Bu labaratuarda analiz yaptırmak için sıraya girdiler!

İsrail'de bulunan Tel Akko kazılarından çıkan materyaller Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji ve Uygulama Araştırma Merkezi (ÇOBİLTUM) Arkeometri Laboratuvarı’nda,  Türk Bilim insanları tarafından inceleniyor.

2989
Bu labaratuarda analiz yaptırmak için sıraya girdiler!

İsrail'de bulunan Tel Akko kazılarından çıkan materyaller Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji ve Uygulama Araştırma Merkezi (ÇOBİLTUM) Arkeometri Laboratuvarı’nda,  Türk Bilim insanları tarafından inceleniyor.
 
2004 yılından beri hizmet veren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji ve Uygulama Araştırma Merkezi (ÇOBİLTUM) bünyesinde yer alan geçtiğimiz yıl içerisinde çalışmalara başlayan Arkeometri Laboratuvarı’nda arkeolojik kazılardan elde edilen metal, seramik, cam, cüruf, kayaç gibi her türlü kültürel maddi varlık üzerinde fen bilimsel yöntemlerle analizler gerçekleştiriliyor.
 
Yapılan analizlerden bir kısmını ise İsrail'in en büyük şehirlerinden olan Hayfa yakınlarındaki Tel Akko kazısına ait buluntular oluşturuyor. Kazıda çıkan buluntular ÇOBİLTUM bünyesinde yer alan Arkeometri Laboratuvarı'nda inceleniyor. Laboratuvara Tel Akko kazısından demir üretimine ait izler taşıyan cüruf denilen kalıntılar geliyor. Arkeologlar bu buluntuları inceleyerek dönemin insanlarının demiri işlerken ki kullandıkları teknolojiyi tespit etmeye çalışıyorlar.
 
Laboratuvarda asistan öğrencilerle beraber toplam 4 kişi çalışıyor. İsrail'den şuana kadar 60 kalıntı geldi. Bu kalıntılar üzerine birden fazla ön analiz işlemi gerçekleştiriliyor. Çalışmaların ise yarısı tamamlandı.
 
Arkeometri Laboratuvarı akademik danışmanı Doktor Öğretim Görevlisi Ümit Güder, 3 Temmuz 2010  yılında başlanan Tel Akko kazısına geçtiğimiz yaz davet edildi. Kazı alanında yapılan incelemeler sonrası ise İsrail'den ilk buluntular geçtiğimiz Kasım ayında analiz edilmek üzere Çanakkale'ye geldi. Doktor Ümit Güder, daha önce ki çalışmalarından dolayı tercih edildiklerini belirterek: "İsrail'in Hayfa kentinde gerçekleşen Tel Akko kazısı ekibi bizimle irtibata geçti. Ziyaret ettik, görüştük ve analizlerin yapılmasını istediler. Daha önce ki çalışmalarımızın kalitesinden dolayı bizi tercih ettiler." dedi.
 
Güder, Tel Akko kazısı hakkında alanın Pers dönemine ait ciddi bir demir üretim bölgesi olduğunu ve git gide büyüyen bir proje olduğunu söyledi. Ümit Güder, bir çok ülkeden de analiz teklifleri aldıklarını belirtti. Analiz çalışmalarının Haziran ayında tamamlanması planlanıyor. Çıkan sonuçlar raporlanarak İsrail'de ki Tel Akko kazısı yetkililerine iletilecek.
 
Labratuar Çanakkale’de yer alan Gürpınar ve Parion kazı alanlarının yanı sıra Çanakkale Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Projesi’ne ait buluntuları da inceledi. Daha önce de Anadolu'nun çeşitli Demir ve Orta Çağ kazılarına ait seramik, bakır ve bronz buluntularını inceleyen ekibim çalışmaları İspanya, Almanya ve Çekya'da gerçekleşen Uluslararası Bilimsel Toplantıları'nda sunuldu ayrıca Laboratuar, uluslararası işbirlikleri çerçevesinde İsviçre’de Bern Üniversitesi ile Adana Sirkeli Höyük buluntuları arkeometri incelemelerini ortaklaşa gerçekleştirdi. Birçok ülke de labaratuarda analiz çalışması için sıraya girmiş durumda.
 
Mehmet ANDAÇ
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.