Reklam

Biga Alışveriş ve Kültür Festivali yoğun katılım ile gerçekleşti

Biga Belediyesi’nin organize ettiği Biga Alışveriş ve Kültür Festivali geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Yoğun katılımın olduğu festivalin açılışı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın katılımı ile gerçekleşti. Gösterilerin de düzenlendiği festivalde renkli görüntüler ortaya çıktı.

2336
Biga Alışveriş ve Kültür Festivali yoğun katılım ile gerçekleşti

Biga ilçesinin Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenen Biga Alışveriş ve Kültür Festivali’nin açılış törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaşın katıldı.
Saygı duruşunu n ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan’ın konuşmaları ile devam etti. Özcan, festival ile ilgili olarak, “Biz Çanakkale’deki il genelinden sorumlu, onların hak ve sorunlarını çözmekle mükellef olan ve onlara yasaların bize verdiği çerçeveleri içerisinde hizmet eden bir birimiz. Esnaf ve sanatkar, bulunduğu ilde, ilçede, mahalle ve sokakta tüm halka hizmet veren ve onların her işinde kapısını açık tutan bir kesim. Bu kesimin özellikle yerel esnafın devletin her birimi olan genelde ve yerelde desteklenmesi gerekiyor.  Şu bir gerçek ki, gün gelir cebinizde paranız olmaz, bakkalınıza, manavınıza gidersiniz ‘üç gün sonra vereceğim’ dersiniz. Çünkü bir veresiye uygulaması vardır. Ama dünya düzeninin değişmesi ile birlikte birçok yerde, cebinizde paranız ya da kredi kartınız yoksa alışveriş yapamazsınız. O yüzden esnafımızın kıymetini bilin.  Onun için burada Biga belediye başkanımızın burada çevre ilçeleri de kapsayan, bu zorlu dönemde bizim bütçemize katkı sağlayan bir etkinliktir.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve bunun devamlı hale gelmesini istiyorum. Zor dönemlerden geçtiğimizi biliyoruz. Ama ne kadar zor bir zamandan geçersek geçelim, Esnaf ve sanatkar her zaman devletinin yanında” diye konuştu.
 
“BİGA FESTİVALİNE, FESTİVAL DE EN YAKIŞTIĞI ŞEHİRLE BULUŞTU”
Ünal Özcan’ın ardından konuşmalarını yapmak üzere Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan kürsüye geldi. Erdoğan, festivalin düzenlenmesinden ötürü heyecanlı olduklarını söyleyerek, “Zira çok bekledik ve hasret kaldık. Kıymetli Bigalı hemşerilerimiz istedi ve bu hasreti bitirmek de bizlere borç oldu. Biga festivaline, festival de en yakıştığı şehirle buluştu. İlkini düzenlediğimiz ‘Biga Alışveriş ve Kültür Festivalimiz’ öyle 2-3 günde alınan bir kararla, bu olsun, şöyle olsun, biz yaptık oldu anlayışıyla yapılmıyor. Hazırlıklarımıza haftalar öncesinde, kılı kırk yararcasına başladık. Farklılıklarla, farkındalıklar oluşturarak sahaya indik. 7’den 70’ye en kıymetlilerimiz olan Bigalılara ses verdik ve minicik yavrularımızdan tutun da gençlerimize, onlardan tutun da büyüklerimize, annelerimize, babalarımıza, esnafımıza, derneklerimize; kısacası her kesimden her yaşa kadar ulaştık. Herkesin isteğini dinlemeye çalıştık ve gözlerdeki heyecana, gönüllerdeki birliğe ortak olduk. Bunları yaparken farklı dünya görüşlerine farklı anlayışlara her zaman saygılı olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Çünkü biz 55 bin olarak birlikte Biga’yız. Sen yoksan bir eksiğiz. Gönül koymaya, kırmaya değil; Gönüller yapmaya ve o gönüllerde yaşamaya geldik. Ben bu duygularla sözlerime son verirken, ‘Biga Alışveriş ve Kültür Festivali’mizin Biga’mıza hayırlı olmasını diliyor. Siz saygıdeğer misafirlerimizi kıymetli Bigalı hemşerilerimi ve sosyal medyadan ve televizyon ekranlarından bizleri canlı takip eden izleyicilerimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Böylesi coşkulu festivalin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Tüm misafirlerimiz ve çocuklarımız için iyi eğlenceler temennisinde bulunarak, esnafımıza hayırlı işler ve vatandaşlarımıza da hayırlı alışverişler diliyorum” dedi.
 
“BİGA’MIZ CAZİBE MERKEZİ OLMAYA ADAY”
Biga Kaymakamı Mustafa Can da festivalin açılış programında düşüncelerini dile getirdi. Can, “Biga’mız tarım ve hayvancılık, sanayi ve ticarette ilimizde ve bölgemizde bir cazibe merkezi olmaya, büyük yatırımcıları çekmeye ve ülkemizin ekonomisine katkı sunmaya aday olan ve bunu da gerçekleştiren ilçelerimizden birisi. 2018 yılı Tarım ve Hayvancılık üretim değeri olarak, ülke ekonomisine yaklaşık 1,5 milyarlık bir katkı sunan ticaret hacmi olarak ithalat ve ihracatı toplam 3 milyar dolar olan bir ilçeden bahsediyoruz. Tüm sanayicilerimiz, esnafımızla, devletimizin destekleriyle çalışmaya devam ediyoruz. Biga Belediyemizin ilkini gerçekleştirdiği, esnafımıza da ciddi katkı sunacak olan festivalin başta esnafımız olmak üzere tüm Biga halkına, dışardan gelen vatandaşlarımıza hayırlı, bol bereketli kazançlar sunmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
 
“2019’DAN 2022’YE BU BİR HAZIRLIK OLACAKTIR”
Açılış programının son konuşmasını ise Çanakkale Valisi Orhan Tavlı gerçekleştirdi. Tavlı, festivalin çok yoğun bir ilgi çekeceğini söyleyerek, “Gönüllerin Şehri Biga’mızda düzenlenen Biga Alışveriş ve Kültür Festivali bugünden geleceğe hayırlar ve bereket getirsin inşallah. Doğru zamanda doğru iş yapanları kutluyorum. Hepinizin bildiği gibi 1915 Çanakkale Köprüsü 18 Mart 2022 yılında hizmete açılacak. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımızın katılımlarıyla 18 Mart 2017’de temeli atılan sadece bir köprü değil tarım, turizm, kültür, istihdam kısacası her şey demek olan bir eserdir. Bu festivalin başlamasının anlamı da birincisi yapılan festivalin Çanakkale Köprüsü 2022 yılında açıldığında sadece Çanakkale’nin ilçeleri burada olmayacak. Avrupa burada olacak. Gönüllerin şehri Biga’nın Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Çok büyük bir vizyon katmış. 2019’dan 2022’ye bu bir hazırlık olacaktır.  1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandığında göreceksiniz burada on binler, hatta milyonlara varan Avrupa burada olacak. İstanbul burada olacak” dedi.
 
“BU FESTİVAL İNŞALLAH DAHA DA GÜÇLENEREK BÜYÜYECEK”
Tavlı,  “Alışveriş ve Kültür Festivali, alışveriş bir kültür. Bizim alışverişte de yerli ve milli olanı tercih etmek. Biz çocukluğumuzdan beri o kültürle yetiştik. Okullarda öğretmenlerimiz ailelerimiz bizleri bu kültürle yetiştirdi. Siz de Biga’da yerli ve milli olana sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz, geçen sene Çanakkale’de Turizm ve Kültür yılıydı. Sadece 2018’le kalmıyor Çanakkale. Burada yaptığımız çalışmalarla kültürü, turizmi ve istihdamı devam ettiriyoruz. Burada da hem ekonomiye can veriyoruz hem de kültürümüzü yaşatıyoruz. İnsanları bu tür etkinliklere bir araya getirerek kaliteli ve ucuz alışveriş keyfini yaşatırken, bir araya gelerek düşüncelerimiz paylaşıyoruz. Bu festival inşallah daha da güçlenerek büyüyecek.  İlk olmasına rağmen alışveriş yapan çok vatandaşımızı görüyorum. Bu festivalin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
HALK OYUNLARI BÜYÜK ALKIŞ TOPLADI
Alışveriş ve Kültür Festivali kapsamında, Bigalı Kardeşler Saz Grubu, tadına doyumsuz bir konserle Bigalılara keyifli anlar yaşatırken, hemen ardından gösterilerine başlayan halk oyunları ekipleri renkli görüntülere sahne oldu. Bulgaristan Sborenkazvutsıkrıstal ekibi özellikle seslendirdiği Türkçe eserlerle büyük beğeni toplarken, Bosna Hersek Crven Fesic ekibi, Biga Liseliler Kafkas Halk Dansları ekibi, Biga Belediyesi Halk Oyunu ekibi ve çeşitli ülkelerden gelen halk oyunu ekipleri birbirinden renkli gösterileriyle Bigalıları kültür yolculuğuna çıkardı.
Gösterilerin sonunda yerli ve yabancı halk oyunları ekiplerine teşekkür eden Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan “Biga Alışveriş ve Kültür Festivali’nin ilk gününde bu akşam bizlere konser veren, halk oyunları gösterileri sunan hemşerilerimize, misafirlerimize teşekkür ediyorum. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen kardeşlerimizle kültür bütünlüğümüzü, birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyoruz. İlkini gerçekleştirdiğimiz festivalimiz daha da gelişerek Uluslararası Biga Alışveriş ve Kültür Festivali olarak devam edecek. Burada ve hemen yanı başımızdaki Kapalı Pazaryeri’nde yoğun bir katılım var ve katılımcılar çok mutlu. Demek ki Biga Alışveriş ve Kültür Festivali Biga’ya çok yakıştı. Festivalimiz renkli görüntülerle ve alışverişle devam ediyor. Ben köylerimizi, çevre ilçelerimizi Biga’mıza bekliyorum” diyerek çiçek takdiminde bulundu.
 
Gülçin AKIN
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.