Çanakkale’de son günlerin en tartışılan konusu toplu taşımada;

Devlet Hastanesinin Kepez’e taşınması ardından alevlenen şehir içi ulaşım, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın karşılıklı söylemleriyle daha farklı bir boyut kazandı.

1476
Çanakkale’de son günlerin en tartışılan konusu toplu taşımada;

İki CHP’li başkanın mahkemelik bile olduğu ulaşım konusunu kez kent sakinlerine sorduk. Çanakkale Belediyesi Denetimli Halk Otobüslerini en çok kullananlar olarak vatandaşlar bu konudaki düşüncelerini dile getirdi., ulaşım sorunu var mı, yok mu cevap verdi.
Tartışmalar sürerken, yeni hastaneyi kullanmaya başlayan vatandaşların bir kısmı farklı sıkıntıları görürken kimisi ise hastaneye ulaşım sağlayan otobüs güzergâhlarından memnun kaldı. Çanakkaleliler, ulaşım sorununu belediye binalarından çıkarıp genel olarak ele aldı. Poliklinik önüne taksinin girememesi, hastane önündeki duraklara ve yol güzergâhındaki bozukluklara kadar objektif bir şekilde sıkıntılarını dile getiren vatandaşlar, yeni hastaneye olan ulaşım düzeninin de sağlanmasını talep etti. Diğer bir yandan kent sakinleri üniversiteye giden ÇT3 ve Ç3 hatlarının da düzensizliğinden şikâyet ederken, öğrenciler ise akşam ve sabah saatlerinde otobüslerin doluluğundan yakınarak bu konunun ele alınmasını istedi.  En çok dile getirilen sıkıntı ise bu hatlardaki otobüslerin arka arkaya geldikten sonra uzun bir süre durakta bekletir olmasıydı.

Vatandaş, Çanakkale’deki Ulaşımı Bakın Nasıl Değerlendirdi?
Kepez’de bulunan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin açılması ile gündeme oturan Çanakkale’nin ulaşım değerlendirmesini vatandaşlar yorumladı. Çanakkaleliler, şehir içi toplu taşımada bazı sıkıntıların olduğunu söylerken, çoğunluk ÇT3 ve Ç3 hatlarından şikâyetçi oldu.
Çanakkale’de yaşayan Cahit Çolakoğlu, en büyük sıkıntıların otobüslerin aralarındaki düzensizlik olduğunu söyleyerek, “Sıkıntılı hatlardan biri Ç3 ve ÇT3 hatları. Bazen durakta beklerken üç-dört tane otobüs birden geçiyor. Bazen de uzun dakikalar boyunca geçmiyor. Biraz daha otobüsleri sıklaştırsalar, düzene koysalar daha iyi olacağını düşünüyorum. Böylece kimse mağdur kalmayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
Aykut Çolakoğlu ise Ç3 ve ÇT3 hatlarında bu sorunun otobüsleri düzene sokarak, saatlere bölerek gönderirlerse çözülebileceği önerisini sunarak, “ İki tane Ç3 ve ÇT3 ark arkaya gelmesi mantıksız oluyor. Daha düzenli bir şekilde olsa iyi olur. Bazen üç tane aynı otobüs geliyor sonra 20 dakika otobüs gelmiyor. Bunun düzene oturması gerek” diyerek, Kepez’de geçtiğimiz aylarda hizmete giren devlet hastanesinde ulaşım düzeni ile ilgili olarak, “Yeni hastaneye giden otobüsler, hastanenin önüne kadar gidiyor ama daha sonra hastanenin önündeki sapaktan dönüyor. Biraz daha dolaştırdıktan sonra hastaneye getiriyor. Bütün hatlarda bu şekilde oluyor. Bu güzergâha tekrar göz gezdirmeleri gerekir” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ RAHATLIK İSTİYOR!
Remzi Şen ise, diğer vatandaşlardan farklı olarak Çanakkale’de ulaşımın güzel çalıştığını söyledi. Şen, bazı aksamalar olsa da bunun her şehirde olduğunun göz ardı edilmemesini gerektiğini belirtti. Vatandaşların sabırsız olduğu düşünen Şen, “İş çıkışlarında ve öğrencilerin okul çıkışlarında çok yoğunluk oluyor ama onun dışındaki saatleri belediyenin otobüsleri de halk otobüsleri de boş gidiyor. Vatandaş istiyor ki her dakika, her saniye otobüs olsun. İstanbul’da bile arabalar üst üste gidiyor. Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde bile otobüsler bu şekilde. Mümkün değil herkes oturarak gitsin” diye konuştu.
Maliyetlerin yüksek olduğunu,  birçok şoförün zor durumda olduğunu düşünen Şen, “Maliyetler zaten çok yükseldi. Halk otobüsleri bu işin üstesinden gelemez. Belediyenin otobüslerden kâr amacı yok zaten ama halk otobüsünde çalışanların var. Otobüslere binen,  emekli belediye çalışanı, polis, engelli vatandaşlarımız var ve bunların hiçbiri ücret vermiyor. Biraz daha fazla yolcu almadığında işin içinden nasıl çıkılır? Otobüsler zor durumda tahminimce. Bundan iyi bir hizmet olamaz diye düşünüyorum” dedi.
Şen, belediyenin elinden geleni yaptığını söyleyerek, “Belediye elinden gelen desteği veriyor, kendi otobüs alıyor. Belediyenin yapabileceği bu. Yıllar da geçse de bu şekilde devam edecek. Halk ayakta gitmek istemiyor, durağa her çıktında her dakika otobüs olsun istiyor. Bu mümkün değil. Uçaklarda bile rötar oluyor. Bu işler bu şekilde işliyor” dedi.

“OTOBÜS GELİYOR AMA DURAK YOK”
Fatma Özbaşaran ise İsmetpaşa Mahallesi’ndeki sorunlardan bahsederek, buradaki ulaşımda sıkıntılar olduğunu söyledi. Özbaşaran, “İsmetpaşa Mahallesi’nde yukardan aşağı gelen bir tane otobüs var. Bir belediye durağımız vardı, belediyemiz durağı da kaldırdı. Otobüs geliyor ama durak yok. Mesela yağmurlu havada insanlar açıkta otobüs bekliyor” diyerek belediyeden durağın geri konulmasını istedi. Özbaşaran otobüs saatlerinde de düzensizlik olduğunu söyleyerek, “Bir otobüs var bizim oraya yarım saat, kırk beş dakikada gelebiliyor. Çanakkale gibi küçük bir yerde bu kadar gecikme olmaz. Ben Çanakkale Belediyesi taraftarım ama bazı şeyleri de göz ardı etmemek lazım. Normalde trafik olarak düşünürsek, arabayla Çanakkale trafiğinde park yeri bulamadığımız için arabayla çıkamıyoruz. Bu bize yürümek açısından artı olarak dönüyor ama park yolu bulamama açısından eksi olarak dönüyor. Park sıkıntımız da var” şeklinde konuştu.

OTOBÜS SAATLERİ ERKEN BİTİYOR
ÇOMÜ’de öğrenci olan Bekir Saldı ise, Ç3 ve ÇT3 hatlarından yana sıkıntılarını dile getirdi. Otobüslerin belli saatlerde çok yoğun olduğunu ve saatlerin çok düzensiz olduğunu söyleyen Saldı, ayrıca otobüs saatlerinin çok erken bitmesinden de şikayetçi olduğunu söyledi.

Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.