Çocuk Kültür Evi'nde Çocuklar Bilişimle Üretiyor

Çanakkale’de hizmet vermeye başlayan Çocuk Kültür Evi’nde çocuklar robotik/maker atölyeleri aracılığıyla bilişimle üretmenin keyfini yaşıyor.

474
Çocuk Kültür Evi'nde Çocuklar Bilişimle Üretiyor

Çanakkale Belediyesi tarafından çocuklara üretim odaklı bilişim becerilerinin kazandırılması hedefiyle, Çocuk Kültür Evi’nde başlatılan atölye programı Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Selçuk Özdemir’in Bilişim Garaj Akademi bünyesinde hazırladığı online eğitim platformu üzerinden yürütülüyor.
Bilişimde tüketim toplumundan üretim toplumuna geçişteki en önemli unsur olan çocukların erken yaşta bilişimle üretim becerisi edinmelerinin yolunu açan atölye programı merak eden, soru soran, risk alan, özsaygı ve özgüven duygusu gelişmiş, üreten girişimci çocuklar yaratmayı hedefliyor.
Yeni nesillerin bilişim teknolojilerinin iletişim, tüketim ve eğlence boyutlarının yanı sıra üretici ve problem çözücü özelliklerini de tanımalarını ve “inovasyonlarla ülke ekonomisine katkı sağlayabilir” becerilerle donatılmasını hedefleyen program Kodlama, 3D Tasarım &Üretim, Akıllı Cihaz Tasarımı (Robotik) ve Web Tasarımı başlıklı 4 ana modülden oluşuyor.
Çocuklar bu program aracılığıyla teknolojik bilgi ve becerinin yanda son yıllarda “evrensel okuryazarlık” olarak da adlandırılan; yaratıcı ve eleştirel düşünme, işbirliği içerisinde çalışma, problem/sorun çözme gibi bilgi ve becerileri de kazanıyorlar.
Çocuk Kültür Evi’nde yürütülen atölye programlarında Ekim 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında 226 çocuk, Temmuz ve Ağustos 2017 Yaz Atölyeleri kapsamında 279 çocuk ve 2017-2018 döneminde 171 çocuk olmak üzere toplam 676 çocuk robotik/maker dünyasına adım atarak özgüven ve yetenekleri konusunda farkındalık kazanmanın yanı sıra üretme ve buluş yapma duygularını da pekiştirme fırsatı buluyorlar.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.