Reklam

“Ev fiyatlarına şu an rağbet yok”  

Geçtiğimiz aylarda emlak piyasasındaki durgunluk devam ediyor. Ev fiyatlarında yapılan düşüşler bile ev alıcılarına cazip gelmiyor. Gayrimenkul Danışmanı Yurdasev Ergut, Çanakkale’de emlak piyasasının Türkiye ile aynı kaderi paylaştığını söyleyerek, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3278
“Ev fiyatlarına şu an rağbet yok”  

25 yıldır gayrimenkul danışmanlığı yapan Yurdasev Ergut yaz döneminde satışların çok düşük olduğunu belirterek, “Ev fiyatlarına şu an rağbet yok. Nedeni de ülke sorunu olarak hep aynı şey. Yatırım araçlarının, faizlerin yüksek oluşu, getirilerin fazla oluşu. Halk, yatırım aracı olarak şu anda gayrimenkulleri almayı uygun görmüyor. Fiyatlarda sürekli hareketlilik yok, düşüş var” dedi.
 
“ÖĞRENCİLERİN OLMASI SÜREKLİ TALEP OLUŞTURUYOR”
Çanakkale’nin üniversite şehri olmasından dolayı, ev kiralamada öğrenciler tarafından bir talep olduğunu belirten Ergut, “Çanakkale dışarıdan göç alan bir kent. Öğrencilerin olması sürekli talep oluşturuyor aslında. Ev tutmak istediklerinde de istedikleri yerler hep çağdaş yaşamı destekleyen yerler oluyor. Öğrenciler tarafından kent merkezinde devamlı bir talep var. Ulaşımı kolay, güvenilir olan ortamda öğrencilerin sürekli bir talepleri oluyor. Çanakkale Türkiye genelinde yaşanılası bir yer. Fabrikaların olmaması, hava şartlarının güzel olması, ulaşımın kolay olması, üretilen tüm malzemelerin birinci elden halka ulaşması emekliler için cazip bir ortam yaratıyor. Çevre dokunun yaşama uygun olması da bu talebi artırıyor. Burada yaşayan insanlar da buradan gitmiyorlar. Bu yüzden talep her zaman var” şeklinde konuştu.
 
EN ÇOK RAĞBET CEVATPAŞA’YA
Ergut, en çok Cevatpaşa Mahallesi’nin rağbet gördüğünü söyleyerek, “Çünkü okul bölgesi. Anne-baba çocuğunu arabaya bindirip bir yere götürmek istemiyor. Ama onun dışında halkın kendi ekonomik durumunun belirttiği yerler de var. Tabakası yüksek olan yerler, site yönetimi ve deniz gören, çağdaş yaşamı destekleyen yerler. Herkesin kendi bütçesine göre talep var aslında. Çanakkale’de kiralama veya satış fiyatlarının yüksek olmasının sebebi Çanakkale batıya giremiyor, Çanakkale doğuya giremiyor. Çanakkale kuzeye ve güneye gidiyor. Artı olarak Çanakkale bir numaralı deprem bölgesi olduğu için çok yönlü binalara müsaade edilmiyor. Taş çatlasa gördüğün 9-10 katlı binalardır” ifadelerini kullandı.
 
“ARSAYA TALEP VAR FAKAT FİYATLAR YÜKSEK OLDUĞU İÇİN SATIŞ YOK”
Tarla ve arsa fiyatlarındaki son durumlar hakkında bilgi veren Ergut, şunları söyledi: “ Ana artere yakınlığı, içeride su olması, toprağının verimli olması gibi sebeplerle ile ilgili. Yani tarla fiyatları ne derseniz kimse buna cevap veremez. Tarlalarda imar olmaz. Eğer imara girerse değer kazanır. Arsaların fiyatları ise imar durumuna ve kat adedine göre değişir. Bir de yerine göre değişir. Denize yakın bir arsanın fiyatı daha yüksektir, denizden uzaklaştıkça fiyatlar düşer. Arsaya talep var fakat fiyatlar yüksek olduğu için satış yok. Çanakkale’deki arsa satışında revaçta olan yerler deniz kenarlarındaki yazlık için Dardanos ve Güzelyalı, satış için de Esenler, ikinci kordon civarı. Arsaya, tarlaya, gayrimenkule her zaman ihtiyaç vardır. Çünkü biz çoğalan bir toplumuz. Ama şu an için üretim de yok tüketim de yok. Nedenleri de bildiğimiz gibi ekonomik nedenler. Faizleri de indiremezler çünkü faizleri indirdikleri an dolar çıkacak. Kimse risk altına girmiyor.”
 
Gülçin AKIN
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.