Türk milletinin tarih sahnesinde yazdığı destanlar türkülerle anlatıldı (VİDEO)

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve TRT organizasyonunda, İtilaf Devletlerinin Gelibolu Yarımadası’nı terk edişinin 102’nci yılı dolayısıyla gerçekleştirilen ‘Bir Diriliş Destanı Çanakkale’ programı mest etti.

609
Türk milletinin tarih sahnesinde yazdığı destanlar türkülerle anlatıldı (VİDEO)
VİDEO HABER

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İçdaş Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtuluş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, siyasi partilerin temsilcileri, daire müdürleri ile çok sayıda kent sakini katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Numan Kurtulmuş, “Böylesine büyük bir tarihi zenginliğe, çeşitliliğe kültüre sahip olan dünyada çok az millet vardır. Belki de yoktur. Bu büyük milletin bir ferdi olmaktan Allah’a hamdederiz. Hep beraber birlikte Türkiye’yiz. Tarihi yarımadanın neresini gezerseniz gezin. Hatta Çanakkale’nin Anadolu Yakası tarafında da neresini gezerseniz gezin çok sayıda şehitlik var. Çok sayıda şehidimizin ayak izi var. Türkiye’deki bir çok tarafındaki vatandaşlarımızın aile büyüklerinden şehitlerimiz var. Onların hatıralarını yaşatmak bizim boynumuzun borcudur. Bunu sadece tarihi bir takım sorumluluklar bakımından söylemiyorum. Tarihi okumak bakımından söylemiyorum. Bir asır evvel aslında dünyada ne olduysa, bugün de isimler değişmiş olmakla birlikte aynı şeyler oluyor.  Bir asır evvel bu vatanı işgal etmek, bu bayrağı indirmek, İslam’ın son kalesi olan Türkiye’yi fethetmek, Osmanlı’yı diz çöktürmek ve tarh sahnesinden silmek isteyenler, cesur ve kahraman ecdadımızın karşısında yenilerek geri gittiler. Ancak bu ülke üzerindeki emelleri duruyor. Çeşitli vesilelerle emellerini tekrar bu milletin üzerinde uygulamaya çalışıyorlar. Bunun için terör örgütlerini kullanıyorlar. Bunun için Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Bunun için FETÖ’cü hainler marifetiyle Türkiye’de darbe yaparak millete diz çöktürmek istiyorlar. Nasıl bir asıl evvel bu millete karşı hesabı olanların hesabı devam ediyorsa, bir asıl evvel kahramanca direnen ecdadımızın torunları da aynı cesaretle, aynı kararlılıkla devletine, milletine, bayrağına, dinine sahip çıkmaya devam ediyor. Anafartalar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cokbayırı’nda,  Kanlı Sırt’ta, Büyük Anafartalar’da verilen o büyük mücadelenin torunları bugün de 72 düvele karşı mücadeleye devam ediyor. 15 Temmuz’da nice Seyit Çavuşların olduğunu gördük. Seyit Çavuş, 240 okkalık gülleyi sırtına aldığı gibi topun ağzına sürdü ve en büyük düşman gemisini imha etti. Aynı şey bir asır sonra yine oldu. Koskoca zırhlı tankların altına yatan, vücutlarıyla tanklara siper olmaya çalışan genç evlatlarımız 15 Temmuz’da milletimizin kahramanlığını cümle aleme gösterdi. 15 Temmuz’da uçaklara karşı yumruklarıyla, attıkları taşlarla cesaretini gösteren aziz milletimizin evlatlarını takdirle şükranlar hatırlıyor, yad ediyoruz. Tarihi yarımadada ve burada 250 bine yakın şehidimiz oldu. Bir asır geçti, bu sefer de 251 tane şehidimizi  15 Temmuz’da şehit verdik. Ömer Halisdemir başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet, minnet, şükranla anıyoruz. Çanakkale bizim için sadece kurtuluşun başladığı yer değildir. Çanakkale bizim için milli onurumuzun, milli şuurumuzun, milli benliğimizin ve milli birliğimizin yeniden inşa edildiği yerdir” dedi. 
Bir Diriliş Destanı Çanakkale Türk Halk Müziği konserinde sanatçılar Gülay, Özhan Eren, Adile Kurt Karatepe, İmran Koç, Aysun Gültekin, Fatma Topçu ve Cengiz Özkan tarafından Türk milletinin cesareti ve fedakarlığıyla tarih sahnesinde yazdığı destanlar türkülerle anlatıldı.

Haber: Ercan ÖZÇETİN
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.