Türkiye’de en çok kadın esnaf ve sanatkâr Çanakkale’de

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, nüfus oranına göre kadın esnaf ve sanatkarın en fazla yer aldığı ilin Çanakkale olduğunu bildirdi.

3808
Türkiye’de en çok kadın esnaf ve sanatkâr Çanakkale’de

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, nüfus oranına göre kadın esnaf ve sanatkârın en fazla yer aldığı ilin Çanakkale olduğunu bildirdi. Çanakkale’de işyeri sahibi olan bayan esnaflar da bu yoğunluğun farkında olduklarını söyleyerek düşünceleri paylaştı.
 
Kadın esnaf ve sanatkâr sayısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada değerlendirmede bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre, 2016'da 254 bin 862 olan kadın esnaf ve sanatkâr sayısının geçen yıl 10 bin 383 kişi artarak kayıtlara 265 bin 245 olarak geçtiğini kaydetti. Kadın esnaf ve sanatkârların tüm esnaf ve sanatkârlar içindeki oranının yüzde 15,72 olduğunu ifade etti.
 
Nüfus oranına göre kadın esnaf ve sanatkârın en fazla yer aldığı ilin Çanakkale olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamasında "Nüfusa oranına göre, Çanakkale'den sonra en fazla kadın esnafın yer aldığı il Muğla oldu. Muğla'yı, Uşak, Burdur ve Balıkesir takip etti. Nüfusa oranına göre kadın esnaf ve sanatkârın en az olduğu iller ise sırasıyla Şırnak, Siirt, Batman, Ağrı ve Diyarbakır olarak kayıtlara geçti" dedi.
 
Kadın esnafların da en çok bakkallık mesleğini tercih ettiğini bildiren Palandöken açıklamasında şu ifadeler yer aldı; "Kadın esnaf ve sanatkârımızın en fazla iş yeri açtığı meslek kolu, 'büfelerde, bakkallarda ve marketlerde yapılan ticaret' oldu. İkinci sırada 'lokantacılık, yemek ve içecek sunumu faaliyetleri', üçüncü sırada 'kadın kuaförlüğü', dördüncü sırada 'tezgâhlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yapılan ticaret' ve beşinci sırada da 'giyim eşyası imalatı ve ticareti' yer aldı. Kadınlarımızın elinin değdiği her yer çiçek açıyor. O yüzden kadınlarımızın tüm meslek dallarında faaliyet göstermesi için onlara daha fazla destek verilmesi gerekir. Kadınlara verilen destekler arttıkça, kadın esnaf ve sanatkâr sayımız da artmaya devam edecektir."
 
“KADINLAR KENDİ AYAKLARI ÜSTÜNDE DURUYOR”
Tarla Sokak’ta bulunan Dantelle Çeyiz’in sahipleri Emine Bozada ve Yonca Yarar, 5 senedir kendi işlerini yaptıklarını söyleyerek, bulundukları sokağın neredeyse tamamının bayan esnaftan oluştuklarını söyledi. “Bayan esnaf olmanın eksileri yok artılar var “ diyen Emine Bozada, “ Sayısal verilerde görüldüğü üzere demek ki kadınlar kendi ayakları üzerinde durabiliyor ve bu çok güzel bir şey.  Yonca Yarar ise, “Biz de kurulduğumuz günden bugüne kadar hiçbir zaman zorluk yaşamadık” sözlerinin devamını getiren Bozada, “Hatta bayan esnaf olunca daha çok yardımcı oluyorlar. Diğer esnaflar daha kibar davranıyor. Biz bu zamana kadar hiç problem yaşamadık, tam tersine çok kibar davrandılar.  Çok da yardımcı oluyorlar. Buradayız, dimdik ayakta duruyoruz” şeklinde konuştu. 
Yarar ise, “Bizim sokağımızda genellikle bayanlar var. Bizim sokağımızın işletmesinde bayanlar ağırlıkta. Sadece bizim değil, diğer sokaklarda da bayan esnaf yoğunlukta. Uzun zamandır da esnaflık yapıyorlar” şeklinde konuştu.
 
“EKSTRA YARDIMCI OLUYORLAR”
Küçük Hamam Sokak’ta hizmet veren Şipşak Natural Mix Ve Kumpir Evi’nin sahibi Elif Kaptan ise, Çanakkale’de yeni olmasına rağmen esnaflık yaparken hiçbir şekilde zorlanmadığını belirtti. Kaptan, “Bu sokağa geldikten sonra bayan esnaflarla tanışmaya başladım. Bayanların iş yapması çok güzel, benim hoşuma gidiyor. Hiçbir dezavantajı yok aksine herkes bayan olduğunuz zaman ekstra yardımcı olmaya çalışıyor. Çanakkale’de bayan esnaf olmanın avantajı çok fazla” ifadelerinde bulundu.
 
“GİYİM VE YEMEK SEKTÖRÜNDE FAZLA”
Değirmenlik Sokak’ta bulunan Gülün Petshop Sahibi Gülcan Balcı, kendi sokaklarında da bayan esnafların yoğunlukta olduklarını söyledi. Balcı, “Gittiğim yerlerde hem çalışan olarak hem iş yeri sahibi olarak çok fazla bayan var. İşte kadınları görmek çok güzel. Özellikle giyim ve yemek sektöründe çok fazla bayan esnaf var. Bayanlarla birlikte esnafa hareketlilik geldi. Ben de dükkân sahibi olduğum günden beri bu zamana kadar hiçbir zorluk görmedim. Kimsenin bir saygısızlığını görmedim” dedi.
 
“DAHA GÜZEL İŞLER BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUM”
17 Burda AVM’de hizmet veren Demlik Lokanta ve Demlik Lokanta’nın işletmecisi Dilek Yılmaz da, kadınların iş hayatında bulunmasının önemine dikkat çekti. Kadının elinin değdiği her yeri güzelleştirdiğini belirten Yılmaz, bu nedenle kadın esnaf sayısında daha da fazla artış olması yönündeki düşüncelerini paylaştı. “Çanakkale'de bayan esnaf olarak diğer şehirlere göre şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Burada insanlar sizi yadırgamıyorlar hatta aksine çok daha fazla yardımcı oluyorlar. Çanakkale'nin bayan iş yeri sahiplerine destek olması bence çok güzel bir durum. Bu destek sayesinde de bu meslek içerisinde bayanlar olarak yerimizi bulduk. Herkes birbirine destek olursa, çok daha güzel işler başaracağımıza inanıyorum.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 


Etiketler; #kadın esnaf
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.