Çakı Gibi Asker Oldular

1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silahaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşların, askerlik görevini yerine sembolik olarak getirilmesini sağlamak maksadıyla Çanakkale Boğaz Komutanlığınca Çimenlik Kalesi’nde Temsili Askerlik ve Yemin Töreni düzenlendi.

772
Çakı Gibi Asker Oldular

Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen engelli vatandaşların Temsili Askerlik ve Yemin Töreni’n Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Birten Sarıbaş, Çanakkale komutanları ve engelli vatandaşların aileleri katıldı.
Düzenlenen yemin töreni saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından 8 engelli er, yeminlerini ederek terhis belgelerini almaya hak kazandı. Tören Deniz Er Ömer Bolat’ın okuduğu şiir ile devam etti.
 
“ARTIK HER BİRİMİZİN DE ASKERLİK ANISI OLACAKTIR”
Şiirin okunmasının ardından erler adına Deniz Er Cahit Baki konuşma yaptı. Baki, “Bizler engelli olduğumuz için haliyle askerlik hizmeti yapamamanın üzüntüsünü yıllardır yaşıyor, askerlik ile ilgili bir konu geçtiğinde burukluk yaşıyorduk. Ancak Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı tarafından temsili askerlik uygulaması ve nihayetinde her birimize terhis belgesi verilmesi ile bu burukluğumuz bir nebze de olsa giderilmiş oldu. Bugünü hayatımız boyunca unutmayacağız ve hayatımız boyunca hatırlayacağız. Artık her birimizin de askerlik anısı olacaktır. Alacağımız terhis belgelerini evimizin en önemli köşemizde saklayacağız. Bizlere bu onuru yaşatan, yaşama sevincimizi arttıran, böylesine güzel ve onurlu bir günü yaşatan başta Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanım olmak üzere emeği geçen herkese şükran ve saygılarımızı sunarım” dedi.
 
“BUGÜN YÜREĞİNİZDEN ÇIKMAYACAK ŞEREFLİ BİR GÜNDÜR”
Törende konuşan Boğaz ve Garnizon Komutanı Levent Kerim Uça ise, “Kutsal vatani görevlerini yerine getirmek üzere bir dizi askeri eğitimden sonra yemin ederek saflarımıza katılan genç bahriyelilerimiz için burada toplanmış bulunuyoruz. Bu özel güne teşrifleriniz ile bizleri onurlandırdınız. Şahsım ve bugün aramıza katılan sayın misafirlerimize ve askerlerimizin aile bireylerine hoş geldiniz diyor, şükranlarımı sunuyorum. Temsili askerlik uygulaması asil Türk milletinin vatanına ve cumhuriyetine beslediği büyük sevginin bir göstergesidir. Engelli evlatlarımızın askeri vazifelerini yerine getirmeleri yönüyle de dünyadaki ilk ve tek örnektir. İşte bugün Türk silahlı Kuvvetleri’nin garnizon komutanlıklarında yani memleketimizin dört bir köşesinde benzer bir program dahilinde askerlik çağındaki gönüllü kardeşlerimizin ve evlatlarımız askerlik hizmetini yerine getirmektedirler. Bu kapsamda şehitler ve kahramanlar diyarı Çanakkale’de 8 engelli gencimiz de kutsal vatani görevleri olan askerlik hizmetini yerine getirmek için biraz önce icra ettikleri askerlik yemini ile milletimizin onurlu evlatları arasında yerlerini almışlardır. Değerli aileler, asker ocağına getirdiğiniz evlatlarınızın yetiştirilmesi ve askerliğe hazır edilebilmesi için gösterdiğiniz gayret ve çalışmalarınız her türlü takdirin üzerindedir. Ne mutlu sizlere ki yürekleri vatan ve millet sevgisi ile dolu olan gençlerimizi bugün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettiniz. Biraz önce askerlik yeminini etmiş olan sevgili Mehmetçikler, bugün hatırası hayatınız boyunca anılarınızdan ve yüreğinizden çıkmayacak şerefli bir gündür. Sizler bu ocakta mukaddes bayrağımız üzerindeki silahı tutarak ve omuz omuza vererek askerlik yemininizi ettiniz. Hiçbir güçlüğün size mani olamayacağını bugün bir kez daha gösterdiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bundan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve gönlümüzün kapıları sizler için daime açık kalacaktır. Askerlik yemininizin, asil milletimize, silahlı kuvvetlerimize, değerli ailelerinize ve sizlere hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize hayırlı tezkereler diliyorum. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından engelli deniz erleri terhis belgelerini ve hediyelerini Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın elinden aldı. Toplu fotoğraf çekimi ile devam eden törenin ardından bando takımı eşliğinde ikramlarda bulunuldu. Aileler, çocukları ile fotoğraf çektirerek, mutlu anlarını kaydettiler.
Dilvin ALTIKARDEŞ
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.