102 yıl önce İdlipliler Çanakkale’deydi (VİDEO)

Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı cephesi olan Çanakkale’de 102 yıl önce Suriye’nin İdlip kentinden gelen askerlerin şehit düştüğü ortaya çıktı.

657 0
102 yıl önce İdlipliler Çanakkale’deydi (VİDEO)
VİDEO HABER

Türk Ordusu’nun Suriye’de devam eden iç savaşı sona erdirmek için Suriye’nin İdlip kentine girmesinin ardından gözler bu kente çevrildi.  Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale’de vatan savunması için Suriye’nin İdlip kentinden gelerek Çanakkale’de şehit düşen askerlerin olduğu ortaya çıktı.
 
Tarihin en kanlı savaşları arasında yer alan Çanakkale Savaşları sırasında, vatan savunması için Suriye’nin İdlip kentinden gelerek başta Arıburnu ve Seddülbahir bölgesindeki çatışmalar olmak üzere görev alan ve Gelibolu Yarımadasında şehit düşen İdlipli askerlerin yattığı şehitlikler tespit edildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Mithat Atabay, Çanakkale savaşları sırasında, Osmanlı İmparatorluğunun 141 şehrinden olduğu gibi Suriye’nin İdlip kentinden gelen askerlerin de Çanakkale’yi canla başla savunduğunu söyledi.
 
1. Dünya Savaşları sırasında Osmanlı Ordusunda toplam 231 İdlip’li asker şehit olduğunu kaydeden Atabay:“ O sırada, Suriye bölgesi içerisinde yer alan Halep’te bir asker almak bölgesi oluşturulmaktaydı. Ve Halep’e bağlı olan İdlip’te de bu askerler Halep Asker Alma Dairesine müracaat ederek, 6’ncı Kolordu bünyesinde askere alındılar. 1915 yılında Çanakkale Cephesinin açılmasıyla birlikte burada şiddetli savaşlar başladı. Bu şiddetli savaşlar, karşısında İdlip’li askerlerin özellikle 26’ncı Tümen’e dahil olarak Çanakkale bölgesinde görev aldıklarını biliyoruz. Burada İdlip’li askerler savaştılar. Ve bu sırada onların Komutanlığını Atatürk döneminde de Milli Eğitim Bakanlığı yapacak olan, Atatürk’ün, ‘hocam’ diye hitap ettiği Esat Sagay’da o Tümen’in komutanlığını üstlenmiş bulunuyor idi. Çanakkale Savaşları sırasında İdlip’ten gelen askerler ağırlıklı olarak Arıburnu bölgesinde, bir kısmı ise Seddülbahir bölgesindeki savaşlarda, görev aldılar ve hayatlarını kaybettiler.  Çanakkale Savaşları sırasında toplam olarak İdlip’ten 74 askerin şehit olduğunu görüyoruz. Buradaki İdlip’li askerlerin bulunduğu birlikler Çanakkale cephesi kapatıldıktan sonra diğer cephelere sevk edildiler. Galiçya, Romanya ve daha sonra da Suriye-Filistin bölgesinde savaştılar. Toplam olarak 1. Dünya Savaşı sırasında İdlip’ten askere alınan ve Osmanlı Ordusunda görev yapan askerler içerisinde 231 tane İdlip’li askerin şehit olduğunu ve bu vatan uğruna hayatlarını feda ettiklerini biliyoruz”dedi.
 
Haber: Fehmi Şenyiğit
 Etiketler; #idlip
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.