Turan, Çanakkale Tarım Gıda OSB‘yle ilgili konuştu (VİDEO)

AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, dev yatırım ve projeleriyle gelişerek büyümeye devam eden Çanakkale’nin Tarım, Gıda Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye’ye örnek olacağını söyledi.

5421
Turan, Çanakkale Tarım Gıda OSB‘yle ilgili konuştu (VİDEO)
VİDEO HABER

Bu konuda çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Turan, “Tarım Gıda OSB’mizi Türkiye’ye örnek bir proje olmasını, köylümüzün, çiftçimizin bu konuda bir seviye daha yukarıya çıkmasını sağlayacak bir yatırım olarak düşünüyoruz. Bir anlamda bu yatırım bittiği zaman artık Çanakkale’de ve özellikle o bölgede köyden kente değil de, kentten köye başladığı bir dönem olacak. Şaka değil, 8 bin kişinin istihdamı söz konusu” dedi.
Çanakkale’de zaman zaman yaptıkları toplantılarla yerel yatırımları gözden geçirdiklerini aktaran AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Makul, normal yatırımlar devam ederken bizi bir de uluslararası ve ulusal düzeyde mutlu eden, Çanakkale’mizin marka değerine katkı sağlayan önemli projeler var. Çanakkale’miz turizmde, tarihte, sanayide, tarımda, ormanda bir marka kent. Bazı illerde bir ana başlığı aldığımızda ikinci ana başlık kalmıyor. Bizde en az beş, altı ana başlık var. Biri yok olsa ki olmayacak, diğer ana başlık Çanakkale’nin marka kent olma vasfını taşımaya aday.  Bizim için turizmde, tarımda tarihte,  sanayide, ormanda hepsi kıymetli. Bir alan diğer alana zarar vermeden yatırımları yapmayı çok önemli buluyoruz” dedi.

“KENTTEN KÖYE GÖÇÜN BAŞLADIĞI BİR DÖNEM OLACAK”
Çanakkale’nin gıda alanında da iddialı olduğunu aktaran AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Peynirde, meyvede, zeytinde ve zeytinyağında ciddi yatırımlarımız var. Uzun zamandan beri tartıştığımız, ancak son dönemde hızlandırıp hayata geçirdiğimiz bir Tarım Gıda OSB’si gündemde. Bununla ilgili çok heyecan duyduğumuz bir süreç söz konusu. İlgili bakanlığımız, ilgili il müdürlüklerimiz, valiliğimiz çalışmalarını yaptılar. Şu an kamulaştırma aşaması devam ederken, yüzde 90 oranında kamulaştırmanın da bittiğini ifade etmek isterim. Bu bizim için çok büyük bir değer. Çünkü 1370 dönüm arazinin kamulaştırılması söz konusu. Büyük bir yatırım bu. Bunu zaman zaman ben kendi teşkilatlarımıza bile anlatamadığımızı düşünüyorum. Tarım, Gıda OSB’si hayata geçtiğinde, özellikle Bayramiç, Ayvacık, Ezine hattı başta olmak üzere Çanakkale’mizin tüm üretimi; peyniri, zeytini, zeytinyağı, elması, kirazı, şeftalisi, çileği hepsinin uluslararası pazara satılması için ciddi bir imkan elde edeceğiz. Bir anlamda Antalya’dan İzmir’den İstanbul-Avrupa hattına giden kim varsa, orada durup alışveriş yaptıktan sonra yola devam etme imkanı bulacak. Çünkü Avrupa’da bazen görüyoruz. Bir marka varsa eğer o meyvenin üzerinde, hiç düşünmeden kişi alır onu. Bir zeytinin, peynirin üzerinde o etiket varsa hemen alır onu. Daha pahalı da olsa alır. Çünkü bilir ki; oranın tüm üretim safhaları sağlıklıdır. Tüm üretim aşamaları kıymetlidir. Soğuk hava depolarıyla, paketleme imkanlarıyla ihracat alt yapısı iyi hazırlanmıştır. O yüzden biz Tarım Gıda OSB’mizi Türkiye’ye örnek bir proje olmasını, köylümüzün, çiftçimizin bu konuda bir seviye daha yukarıya çıkmasını sağlayacak bir yatırım olarak düşünüyoruz. Bir anlamda bu yatırım bittiği zaman artık Çanakkale’de ve özellikle o bölgede köyden kente değil de, kentten köye göçün başladığı bir dönem olacak. Şaka değil, 8 bin kişinin istihdamı söz konusu. Bizim Ezine’mizin, Ayvacık’ımızın, Bayramiç’imizin nüfusunu ortalama 10 bin olarak düşünsek, 8 bin kişi yeni bir ilçedir orada. O yüzden Tarım, Gıda OSB’sinin 8 bin kişilik istihdam imkanıyla beraber alt yapısının hazırlanmasında tesislerin hepsinin toparlandığı, esnafımızın sıkıntılarının giderildiği bir sitemi berber tartıştığımızda Çanakkale’ye en az köprü kadar, en az köyler kadar, en az büyük yatırımlar kadar yeni bir imkan sağlayacağımızı düşünüyorum. Ben şimdiden Çanakkale’mizin bu yeni sayfasının hayırlı olmasını ümit ediyorum” diye konuştu.

Haber: Ercan ÖZÇETİN
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.