“DEVLET DESTEKLERİNDEN YARARLANSINLAR “

Çanakkale Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatör Vekili Cem Akşit, 21 Aralık’ta başlayan IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı hakkında bilgi verdi.

965
“DEVLET DESTEKLERİNDEN YARARLANSINLAR “


TKDK’yı ve IPARD programını anlatan Akşit, yatırımcı vatandaşlara seslenerek, “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” sektörleri kapsayan ilan ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2012 yılından beri Çanakkale’deki vatandaşlara destek veren Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK), çalışmalarını son hız devam ediyor. Yatırımcıların projelerini ve kırsal alandaki yatırımlarını desteklemek amacıyla kurulan TKDK, IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı’nı yayımladı. Çağrı ilanında desteklenen başlıkların, “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ve “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” olduğu açıklandı.bKurum İl Koordinatör Vekili Cem Akşit ilk olarak TKDK’yı tanımlayarak, "Tarım ve Kırsal Kalkınma Destek Kurumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık bünyesinde kurulmuş, bakanlığımızın ilgili kuruluşu olarak görev yapmakta olan, 42 ilde teşkilatlanması bulunan ve Avrupa Birliği başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası kaynaklardan, kırsal yatırımlarından sorumlu olan kamu kurumudur.  Biz de Çanakkale İl Koordinatörlüğü olarak 2012 yılından beri Çanakkale’de hizmet vermekteyiz" şeklinde konuştu.

“PROGRAMDAKİLERİN HEPSİ ÇANAKKALE’DE MEVCUT”
IPARD programının Çanakkale’de uygulanmasını da anlatan Akşit, programda yer alan bütün projelerin Çanakkaleli vatandaşlar tarafından hayata getirildiğini söyledi. TKDK İl Koordinatör Vekili Cem Akşit, "Çanakkale’de IPARD Programındaki başlıklardan büyük oranda örnek işletmelerimiz bulunmaktadır.   Bunlardan, süt üreten büyük baş hayvancılık işletmelerimiz, keçi sütü üreten keçi işletmemiz var.  İşleme açısından süt işleyen mandıralarımız, kırmızı et kesimhanemiz, soğuk hava depolarımız ve balıkçılık ürünlerinin işletme ürünlerini yapan işletme fabrikalarımız var. Bir başka ana sektörde ise çiftlik faaliyetleri işletmesi başlığı altında,  çiftçilik yetiştiriciliğinden, arıcılık ve arı üretimi yapan, kırsal turizmin gelişmesinde öncelikle çok önemli yatırımlarımız var.  TKDK desteği ile Çanakkale’de kurulmuş aqua parkımız var. Bu da örnek yatırımlardan bir tanesi.  Bunların yanında zeytinyağı işletmelerimiz var.  Yerel ürünler başlığı altında, Ezine’de kurbağa işletmeciliği yapan işletmemiz var.  IPARD Programında yer alan sektörlerin nerdeyse tamamı Çanakkale’de hizmet etmektedir" şeklinde detaylı bilgi verdi. Çanakkale’nin özel bir şehir olduğunu ve potansiyelinin çok fazla olduğunun altını çizen Akşit, “ Çanakkale, doğası, denizi, ormanı, tarım alanları, hayvancılığı üretim anlamında Türkiye’nin önde gelen illerinden bir tanesi.  Potansiyel anlamında da çok yüksek. Tabi bu potansiyelin bilindiği üretimin dışında katma değer ürünlere dönüştürülerek üretim haline getirilmesi gerekiyor.   Biz, Bu noktada TKDK olarak, Tarım ve Hayvancılık katma değerlerinin arttırılması, kalite arttırılması için işletmelerimize yardımda bulunuyoruz" dedi. 

“DEVLET DESTEKLERİNDEN YARARLANSINLAR  “
Akşit, "Hayvancılık işletmelerimiz Çanakkale’de çok fazla var. Aslında, bu hayvan çiftliklerimizin, Avrupa standartlarına getirebilmek için yatırımlara ihtiyaç var.  Bu, önemli konulardan bir tanesi. Bir diğer önemli konu da, kırsal turizm konusu. Biliyorsunuz Çanakkale’nin turizm açısından önemli bir potansiyeli var.  Bu anlamda da turizmin en önemli ayaklardan bir tanesi de konaklama ihtiyacının ve günübirlik turistlerin yeme içme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik tesislerin bulunması. Buna hem fiziki hem de nitelik olarak standartların yükseltilmesi gerekiyor.  Bu iki konu aslında Çanakkale’de en önemli konuların başında geliyor” açıklamasını yaptı. Yerel ürünler kısmı için de bilgi veren Akşit, Katma değer ürünler kısmı var. Bunda zeytin ve zeytinyağından tutun da bakliyat paketleme işlemine kadar birçok konu var. IPARD Programındaki desteklenen sektörler, aslında Çanakkale’nin her alanında iş sunan sektörler.  Biz de bir bütün olarak bakıyoruz ve bütün sektörlerde şu yaklaşımla hareket etmeye çalışıyoruz. Çanakkale’de üreticimiz, çiftçimiz yatırım yapma planı varsa, öncelikle bizim devlet desteklenmelerini süzgeçten geçirerek, bu desteklerden yararlanma imkânlarını araştırarak, yatırımlarını gerçekleştirsin istiyoruz.  Bu konuda gerçekten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde önemli destekleme kanalları var.  Hem Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü aracılığı ile hem de TKDK aracılığı ile biz de Çanakkale’de Proje kültürünü geliştirerek, bu yatırımların desteklenmesi için olabildiğince hizmet etmeye çalışıyoruz" şeklinde bilgi verdi.

Çağrı ilanı kapsamında hangi projelerin kabul edileceğine de değinen Akşit , "Üçüncü başvuru çağrı ilanı uzun bir süredir. Bu ilan, Çanakkaleli çiftçilerimiz tarafından beklenen bir ilandı. Bu sene 2017 yılı içerisinde, Haziran ayında sadece İşleme proje kabulü gerçekleştirildi.  Şimdiki üçüncü Başvuru çağrı ilanı ise Aralık tarihinde yayınlandı. Bu çağrı ilanı kapsamında,  iki ana sektörde proje kabul edeceğiz. Bunlar Çiftlik ve Havacılık işletmeleri kısmında, çiftliklerin yapılması ve modernleşmesi, süt üreten, et üreten hayvancılık kısmında destek vardır.  Bunun dışında da çiftlik faaliyetlerimiz başlığı altında ise toplanmış bitki yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği” diyerek, özellikle mantar yetiştiriciliğinin altınız çizdi.

“BALIK ÇİFTLİĞİNİZ VARSA RESTORAN AÇABİLİRSİNİZ”
“Çanakkale’de Eğitim ile iş birliği yaparak önemli adımlar attık” diyen Akşit, “Arıcılık, arı ürünleri üretme konusunda, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği konusunda kurbağa yetiştiriciliği, onun dışında alabalık, yayın, sazan gibi işletmelerin desteklenmesi. Burada bunu da belirtmek istiyorum. Kültür balıkçılığında normalde bir balık çiftliğiniz varsa, Çanakkale merkezde bir restoran kurma imkânınız var. Bizim yatırımlarımızın hepsinin kırsal alanda olma zorunluluğu var.  Ama balık çiftliğiniz kırsal alanda iken, bir balık restoranını bu çiftliğe bağlı olmak koşulu ile çiftlikte yetiştirilen ürünleri satmak amacı ile kırsal alanı olmayan yerlerde de restoran açma imkânı var.  Bunu Çanakkale’de belirtmek istiyorum çünkü çoğu yatırımcının gözünden kaçan bir ayrıntı" diyerek dikkatleri balık çiftliğine çekti.

“MAKİNE PARKLARI YENİ BİR KAVRAM”
Kooperatiflerin, makine parkları için destek alabileceğinin bilgisini veren Akşit, “Makine parkları konumuz var.  Makine Parkları konusu da sadece üretici örgütler tarafından destek alınabilen bir sektör.  Bu kalkınma 1163 sayılı Kooperatifler kanunu, 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu çatısı altında kurulmuş örgütler de bu sektörden yararlanabilirler.  Makine Parkı yeni bir kavram.  Burada insanlar genelde otopark şeklinde algılıyorlar. Makine parkı aslında kooperatifçilik temelinde, ortak makine ekipmanı kullanımını işletmeye yöneliktir.  Bizim istediğimiz programın mantığı ile çiftçilerimiz kendi arazilerinde kullanacakları ekipmanları, yılın sadece belli bir döneminde kullanacak. Maliyeti yüksek ekipmanları ortak kullanım amacı ile kooperatiflerimiz alsın ve çiftçilerimize kiraya versin istiyoruz.  İşin en temel mantığı bu. Örnek vermek gerekirse taş toplama makinası bu makinayı alan çiftçi her zaman kullanacağı bir şey değil.  Belki birkaç defa kullanacaktır. Ama bir Kooperatif bünyesinde olduğu zaman bu bölgedeki tüm çiftçilerin ihtiyacını görecektir.  Hem yatırım hem de bakım, onarım maliyetleri bakımından, çiftçilerimizin yükünü önemli miktarda azaltacaktır” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMCILARIMIZ KDV’DEN MUAFLAR”
“Yatırımcılarımız KDV’den, gelir vergisinden muaflar ve  %55 yardım oranı ile bu yatırımları yapabilirler” diyen Akşit, “Bunlar üst üste konulduğunda çok avantajlı oluyorlar. Makine Parkları dışında yenilenebilir enerjilere destek verdik.  Bin megavat üstünde lisansız enerji üretimi yapan yenilenebilir enerji üreten işletmelere de destek veriyoruz.  Bunların dışında zeytin, zeytinyağı, sebze, meyve, süt işleme, et işleme sektörlerinde de desteklerimiz var. Özellikle küçük peynir üreticileri bu konuda destek alabilirler. Günlük 10 ton süt işletme kapasitesine ulaşan işletmeler de destek için bize başvuruda bulunabilirler.  Hayvancılık sektöründeki hibe desteği yardımlarımız %40’tan başlayıp %70’lere kadar çıkıyor" dedi. 

“İLÇELERİMİZDEKİ İLETİŞİM MASALARINA GİDEBİLİRLER”
Akşit, başvuru ve kabul tarihleri ile ilgili bilgi vererek,  "Çağrı ilanımızda başvuru kabul tarihleri belirtiliyor. 12 Şubatta başlıyor, 5 Nisana kadar kabul tarihleri devam ediyor.  Ancak iki ana sektörün başvuru tarihleri aynı değil.  12 Şubat-15 Mart tarihleri arasında çiftçilik faaliyetleri başlığı altında kabuller yapılacak.  Diğer hayvancılık işletmelerimiz için de kabul tarihleri 1 Martta başlıyor, 5 Nisan tarihine kadar devam edecek.  İl başta çiftçilerimizi, İl Koordinatörlü k binamızda hizmet veren iletişim masalarımıza davet ediyoruz.  Bunun dışında birkaç ilçemizde İletişim Merkezi hizmetini yürütüyoruz.  Bayramiç ve Biga ilçelerimizde Çarşamba günleri, Uzman arkadaşlarımız İletişim masası hizmeti veriyorlar. Bahsettiğimiz bu detaylı projeleri ilçedeki İletişim masalarından Çanakkale Merkeze gelmeden de oradaki uzman arkadaşlardan bilgi alabilirler" dedi.

haber: Gizem Tuğçe BAYHAN
 


Etiketler; #tkdk #cem akşit
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.