Lapseki’nin en iyi kirazları belirlendi

Lapseki ilçesinde belediye tarafından düzenlenen 34. Kiraz Yarışması yoğun katılım ile gerçekleşti. Çeşitli kiraz yetiştiricilerin katıldığı yarışmada, Ziraat 900 ve diğerleri olarak iki kategoride kazananlar belli oldu.

2209
Lapseki’nin en iyi kirazları belirlendi

Belediye Sosyal Tesisleri 2’de düzenlenen 34. Kiraz Yarışması Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’ın katılımıyla düzenlendi. Yarışmaya, İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Latif Candan, Jüri Başkanı 18 Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker ve ziraat mühendislerinin katıldı. Yarışmaya katılan kirazlar jüri üyeleri tarafından değerlendirmeye sunuldu. Katılan kirazlar, tat, aroma, büyüklük, ağırlık, dayanıklılık, görsellik açısından değerlendirildi. Yarışma sonucunda ise Ziraat 900 kategorisinde birinci Nagihan Şen olurken, ikinci Samet Şen ve üçüncü Sedat Yılmaz oldu. Diğer kategori de ise birinci Cihat Gündüz, ikinci Muammer Okutucu ve üçüncü Nagihan Okutucu olarak belirlendi. Her iki kategoride de birincilere 2 bin 500, ikincilere bin 500 ve üçüncülere bin lira para ödülü takdim edildi.
 
“KİRAZDA KALİTE DEYİNCE EN BAŞTA İRİLİK GELİR”
Jüri Başkanı Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker, yarışmayla ilgili olarak, “Lapseki kiraz yetiştiriciliği açısından son derece önemli bir yere sahip. Lapseki ekolojik koşullar, iklim özellikleri özellikle esintili hava Lapseki’nin sahip olduğu bu üstün özellikler yörede çok üstün kaliteli kiraz yetiştiriciliğine imkan sağlıyor. Diğer taraftan sert çekirdekli meyvelerden şeftali, nektarin başta olmak üzere hemen hemen tüm meyve türleri yüksek kalitede yetiştirilmekte ve çok önemli bir ihracat kalitesine sahip olmaktadır. Bu gün burada üreticiler kiraz yarışmasına katılabilmek için güzel yetiştirdikleri kirazları bize getirdiler. Bizler de arkadaşlarımız ile değerlendireceğiz. Yörenin ana çeşidi O- 900 Ziraat olarak ifade ettiğimiz uluslararası piyasada Türk Yıldızı olarak bilinen, ihracat kalitesi çok yüksek olan bir ürün dünyada en yüksek taze meyve fiyatına sahip olabilen bir ürün ilçede çok yüksek ürün kalitesi yüksek. Kirazda kalite deyince en başta irilik gelir. Kiraz meyvesi olabildiğince iri olması istenir. Dolayısıyla iri olan kirazlar iyi para ediyor. Diğer taraftan renk önemli bir faktör, yine meyvenin sert etli olması, diğer taraftan kiraz sapıyla bütünleşmiş bir ürün, diğer taraftan da tat ve aroma özellikleri önemli bir faktördür. Biz de bu parametreleri dikkate alıp bize teslim edilen ürünlerde derecelendirme yaptık ve bunlara verdiğimiz puanlarla dereceye giren üreticilerimizi belirledik” açıklamasını yaptı.
 
“İLÇEMİZ MEYVECİLİK YÖNÜNDEN TÜRKİYE’DEKİ ÖNEMLİ İLÇELERDEN BİR TANESİ”
Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, yapılan kiraz yarışmasının her yıl düzenlendiğini söyleyerek, düşüncelerini dile getirdi. Yılmaz, “Her yıl düzenlediğimiz kiraz festivalinde bu sene kiraz yarışmalarını yapıyoruz. İlçemiz meyvecilik yönünden Türkiye’deki önemli ilçelerden bir tanesi. Bu bölgenin meyve deposu burada da en önemli ürünün ihracat kirazı olarak biliniyor. Bunun yanında biz şeftaliye de önem veriyoruz ama kirazımız bu bölge için özellikle ihracat kirazı olduğu için çok önemli bir ürün. Halkımızın % 75’i geçimini meyvecilik ile yapıyor. Bu bölgede en fazla yetiştirilen, üretilen şeftali ve beraberinde kiraz üretimi yapılıyor üreticilerimiz. Kiraz üretiminde de Türkiye genelinde iddialı ilçelerden biriyiz. Ziraat 900 kirazımız ihraç olması sebebiyle iddialı bir ilçeyiz. Yaklaşık olarak 900 bin dönüm arazide 200 bin ağaç bu seneki rekoltemize biraz düşük olmasına rağmen 7 bin ton civarı ürün oldu bunun birçoğu ihraç oluyor. İngiltere, Almanya, Ukrayna, Rusya orta doğu gibi ülkelere ihraç oluyor. Bugün burada üniversiteden gelen hocalarımız yarışmaya katılan kirazları derecelendiriyorlar. Ben yarışmaya katılan üreticilerimizi kutluyorum. Ben her fırsatta bizim ilçemizde yetişen kirazın ne kadar iri olduğunu söylüyorum. Sizlerin önünde de çay bardağına girmeyen kirazı test etmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.
 
İsmail ŞEN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.