Toprak Analiz Laboratuvarı Açıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOBİLTUM) bünyesinde Kurulan Toprak Analiz Laboratuvarı törenle açıldı. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer açılışta yaptığı konuşmada, “Bilimsel araştırma ve eğitim birbirinden ayrılmaz iki önemli unsurdur” dedi.

721
 Toprak Analiz Laboratuvarı Açıldı

ÇOBİLTUM Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılışa, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer,  İl, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Karadağ, ÇOBİLTUM Müdürü Doç. Dr. Ayhan Oral, il protokolü, kurum ve kuruluş müdürleri ile akademisyenlerin ve öğrencilerin katıldı. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer açılışta Toprak Analiz Laboratuvarı’na ilişkin bilgiler vererek yaptığı konuşmada, üniversitelerin bir eğitim kurumu aynı zamanda da bir araştırma kurumu olduğunu belirterek, “Burada hem öğrencilerimize eğitim öğretim verilir hem de yoğun bir şekilde bilimsel araştırmalar yapılır. İşte bu bilimsel araştırmalarla eğitim birbirinden ayrılmaz iki önemli unsurdur. O sebeple ÇOMÜ ÇOBİLTUM’un üniversite ortamı için çok özel bir önemi var. Bilimsel araştırma ve eğitim birbirinden ayrılmaz iki önemli unsurdur. Öte yandan bilimsel araştırmaların ülkeye katkısı üzerinde özellikle durmak lazım. Türkiye son yıllarda epey mesafe kat etmiş artık daha bağımsız, daha özgür hareket edebilen bir ülke haline gelmiştir. Bunun sebebi ülkemizin göstermiş olduğu ekonomik tekâmül, teknolojik ilerlemedir.  2023 hedeflerinde ifade edildiği gibi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olacağız. Bunun esas yolu daha fazla bilim daha fazla teknoloji üretmektir. Bu anlamda üniversitelerimizin merkez laboratuvarlarının bulunduğu bina üniversitemizin en merkezi unsurlardan bir tanesidir’’ dedi.
 
“BİZİ DAHA ÇOK GÜÇLENDİRİYOR, DAHA BİR GURURLANDIRIYOR”
Merkez laboratuvarlarının 3 yıldır ciddi bir mesafe kat etiğini, başlarda laboratuvarda yapılan analiz sayısının 70 iken şuan 2 binden fazla analiz yapılan ve kendi otomasyonlarını üreten bir araştırma merkezi haline geldiğine dikkat çeken Rektör Acer, ÇOBİLTUM’un işbirlikleri geliştirdiğinin altını çizerek şunları söyledi; “Türkiye’deki üniversite laboratuvarlarıyla ilişkilerini geliştiren ÇOBİLTUM, Balkanlardaki üniversitelerin akademisyenlerine yazın ücretsiz olarak laboratuvar kullanma imkânı sunarak Balkanlardaki üniversitelere önemli bir destek sağlıyor. Buradaki amaç ortak çalışma alanını güçlendirmek. Bu laboratuvarların ayrıca Çanakkale’ye hitap eden bir yönü var. Çanakkale birçok açıdan Türkiye’nin sayılı şehirlerinden biri. Tarihimiz, kültürümüz, inancımız açısından öneminin yanı sıra Çanakkale arkeolojide, sanayide ve tarımda da sayılı şehirlerden bir tanesi. ÇOBİLTUM bünyesinde hizmete yeni açılan Toprak Analiz Laboratuvarı bizi daha çok güçlendiriyor, daha bir gururlandırıyor. Laboratuvarımız toprak analizlerinin yapıldığı esas merkez haline geliyor. Şüphesiz ki bu burada kalmayacak. Bu laboratuvarlarımız ülkemizin ihtiyacı anlamında kullanılmaya devam edecek. Emek veren arkadaşlarımız gerçekten büyük bir iş başarmış oldular. Bu bağlamda özellikle Tarım İl Müdürlüğü’ne laboratuvarın kurulmasında gösterdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Çanakkale Ak Parti Milletvekilimiz Ayhan Gider’e de desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim.”
 
“TOPRAK TAHLİLİ ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU”
AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider de açılışta yaptığı konuşmada, evrensel bir kurum olan üniversitelerin yerele de hitap eden bir yönü olduğunu kaydederek, “Toprak tahlili hem bilinçsizlikten hem de maddiyatla ilgili olarak çok yavaş ilerleyen bir konu Bunda gübre firmalarının da etkisi çok büyük diye düşünüyorum.  Bu anlamda toprak analizi konusunda üniversitemizin görev üstlenmiş olması çok takdire şayan, çok gurur verici bir durum. Bu yüzden başta Rektörümüz olmak üzere bütün emeği geçenleri kutluyorum. Toprak tahlili çok önemli bir konu. Çünkü bizim yeknesak bir toprağımız yok.  Aynı ovanın içerisinde bile farklı noktalardan farklı örnekler alabiliyorsunuz. Büyük çiftliklerimiz de yok dolaysıyla binlerce dönüm aynı üründen de ekmiyoruz. Dolayısıyla her noktanın her ürüne göre ayrı analizini yapıp ayrı sonuçlandırmak ve buna göre bir tavsiye yapmak zorundayız, en azından o toprakları korumak adına.  Bırakın anlık gübreden tasarrufu o toprakları koruma adına bu anlamda Ziraat Fakültesi akademisyenlerimize ve Tarım İl Müdürlüğü personelimize ayrıca teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu laboratuvar çok daha verimli olacak ve teknik tarımın gelişmesi adına işlev görecektir” dedi. Konuşmaların ardından Toprak Analiz Laboratuvarı’nın açılışı protokol tarafından yapıldı. Açılışa katılanlardaha sonra Toprak Analiz Laboratuvarı’nı gezerek yetkililerden bilgi aldı.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.