300 koyun projesinin alt yapısı çok iyi hazırlanmalı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, köye dönüş projesi kapsamında 300 koyun verileceği açıklamasının ardından Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya proje hakkında değerlendirmelerde bulundu.

1049
300 koyun projesinin alt yapısı çok iyi hazırlanmalı


 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, köye dönüş projesi kapsamında 300 koyun verileceği açıklamasının ardından Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya proje hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kaya, “Bu projenin olumlu sonuç vereceğini, çok yerinde ve gerekli bir proje olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların kendi işinin patronu olma şansını kullanmak isteyeceğini ve hayvancılık noktasında belli atılım ve projelerin gerçekleştirileceğini düşünüyorum ama bu projeler hayata geçirilirken alt yapısının iyi hazırlanması gerekiyor” diye konuştu.
 
Köyden kente göçü önlemek için hazırlanan proje kapsamında çiftçi ailelere 300 adet damızlık koyun verilmesi öngörülüyor. Başkan Kaya yaptığı değerlendirmede 300 koyun projesinin alt yapısının çok iyi hazırlanması gerektiğini vurgulayarak: "Şehirlerimizin tamamında devam eden baraj ve gölet projeleri var. Her noktaya devletimiz tarımda kullanılan suyu götürmeye çalışıyor. Kentten köye göçü gerçekleştirebilmek için son zamanlarda 300 koyun hibe projesi gündeme geldi. Bu projenin olumlu sonuç vereceğini, çok yerinde ve gerekli bir proje olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların kendi işinin patronu olma şansını kullanmak isteyeceğini ve hayvancılık noktasında belli atılım ve projelerin gerçekleştirileceğini düşünüyorum ama bu projeler hayata geçirilirken alt yapısının iyi hazırlanması gerekiyor. 300 koyunu talep eden herkese verdiğimiz takdirde, bakım ve mera imkanı olmayan kişilerin bu projeden faydalanması durumunda, proje amacına ulaşamayabilir. Sulu tarım yapılan yer ile kuru tarım yapılan yerdeki üreticilerimizin durumları çok farklı. Sulu tarım yapılan yerde üretici bu 300 koyuna belki kapalı bir yerde de bakabilir. Meraya çıkartmasına gerek kalmaz. Çünkü kendine ait sulu tarım yaptığı alana yonca, mısır gibi hayvanların başlıca tüketim ürünlerini kendisi yetiştirerek stoğunu yapıp, yemini kendisi karşılamış olur” dedi.
 
PROJEDE KURU TARIM VE SULU TARIM FARKI
 
Kaya açıklamasının devamında kuru tarım ve sulu tarım arasındaki imkanları değerlendirerip bir düzenleme yapılmasında fayda gördüğünü belirterek şunları söyledi: "Kuru tarım yapılan yerlerde bu imkan olmadığı için kuru tarım yapılan yer ile sulu tarım yapılan yer arasındaki destekleme modellerinde belli değişikliklerin tekrar düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Örnek veriyorum. 1 dönüm arazide kuru tarım yapıldığını düşünelim. Böyle bir alanda üretici buraya buğday diktiğinde ortalama olarak 400 kilogram ürün olur. 400 kilogram ürünün ortalama desteklemesi 20 Liraya karşılık gelir. Sulu tarım yapılan yerde ise 1 dönümlük arazide yaklaşık olarak 1 ton ürün alınır. 1 ton üründen ortalama 1000 Lira gelir elde edilir. Bu gelire yaklaşık olarak 50 Lira destekleme alınır. Bu desteklemeler düzenlenirken sulu tarıma verilen desteklemelerle kuru tarıma verilen desteklemeler noktasında düzenlemeler yapılmalı. Kuru tarım yapılan bölgede üretim yapan vatandaşlarımızı orada tutabilmek için, o üreticilerin o bölgede hayvancılık yapmaya devam edebilmesi için bu bölgede ekstra desteklemelerin yapılması gerekiyor. Daha kırsalda üretim yapmaya çalışan üreticileri desteklemek adına yeni düzenlemeler yapılmalı. Bakanlığın bu aşamada heyecan yaratan 300 koyun hibe projesi var. Bu projede düzenlemenin adaletli bir şekilde, desteklemelere kuru tarım ve sulu tarım arasındaki imkanları değerlendirerek bir düzenleme yapılmasında fayda görüyorum. Birçok noktada bu projenin üreticiye faydası olacağı, hayvan ithalatının dahi önüne geçebilecek bir hamle olabileceği kanaatindeyim. Bu konuda bize üreticilerden çok sayıda soru geliyor. Bu projede ince elenip sık dokunması ve projeyi avantaja dönüştürebilecek üreticilerin projeden daha fazla faydalandırılması gerektiğini düşünüyorum."
 
GERİ ÖDEME 300 TANE DOĞACAK YAVRU İLE BAŞLAYACAK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, hayvanı besleyerek değil doğurtarak, yavru elde ederek, büyüterek, dişilerini tekrar doğuma ayırarak, erkekleri de belirli bir yaştan sonra yeterli et miktarını elde ettikten sonra kasaba göndererek et miktarını artırarak ihtiyacı karşılayacaklarına, projenin amacının bu olduğuna dikkati çekmişti. Fakıbaba geçtiğimiz günlerde projenin detaylarını şu şekilde açıkladı: “Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder.
 
'YAVRULARI BİZE SATABİLİRLER'
Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak.”
 
Ersan KÜÇÜKKURU
 
 


Etiketler; #ismail kaya
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.