"Cumhurbaşkanımızın tespitine sonuna kadar katılıyoruz”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sulama birliklerini kaldırılacağına yönelik söylemi ve Çanakkale bölgesindeki sulama birlikleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.  

1678

Kaya yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sonuna kadar katıldıklarını vurgulayarak, sulama birliklerinin üreticileri zaman zaman zor durumda bıraktığını dile getiren Başkan İsmail Kaya, bu kuruluşların büyük bir çoğunluğunun kötü yönetildiğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı: “İçlerinde iyi yönetilen sulama birlikleri de olabilir ama bölgemizde bu birlikler ile ilgili suyu zamanında alamamak gibi, yüksek su ücretleri gibi ve toplanan sulama ücretlerinin bir şekilde tekrar üreticinin kullanımına sunulmaması gibi sorunlar yaşıyoruz. Bir bölgede Sulama Birliği varsa, bu Birlik devletin her türlü alt yapısını hazırladığı suyu üreticinin tarlasına kadar getirmelidir. Sulama Birlikleri devletin tarlaya getirdiği suyu üreticiye satıyor. Satabilir ama sattığı sudan kazandığı parayı tekrar üreticimize geri döndürmesi gerekiyor. Bu sistemlerin bakımı, onarımı ve temizliği var. Ancak baktığımızda bu bakım ve temizliklerin Birlik tarafından çok az oranda yapıldığını görüyoruz. Bu durum bu hizmetin devlet tarafından bölgede yapılmasına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla bazı Birlikler görevlerini tam anlamıyla yerine getiremiyor. Bu Birlikler bir tane bile makine ve ekipman almamış. Kendisi yapması gereken hizmetler için devletten talepte bulunmuş. Cumhurbaşkanımıza bu tespitinden dolayı sonuna kadar katılıyoruz” dedi.
 
“BİZDE BİR HEYECAN YARATTI”
Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sulama Birlikleri ile alakalı açıklamasından sonra bölgedeki üreticilerde bir heyecan oluştuğunu belirterek: "Mutlaka yeni bir düzenleme yapılıp, bu Birliklerin dağıtılıp, tekrardan belli komuta merkezleri oluşturularak, sulama sistemlerinin devam etmesi gerekir. Bunun yanında yüksek olan sulama ücretleri mazotun yarısının devlet tarafından karşılandığı gibi karşılanabilir. Şu zamanlardaki üretim maliyetlerimizin geri çekilmesinde bizde bir heyecan yarattı. Zaten devlet her türlü imkanı sağlamış, her türlü yatırımı yapmış. Tarlaya kadar getirdiği sudan bu denli yüksek ücretler alınmasını önleyebilirsek, sulama ücretlerinde en az bir yüzde 50 oranında indirime gidilebilirse,  bu durum üreticiler açısından girdi maliyetleri önemli ölçüde düşürecektir. Mazot ve gübre, üreticinin girdi maliyetlerini ne kadar etkiliyorsa, sulu tarım yapılan bölgelerde sulama ücretleri de üreticinin maliyetlerini yukarı çeken giderlerin başında geliyor. Bu Birliklerden devletin kasasına da para girmiyor. Bu para Birliklerin kasasında kalıyor. Birlik yöneticilerinin insiyatifine göre harcanıyor. Özellikle sulu tarım yapılan bölgelerde sulama ücretlerinde bir düzenleme yapılırsa, üretim maliyetleri önemli bir ölçüde aşağıya çekilmiş olur” diye konuştu.

Ercan ÖZÇETİN
 


Etiketler; #ismaiil kaya
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.