“İşsizlik Değil Mesleksizlik Var”

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, işsizliği bitirecek olan formülleri açıkladı. Türkiye’de şuanda satışlarda ciddi bir artış olduğundan bahseden Doğan, gençlerin desteklenmesinin öneminden bahsetti.

2460
“İşsizlik Değil Mesleksizlik Var”


 
Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, işsizliği bitirecek olan formülleri açıkladı. Türkiye’de şuanda satışlarda ciddi bir artış olduğundan bahseden Doğan, gençlerin desteklenmesinin öneminden bahsetti.
 
Doğan, Türkiye’de özel sektörü değerlendirerek, “Özel sektörün durumunu iyi görüyorum. Bu rakamlarla ortada. İlk ve ikinci 500’e baktığınız zaman satışlarda ve kârlıklarda ciddi artış var. Bazı firmalarda sıkıntılar olsa da, özellikle kredi garanti fonu ile birlikte çok ciddi sektörlerle büyüttüğünü görüyoruz. Bunun yansıması olarak Türkiye ekonomisine büyüme olarak yansıdı. Bu sene yıllık büyüme oranı yüzde 7 gibi bekleniyor. Türkiye’nindi zaten yüzde 7 ila 7 buçuk büyümesi lazım. Her büyüme 100 bin gence iş imkânı sağlıyor. Hatta yüzde 7 hatta 8 oranında büyümeliyiz ki, üniversitelerden mezun olan gençlerime iş imkânı sağlanabilsin. O açıdan ülkemize güveniyoruz” dedi. Zeytin Dalı Operasyonu’na değinen Doğan, bu operasyonda çok bedellerin ödendiğini söyleyerek yine de yabancı yatırımcının Türkiye’de kalıyor olmasını, yeni yatırımcıların gelmesini iş dünyası açısından pozitif gördüğünü söyledi.
 
GENÇLERE SESLENDİ: “MELEK YATIRIMCI BULMAK MÜMKÜN”
Doğan, günümüz gençlerinde motivasyonsuzluk olduğunu söyleyerek, tavsiyelerde bulundu. Her şeyin para olmadığını belirten Doğan, “Gençlerde motivasyonsuzluk var. ‘Paramız yok ki, ne yapalım’ diye bakıyor oysa bende aksini iddia ediyorum. Para her şey değil” diyerek fikir üretimine vurgu yaptı.
Gençlerin fikirlerinin finansal açıdan desteklenmesi için birçok seçeneğin olduğunu belirten Doğan, Melek Yatırımcı projesinden bahsederek, ne olduğuna dair açıklama yaptı. Doğan, “ Türkiye’de Melek Yatırımcılık ile birinin bir iş fikri olduğu zaman eğer oraya para yatırılırsa devlette yatırımcıyı destekliyor. Önemli bir kazancı vergiden muaf tutuyor” dedi.
Kendisinin de bir Melek Yatırımcı olduğunu söyleyen Doğan, kendi destekledikleri ve yatırımcı oldukları projeler olduğunu hatta bu projenin büyüyerek holdinge katıldığını söyledi. Doğan bu projeye ortak olmak isteyen önemli kuruluşların olduğunu söyleyerek, gençlere bu olanakların sağlanması gerektiğin altını çizdi.
 
Doğan, ”Ben de bir Melek Yatırımcı olarak,  parayı faize yatırmak yerine gençlerin projelerini desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Önce Melek Yatırımcı olarak bilişim sektörü ile ilgili bir arkadaş geldi ve ortak olduk. Oraya ciddi bir harcama yaptık. Şimdi Türkiye’nin çok önemli bir kuruluşuyla görüşmeler halindeyiz. Buraya ortak olmak isteyenler var” diyerek gençlere şu tavsiyelerde bulundu: “Gençlere diyorum ki, bir projeniz varsa kaynak yatırımcı bulmak mümkün. Melek Yatırımcılardan bulabilirsiniz, devletin gençler için kaynakları var. Türkiye’de bir sürü fon şirketi var. Ayrıca meslek liselilerinin de desteklenmesi gerekiyor.”
 
“GENÇLERİN VE AİLELERİN DESTEKLENMESİ LAZIM”
Doğan, Türkiye’de işsizlik değil mesleksizlik sıkıntısı olduğunu dikkat çekerek, bu sorunun çözülmesi için önerilerde bulundu. Biga’daki iş yerinden bahseden Doğan, “Biga’daki fabrikada 1000 kişi yan sanayimizde de 1000 kişi çalışıyor. Bizim orada işsiz neredeyse yok gibi.  İş istihdamını arttırmak için Arkadaşını Getir Altın Kazan diye proje yaptık ve alışveriş merkezine stant açtık. Arkadaşını iş için getirip kayıt ettirene altın hediye ettik. Biz aile olarak çalışkan insanlarız. Bulunduğumuz bölgede bir sürü iş imkânı yarattık. Biga’da bizim gibi ailelerin Doğtaş örneğinde olduğu gibi, Türkiye’de kopyalanarak çoğaltılması fikrini taşıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Doğan, her il ve ilçede oranın ekonomik şartlarına göre tesislerin açılıp istihdam sağlanması gerektiğini söyleyerek, “Ben Sarıkamış’ta askerlik yaptım. Orada biliyorum ki sütçülük, hayvancılık var. Ama insanlar bunu pazarlamakta zorlanıyorlar. Orada bir süt tesisi kuran girişimci gençler veya ailelere, ticaret odaları yatırımcı olsun. Böylece el ele verdiğimiz zaman, hem bulunduğumuz yerde iş imkânı sağlamış oluruz hem de Anadolu’nun birçok yerinde işlemeyen tesisleri değerlendirilmiş oluruz. İstanbul, Adapazarı, İzmit gibi sanayinin sıkışıklığını Anadolu’ya yaymak lazım”  tavsiyelerinde bulundu.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 
 


Etiketler; #davut doğan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.