Reklam

“Sükûnetle seçimi bekleyeceğiz” (VİDEO)

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il yönetimi, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret ederek geride bıraktığımız 31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim hakkında değerlendirmede bulundular.

744
“Sükûnetle seçimi bekleyeceğiz” (VİDEO)
VİDEO HABER

 
 
 
CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve il yönetimi, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret ederek yaklaşan 23 Haziran yerel seçimleri ile ilgili olarak fikir alışverişinde bulundular. Yapılan toplantıda açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale’deki gündeme dair olarak, “31 Mart Yerel Seçimlerin ardından Çanakkale Halkının rekor bir oyuyla yeniden Belediye Başkanı olarak seçilen Başkanımız Ülgür Gökhan’ı ziyarete geldik. Çanakkale ili olarak Başkanımızın ne kadar başarılı bir başkan olduğunu biliyoruz. Bunun sevindirici tarafı Türkiye’den de Türk kuruluşlar tarafından takdir edilmesi biliyorsunuz, İdeal Kentler araştırmasına göre Türkiye’de yaşanabilir en iyi kent Çanakkale Seçildi. Bu araştırma çok ciddi bir araştırma çünkü 60 kriteri var bu araştırmanın. Buna göre Çanakkale yaşanabilir en iyi kent seçilmiştir. Bu da Belediye Başkanımızın geçen 15 yılda ne kadar başarılı işler yaptığını gösteriyor. Önce özgürlüklerin kenti oldu, sonra Barışın Kenti oldu, şimdi de Türkiye’de yaşanabilir en iyi kent oldu. Bundan sonraki 5 yılda da bu devam edecektir. Biz il yönetimi olarak başkanımızın arkasında dimdik duruyoruz. Başkanımıza da bu yolda başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.
 
“BU ÖRGÜTÜMÜZÜN BİR BÜTÜNLÜĞÜ İFADESİ”
Ziyarette açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise,  “İl örgütümüz sadece merkezde değil, il çapında başarılı bir yerel seçim süreci yaşadı. Bu başarısından dolayı ben de il örgütümüzü kutluyorum.  Aldığımız ilçe ve beldeler var. İl Genel Meclisinde çoğunluktayız. Dolayısı ile Çanakkale İlinin büyük bir bölümünü Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler tarafından yönetiliyor. Belediye Meclis üyeliklerinde de baya önemli sayılara ulaştık. Tabi ki bu örgütümüzün bir bütünlüğü ifadesi. Yeni açılan İlçelerimiz Ayvacık, Bayramiç, Çan gibi ilçelerimizi, Umurbey ve Çardak gibi Beldelerimizi kazandık. Ama toplamda başarılı bir seçim süreci geçirdik. İl Genel Meclisi oylarına baktığımız zaman yine Cumhuriyet Halk Partisi birinci parti oldu. Birinciliğe alıştık artık. Bunlar daha önceki birkaç seçimde de olmuştu. Ama bu sefer daha net bir biçimde Yerel seçimlerde sağlamış olduk. Bu da çok önemliydi. Dolayısı ile bu yoğun çalışmalar sonucunda başarıldı. Ama aynı zamanda çalışmanın da öncesi var. Örgütün, tabanın tercih ettiği adaylar ile seçime gidildi. Bu da çok önemli oldu. Yani parti üyelerinin seçimleri ile onların oy verdiği adaylar yarıştı. Bu da partimize başarı getirdi. Bunu da önemsememiz lazım, Çünkü bundan sonraki seçimlerde bu bize bir işaret olacaktır. Bundan sonraki seçimlerde örgüt tabanına, tüm üyelerin katılımı ile seçime gidilen adaylarda başarının kaçınılmaz olduğunu görmüş olduk. Örgütün fikrine başvurduğumuz zaman, seçimde örgütle beraber hareket etmiş oluyoruz ve kimse küsmemiş oluyor. Kaybedenler biraz kırılabilir ama en azından küsme olmaz. Dolayısı ile ben, hem aday belirlemedeki kararlılık hem de bu seçimlerdeki çalışmalar dolayısı ile örgütümüze teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
“MANTIKSIZ OLANI DEĞERLENDİREMEZSİNİZ”
Gökhan, 23 Haziran’da İstanbul’da tekrarlanacak olan seçim ile ilgili olarak ise, “Hiçbir değerlendirme yapamıyoruz çünkü mantıksız olanı değerlendiremezsiniz. Seçim takvimi başladı ama hala iptalin gerekçeli kararı yayınlanmadı. Sandık kurullarının teşkilinden dolayı iptal olduğunu duyduk. Eğer sandık kurulu, her partiden seçime katılan üyenin bulunduğu kurulun oluşumunda hata var diye seçim yenileniyorsa, o kurulun bulunduğu her türlü seçim iptal olur.  Tek zarf içerisinde dört seçim pusulası vardı, bu kurul hata yaptı ise tüm seçimin iptali gerekli olurdu.   Bir zarf için iptal ediliyorsa o kurul diğerleri için geçerli bir kurul demektir.  Bu Nasreddin Hoca fıkralarını da geçti.  Mantıksız şeyler komik olur, Türkiye bir komedi yaşıyor. Şu soru sorulmalı, son günlerde iş oylar çalındı kısmına geldi. Ne çalındı, kim çaldı bilmek istiyoruz. Bir algı oluşturmak isteniyor. Biz hakkımızı yedirmeyiz diyorlar, çalınan ne? Türk milletinin aklı ile alay ediyorlar. İyi oluyor, İstanbul’da seçim yine kazanılacak. Türk milleti aklını kullanacak, sonra ne diyecekler merak ediyorum. Seçim iki kısımdan oluşur. Sandığa kadar olan kısım ve seçim, sonra itiraz süreçleri var. Oyumuzu atarız, usulsüzlüklere bakarız. O bölümle ilgili iptal yok. Her türlü işlem yapıldı. İtiraz süreleri bitmiş olan kısımdan bozdular.  Burada bir anasının ak sütü gibi helal olan İstanbullu seçmenin oyları gasp edilmiştir. Bu haksızlığın neden olduğu zamanla ortaya çıkacaktır. Biz sükûnetle seçimi bekleyeceğiz” diye konuştu.
 
“İCAP EDERSE BİZLER DE GİDECEĞİZ”
İstanbul örgütünün yaklaşan seçim ile ilgili olarak çok sıkı çalıştığını belirten Gökhan, “En önemli görev seçimde bir önceki liste ile yeni listenin çakıştırılmasıdır. İstanbul örgütü çok yoğun çalışıyor. Eğer bizlerden de yardım isterlerse, cevap vermeye hazırız” dedi.  İstanbul için önerileri de sorulan Başkan Gökhan, “ Hepimiz için tavsiyem soğukkanlı olmaktır. Her türlü provokasyona karşı tedbirli olacağız. Biz haklıyız, kazanacağız. Bunu AKP’liler de MHP’liler de kabul ediyor ama şu an YSK ellerinde fırsatı değerlendiriyorlar.  Siz ne derseniz deyin, biz bir daha şansımızı deneyeceğiz diyorlar. Bizim yapmamız gereken bunun bir gasp olduğunu anlatmak, provokasyona gelmeden sandığa sahip çıkmak. İcap ederse bizler de gideceğiz. Osnabcrük Kardeş Şehir ziyaretinden geldim. Her yer de bu seçimi sorup, nasıl oldu diyorlar.  Yurtdışındaki imajımızı daha fazla zedelemeden İmamoğlu’nun kazanması şart. Keskin bıçak sırtındayız. Dolar fırlıyor, faizler arttı, mevduat faizleri arttı. İşsizlik ciddi oranda çıkacak. Bizim çok dikkatli olmamız lazım” ifadelerinde bulundu.  
 
“İSTANBUL’DA OY KULLANMALARINI SAĞLAYACAĞIZ”
Seçim ile ilgili olarak düşüncelerini dile getiren İsmet Güneşhan ise,  “Bu açık bir şekilde YSK eli ile yapılan sivil bir darbedir. 16 milyon İstanbullu seçmenin hakkı gasp edilmiştir. Bu 6 Mayıs Günü Türk demokrasi ve siyasi tarihine kara bir gün olarak geçecektir.  Kesinlikle oyların kullanılması ile ilgili en ufak bir şüphe yok. Geçersizler, kısıtlılar sayıldı, bazı sandıklar yeniden sayıldı, hiçbir şey değişmedi.  İstanbul’u vermemek için her türlü oyunu yapıyorlar. Sayın İmamoğlu geçtiğimiz seçimlerde Millet İttifakı adayı idi, şimdi tüm İstanbul’un adayı. İstanbul kendi adayına sahip çıkacaktır. Her şey güzel olacak. Bugün partimizin İl Hukuk Kurulu’ndan yazı geldi. Partili avukat arkadaşlar eğer seçimlerde görev almak isterlerse isimleri cumaya kadar bildirilecek.  Çalışmalara başladık.  Çanakkale’de olup da İstanbul’da oy kullanmaya gidecek seçmenler ile iletişime geçmeye çalışıyoruz. Onların İstanbul’da oy kullanmalarını sağlayacağız. Eğer Genel Merkezi’miz ya da İstanbul İl Örgütü’nden bir çağrı gelirse ona da cevap vereceğiz. Seçmen listeleri aynı olacak. Sadece 23 Haziran’a kadar hükümlü olan ya da vefat eden seçmenler değişecek. Ben ikametgâhımı değiştirdim diyerek kimsenin listeye girmesi mümkün değildir” diye konuştu.
 
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 Etiketler; #chp #seçim
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.