacak denetimler dolayısıyla velilerden bir an önce istenmesinin yoğunluğu oluşturan nedenlerin başında geldiği iddia edildi.

BAKANLIK, MUAYENELERİN YIĞILMALARA YOL AÇMADAN GERÇEKLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ AMA!
Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen dilekçelerde, Okul Sağlığı Programı kapsamında öğrencilerin yıllık, periyodik muayene ve izlemlerinin aksamadan yapılabilmesi istendi. Gönderilen yazıda, öncelikle konunun il bünyesindeki tüm Aile Hekimlerine ve Toplum Sağlığı merkezlerine duyurulması, öğrenci muayene ve izlemlerini başlatmadan evvel il genelinde gerekli planlamaların ve düzenlemelerin yapılarak, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleriyle koordineli çalışılması istendi. Program kapsamında gerekli takiplerin yapılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekilerek, konu hakkında gereken hassasiyetin gösterilmesi ve muayenelerin aile hekimleri birimlerinde yığılmalara yol açmadan gerçekleştirilmesi istendi.

VELİLER DURUMA TEPKİ GÖSTERDİ
Çanakkale’de bulunduğumuz hafta içesinde öğrencilere muayene ve izlem forumları dağıtılarak, bağlı bulundukları aile hekimlerine gidip biran önce muayene olup, forumların doldurularak geri getirilmesi istendi. Öğrencilerin okuldan getirdikleri forumlarla aile hekimlerine giden veliler, beklemedikleri manzaralarla karşılaştı. Sabah saatlerinden itibaren hem muayene hem de belirli tetkiklerin yapılması gerekçesiyle istenilen kan tahlili için uzun kuyruklar oluştu. Öğrencilerin derslerinden, velilerin ise işlerinden kalmasına sebep olan bu duruma çok sayıda tepki geldi. Veliler, okulların kapanmasına iki ay kala yapılan bu çalışmanın yıl içinde zaman içerisine yayılarak daha geniş kapsamlı ve acele etmeden yapılabileceğini, kendilerinin de bu şekilde uzun kuyruklar oluşturmak zorunda kalmayacaklarını söyledi. Yaşanan yoğunluk nedeniyle muayene ve izlemlerin istenilen hassasiyette yapılmaması da tepki çeken diğer bir konu oldu.

Ersan KÜÇÜKKURU
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.