Reklam

“Çocuk İşçiliğine Hayır”

12 Haziran Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi farkındalık günü kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çanakkale’de yürüyüş gerçekleştirdi. Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda bir stant açarak başlayan yürüyüş Çarşı Caddesinden Morabbin Parkı’na kadar devam etti.

321
“Çocuk İşçiliğine Hayır”

 
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü İl Çocuk Komisyonu’nun düzenlediği 12 Haziran Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi farkındalık yürüyüşü geçtiğimiz gün gerçekleşti. Morabbin Parkında sona eren yürüyüşte açıklamada bulunuldu. Farkındalık yaratmak için yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Çalışan çocuklar gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin sorunudur. Çocukların büyük bir bölümü düşük ücretlerle, ihmal ve istismar içeren güç koşullarda ve uygun olmayan işlerde çalışmaktadırlar. Nedenleri ne olursa olsun çocukların çalışma hayatında yer almaları, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz olarak etkileyebilmekte, fiziksel gelişme sürecini henüz tamamlamamış olan çocukların çalışma hayatında karşılaştıkları riskler de çalışma süreleri ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 12 Haziran 2002'de, çocuk emeğine ve onu ortadan kaldırmak için gerekli çabalara dikkat çekmek amacıyla bugünü Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan etti Türkiye'nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre, 18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur. 4857 Sayılı iş Kanunu Madde 71, 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasının yasak olduğunu belirtir. Ayrıca, 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler ile 14 yaşını aynı zamanda ilköğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir. Buradan yola çıkılarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, çocukları ait oldukları yerlerde görmek en büyük arzumuz ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam etmekteyiz. Henüz gelişimini tamamlamamış olan çocuklarımızın çalışma hayatında olmasına karşıyız ve tüm Türkiye'yi de bize katılmaya davet ediyoruz ve büyük bir sesle buradan haykırıyoruz. Çocukların sömürülmesine ve çocuk işçiliğine hayır.”
 
Dilvin ALTIKARDEŞ
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.