4 ay içinde sağlığına kavuştu (VİDEO)

Şeker hastalığına bağlı olarak 4 ay önce böbrek yetmezliğine yakalanan 54 yaşındaki Adnan Akçay, 8 saat süren zorlu bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

1497
4 ay içinde sağlığına kavuştu (VİDEO)
VİDEO HABER

Şeker hastalığı nedeniyle böbrek yetmezliğine yakalanan 54 yaşındaki Adnan Akçay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezine gerçekleştirilen organ nakli ile eski sağlığına kavuştu.

Kumkale Köyünde yaşayan evli ve 4 çocuk babası Adnan Akçay, 10 yıllık şeker hastalığına bağlı olarak 4 ay önce böbrek yetmezliğine yakalandı. Akçay, hastalığını öğrendikten sonra ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezine organ nakli için başvurdu.
 
Böbreği işlevini tamamen yitirmediği için diyaliz ünitesine girmek istemeyen Akçay’a 1 Ağustos’ta müjdeli haber geldi. Çanakkale Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 69 yaşındaki Refike Güler’in doğuştan birbirine yapışık at nalı böbreği alındı. 2 Ağustos tarihinde, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi organ nakil ekibi tarafından 8 saat süren başarılı ameliyat sonrası Güler’den alınan birbirine yapışık at nalı böbrekten sol böbrek damarı korunarak, diğer yapışık böbrekten ayrıldı ve Akçay’a nakledildi.
 
ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, Adnan Akçay’ın, 4 ay önce böbrek yetmezliği tanısı ile hastaneye başvurarak, organ nakli için bekleme listesinde olduğunu belirterek, “Adnan Akçay’ın hayattaki en büyük korkusu diyaliz makinesine bağlanmaktı. Şans yüzüne güldü. Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığı zaman maalesef, vücutta organ kaybına zarar veren ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık önce göz kaybı, sonrasında ise böbreklerde yetmezliğe sebebiyet vermiş. Adnan Akçay’a merkezimize kaydını yaptırdıktan 4 ay içinde böbrek çıktı. 1 Ağustos günü Çanakkale Devlet Hastanesine giderek beyin ölümü gerçekleşen Refike Güler’in böbreğini almak için operasyon gerçekleştirdik” dedi.
 
Refike Güler’den alınan böbreğin doğuştan anomalili bir böbrek olduğunu belirterek, operasyonun ayrı bir özelliği olduğunu ifade eden Alan, sözlerine şöyle devam etti:“ Çıkarttığımız böbrek at nalı böbrek dediğimiz doğuştan anomalili bir böbrekti. Yani bu tip böbreklerde, iki böbrek alt kısma birbirine yapışık oluyor. Böyle bir yapışık olduğunda böbreklerin damarı ve yapısı diğer böbreklerden farklı oluyor. Biz bu durumu Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi (BKM)’ye ilettik. Onlar bize tek böbreğin kullanılabileceğini söylediler. Operasyonu tamamladıktan sonra bize verilen listeden Adnan Bey’e ulaştık. Kendisine böbreğin anomali, takımının güç olduğunu ve bazı problemler olabileceğini anlattık. Kendisi böbrekten diyalize girmektense, böyle bir riski aldığını beyan etti. Ve gerekli onayları aldıktan sonra cerrahi işlemi gerçekleştirdik. Böyle at nalı böbrek gibi anomali böbreklerin transplantasyonu oldukça güç bir işlemdir. Çoğu deneyimli merkezde bile uzun saatler süren ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Bu anlamda bizim açımızdan da bir ilk oldu. Ameliyat biraz uzun sürdü. Saat 21.30’da ameliyata girip, sabaha karşı saat 05.00’te çıktık. Ameliyat sonrası hastamız gayet iyi durumda. Günde 3 litre üzerinde idrar çıkartıyor ve gayette sağlıklı. İyi bir şekilde hayatına devam ediyor. Şuana kadar diyalize girme ihtiyacı duymadı. Bundan sonrada olacağını düşünmüyoruz”
 
ÇOMÜ Organ Nakil Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Betül Altınışık, Adnan Akçay’ın Hemodiyalize girmeden gerçekleştirilen organ nakli sonrası sağlığına kavuştuğunu kaydederek, organ nakli bekleyen hastalı ÇOMÜ organ nakil merkezine davet etti.
 
4 ay sonra tekrar eski sağlığına kavuşan Adnan Akçay ise, organ bağışını yapan Güler ailesi ile ÇOMÜ Organ Nakil Koordinatörlüğü ekibine teşekkür etti.
 
Haber: Fehmi Şenyiğit
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.