Öğrenciler Paraşütü Sevdi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi( ÇOMÜ)  Havacılık Topluluğu öğrencilerinin  Kepez Sahili’nde gerçekleştirdiği Yamaç paraşütü etkinliğine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

1438
Öğrenciler Paraşütü Sevdi


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi( ÇOMÜ)  Havacılık Topluluğu öğrencilerinin  Kepez Sahili’nde gerçekleştirdiği Yamaç paraşütü etkinliğine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.
Öğrencilerin paraşüt alanındaki bilincini arttırmak ve farkındalık oluşturmak amacı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi( ÇOMÜ)  Havacılık Topluluğu öğrencileri tarafından düzenlenen Paraşüt etkinliğine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Yamaç Paraşütü Eğitmeni Furkan Yurtsev, öğrencilere etkinlikte ücretsiz eğitim verdi. ÇOMÜ Havacılık Topluluğunun profesyonel anlamada öğrencileri geliştirmek için yaptığı ilk yamaç paraşütü eğitimi olduğunu söyleyen yamaç paraşütü eğitmeni Furkan Yurtsev, “ Bu spor ekstrem bir spor, riskli bir spor, bireysel olarak bir üniversite öğrencisinin bireysel bu işi yapmasını, üniversite çatısı altında devam ettire bileceği anlamına gelmediği için topluluk adına bir çalışma yaptık. Üniversite den sekiz kişi bir araya getirmek için yapacağımız son yer eğitimidir. Bu etkinlikte sporcunun, bu işe olan yeteneğini test edeceğiz ve eğitim alacak sekiz kişi içinde olup olmayacağına dair bazı kararalar vereceğiz. Bugün bu kalabalık bu yüzden toplandı. Çanakkale’nin yetiştirdiği ilk yamaç paraşütü pilotları olacaklar. Daha sonrasında da bu bölgede bu sporu yaymak için çok çalışacağız. Çanakkale’de böyle bir spor yok. Daha önce bir faaliyet yürütülmedi. Çanakkale boğazı dolayısıyla rüzgarın kaçış güzergâhından birisi. Yer yüzünün oluşturduğu rüzgar boğaz boyunca hızlanarak yamaç paraşütü için zor bir yere dönüştürüyor. Dolayısıyla biz rüzgarın etkisinde kalıyoruz. Bu da Çanakkale’nin merkezde yamaç paraşütü sporunu hiç değil ama verimli yapamayacağımız anlamına eliyor. Fakat çok uzak değil Yenice ilçesinde bir bölge var. Kendine has havasından dolayı yamaç paraşütü için güzel bir ortam sağlıyor.  Eğitimi merkezde yapıp, uçuşları Yenice’de yapacağız. Bu doğa sporlarında bir kural vardır. Doğa size gelmez siz doğaya gelirsiniz. Bizde uçuş yapmak için oraya gideceğiz” diye konuştu.
 Çanakkale’de İlk Olacak
Konuşmasına devam eden Yurtsev, “Çanakkale’de bu bir ilk olacak. Yenice’de yapılacak olan yamaç paraşütü pisti ile sağlanacak. Şehrimizde havacılık alanında gelişmeler yaşanıyor. Fakat ilerleyen yıllarda bu organizasyon çok daha gelişecek.  Kurs programı FAI ve THK yönetmelik ve kurallarına göre güncel bilgilerle verilecektir. Eğitimin amacı, yamaç paraşütünü tanımak, gerekli kumandaları öğrenmek, güvenli bir şekilde kalkış ve iniş yapma becerisini edinmektir. Kursumuz yamaç paraşütü sporu ile tanışma aşamasıdır. Yamaç paraşütü sporunun en heyecan dolu aşamasıdır. Aldığınız eğitimin kalitesi son derece önemlidir. Kursiyerler minimum 75 metre maksimum 350 metre yükseklikteki tepelerden en az 5 uçuş yaparak toplamda 20 sorti uçuş la eğitimlerini tamamlarlar. Başlangıç kursunu bitirenler istedikleri taktirde ileri düzey yamaç paraşütü kurslarına katılabilirler. Teorik Eğitimler Terzioğlu Kampüsü Havacılık Topluluğu odasında veya belirlenecek herhangi bir mekanda Çanakkale’de yapılacak. Kuzey Ege'nin ilk ve coğrafi sebepler dolayısıyla tek olarak kalacak hava sporları pisti Yenice Kazdağları'nı 2015 yılının son çeyreğinde keşfetmiştim. 2016 yılında pist çalışmalarına ve test uçuşlarına başladım ve pistin açılışına az bir zaman kaldı. Şimdi ise Halkı bu sporla tanıştırmaya hazırlanıyorum ve buna üniversite çatısı altından başladım. Çünkü sportif bir faaliyetin yayılmasında ve geliştirilmesinde en etkili yol genç ve yetenekli sporcuların elinden tutmaktır” dedi.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fırat ışık343 - 05.03.2018 09:07:58
Açılan take ofları değerlendirin ayrışmayın