Sağlık Müdürü Taşçı, 'Yaşamın Her Aşamasında Vatandaşlarımızın Yanındayız’ (VİDEO)

Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, halka daha etkili, hakkaniyetli, ulaşılabilir ve kaliteli sağlık hizmeti sunmak amacıyla başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sağlık alanından önemli değişimlere imza atıldığını söyledi.

2478
Sağlık Müdürü Taşçı, 'Yaşamın Her Aşamasında Vatandaşlarımızın Yanındayız’ (VİDEO)
VİDEO HABER

Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında Çanakkale'de gerçekleşen ve devam eden gelişmeler hakkında bilgi veren Çanakkale İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, “Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın en önemli bileşenlerinden olan Genel Sağlık Sigortası ile hastanelerde rehin kalmaya son verilmiş, Merkezi Hekim Randevu Sistemiyle internet veya telefonla alınan muayene olabilmek için bekleme sorunu ortadan kaldırılmıştır. Evde sağlık hizmetiyle, engelli bakıma muhtaç hastalarımızın hastane dışında yapılması mümkün olan tıbbi muayene ve tedavileri kişinin kendi evi ve aile ortamında sağlık hizmetine ulaşması sağlanmıştır. Gebelik, doğum, çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerinde sağlıklarını adım adım takip ettiğimiz yapımızla, yaşamın her aşamasında vatandaşlarımızın yanındayız. Bu hizmetleri sunabilmek için gerekli olan sağlı personelimizin sayısı bu dönemde yüzde yüzün üzerinde bir artış göstermiştir.  İl genelinde 2002’den 2017’ye kadar uzman hekimimiz 125’ten 344’e, pratisyen hekimimiz 179’dan 494’e, ebe-hemşire sayımız bin 45’ten bin 900’e, toplamda da bin 700’den 6 bin 600’e çıkan personelimizle vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerimizi sunmaya devam etmekteyiz. 2002 yılında yavrularımızı 7 hastalığa karşı aşıyla korurken, bugün ise 14 hastalığa karşı ücretsiz bir şekilde hastalıklardan korumaktayız. 2002 yılında 689 hasta yatağıyla ilimizde hizmet verirken bugün bin 369 hasta yatağıyla sağlık hizmeti vermekteyiz. Bu hizmetleri verirken binalarımızı da yenilemekteyiz. Bu kapsamda ilimizde yapımı tamamlanan Ayvacık Devlet Hastanesi, Ezine Devlet Hastanesi, Lapseki Devlet Hastanesi, Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Hastanesi yeni binalarında halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Biga Devlet Hastanesi’ni de kısmet olursa bahar ayında açacağız inşallah. 2002 yılında hastanedeki hasta odalarımız koğuş tipiyken, bugün bir veya iki yataklı, banyo ve tuvaleti olan, nitelikli ve insanımıza yaraşır bir odayla hizmet vermekteyiz. İnsanlarımız artık koğuş tipinden kurtulmuş, kendi ev konforunda tedavi görmektedir. Hastanelerimizin donanımları yenilenmiş ve daha önce ilimizde bulunmayan cihazların teminiyle vatandaşlarımızın sağlık hizmetini diğer illere gitme ihtiyacı duymadan, yerinde alır hale getirilmiştir. Yoğun bakım yatak sayısı artırılmış, kemoterapi ve radyoterapi hizmeti ilimizde verilmeye başlanmış, Yanık Ünitesi tedavisi açarak da diğer illere olan sağlık bağımlılığını azaltmış durumdayız. Kalp hastalıklarına birçok ileri ameliyatları artık ilimizde yapmaktayız” dedi.
 
NÜFUS 7 KAT, VAKA SAYISI 32 KAT ARTTI
İl genelinde sağlık alanında yatırımların sürdüğünü aktaran Taşçı şöyle devam etti; “2007 yılında köylerimizdeki vatandaşlarımıza hizmet sunan sağlık evlerimizin 19’unun bakım ve onarımları tamamlanmış, ayrıca Ayvacık ilçesinde Korubaşı Köyü, Kösedere Köyü, Eceabat ilçesinde Alçıtepe Köyü, Gelibolu’da Kavakköy’de yeni sağlık evleri yapılarak, yeni binalarında sağlık hizmeti verilmesi sağlanmıştır. Gökçeada Devlet Hastanemizin yapı halesi tamamlanmış, nasip orada da 400 gün sonra orada da yeni binamıza taşınmış olacağız. İl Sağlık Müdürlüğümüzün yeni hizmet binası projesi tamamlanmış, şuanda yapım ihalesi de tamamlanmak üzere. Yenice Devlet Hastanesi’nin yüzde 60 oranında tamamlanmış bir inşaatı var. İnşallah oraya da yaz ayında taşınmayı planlıyoruz. Çan yeni Devlet Hastanesi inşaatı projesi tamamlandı, yakın zamanda müellifinden kısa zamanda teslim almayı planlıyoruz. Gelibolu, Bayramiç, Yenice, Çan, Ezine ilçelerinde Aile Sağlık Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi, 112 hizmet binası, Balıklıçeşme’de Aile Sağlık Merkezi, Kalkım ve Evreşe’de 112 Acil Sağlık Hizmetleri binası, Gökçeada’da Aile Sağlık Merkezi, merkez ilçede de ayrıca iki tane Aile Sağlık Merkezi binasının projeleri tamamlandı, ihaleye çıkmak üzereyiz. Bunların yanında ücretsiz kanser taramaları ve mobil kanser aracımızla her köyü tek tek gezerek, tüm vatandaşlarımıza ulaşmaktayız. Çanakkale’nin seyyar sağlık hizmetinde pilot olarak belirlendiği Haziran 2017’den bu yana 72 bin 117 kilometre yol yaptık. 27 sağlık personeliyle 55 bin vatandaşımıza yerinde, koruyucu sağlık hizmetleri, kanser tarama işlemleri ve bilgilendirme eğitimleri yaptık. Sağlık Bakanlığı’nın ülke genelinde Acil Sağlık Hizmetleri’ne olan desteği son hızıyla devam etmekte. 2002 yılında ilimizde sadece 3 ambulans varken, bugün 44 ambulansla 24 istasyonda hizmet vermekteyiz. İlimizde 2002’de nüfusumuzun ancak yüzde 15’ine ambulansla hizmet verebiliyorduk. Bugün yüzde 100’ne hizmet vermekteyiz.  Nüfusumuz 7 kat artmışken,  ulaştığımız vaka sayısı ise tam 32 kat artmış ve vatandaşımıza kırsalda 30 dakikada, kentte de 10 dakikada yüzde 90’ın üzerinde ulaşma hızımız var. Acil Sağlık Hizmetlerimize uçak ambulansı, ilimizde konuşlandırılmış olan helikopter ambulansı, deniz ambulansı, kara ambulanslarımız ve zor şartlara uygun olan 4x4 ambulanslarımızla hizmet vermekteyiz. Sağlıkta dönüşümün ruhunu kavrayarak, insanımızın sağlığı için gece gündüz demeden fedakarca gayret gösteren herkese, uzman hekiminden hizmetlisine kadar bütün sağlık camiamıza bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.”
 Etiketler; #Ali Taşçı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.